Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çetao İnal
Diaspora'ya 3. Mektup - Güneş Batmadan…
01 Mart 2011 Salı Saat 00:14
Yıllar önce Krasnodar şehrinde yapılan ve diasporadan gelen dernek temsilcilerininde katıldığı toplantıda bir prensip kararı alınmıştı. Diaspora derneklerinin yöneticileri ülkelerine döndüklerinde vakit geçirmeden tüm hemşehrileri ile temasa geçip, bir ticari şirket kuracak ve oluşturdukları sermaye ile anavatana yatırım yapacaklardı.

Nitekim Ürdün delegasyonu döndüklerinde alınan karar gereğince otuzdan fazla kişinin katılımı ile bir şirket kurulmuş, akabinde Maykop’a gelip değişik alanlarda yatırım yapmışlardı. Bu arada kişisel olarak yatırım yapanlarda oldu. Tarım arazileri alanlar oldu, tarımsal, üretim ve hayvancılık konusunda yatırımlar oldu, Maykop a geldiklerinde kalacakları evler aldılar, bu arada Maykop’ta ilk ticaret merkezini inşa ettiler. (Burada bu ticaret merkezinin mimarı Hapae Erhan’a bila bedel tüm emekleri için teşekkür ediyorum.)

Ürdünlü dostlarımız, gerek herkesin katkısı kadar paya sahip olunan şirketleri kanalı ile, gerekse kişisel olarak yaptıkları yatırımlardan, aradan 5 – 6 yıl geçmesine rağmen hiç kimse pişman değil. Bu yatırımlar bazı alanlarda 15, bazı alanlarda ise 40 kat değer kazandı.

Yıllar önce İstanbul’da  bir grup arkadaş, Ürdünlü dostlarımızın yaptığı girişimlerin bir benzerini düşünmüş kurumsal bir yapı oluşturulmuştu. Ancak her nedense bu iyi niyetli çalışmalar sonuca ulaşamadı.

Bir süre sonra Ankara’da da aynı düşüncelerle bir oluşum başlatıldı. Profesyonelce düşünülen, ekonomik içerikli KAFİAD (Kafkas İşadamları Derneği) ismiyle bir kurum hayata geçirildi. Kafkas İşadamlarının birlikteliğini, dayanışmasını sağlayacak oluşum çok yerinde bir karardı. Ayrıca bu kurumun öncülüğünde oluşturulacak bir kapital ile, Anavatana yatırım yapma fikride bir çok kişiyi umutlandırmıştı. Ne var ki Anavatana yatırım için gerekli Kapital oluşturulamadı. Bu yazının konusu bu olayın neden - niçin olamadığını,  araştırmak veya tartışmak değil, aksine bu iyi niyetli girişimin yeniden canlandırılabileceğine olan inancımdır.

Yıllar önce Anavatana yatırım için gerekli kapitalin oluşturulamamasının ana nedenlerinin birisi, diasporada yaşayan yurt dışına sermaye aktaracak, yatırım yapacak çaptaki iş adamlarımızın fazla olmamasıdır. Genellikle orta çapta işletmeleri olan iş adamlarımızın, kendi işletmelerini ayakta tutmaya çalışırken,(Sık sık ekonomik krizler yaşanırken.)  başka bir yere yatırım yapması elbette zordu. Diğer tarafta yatırım yapılacak yerin stabil olması gerektiğinde  güvenilir partner’in bulunması da önemliydi. Birde toplum olarak çok ortaklı şirket kurma ve çalıştırma deneyimimizin olmaması da bir etkendi. Tüm bunlara karşın olaya salt ekonomik açıdan bakılsa bile ( birçok fırsatın kaçmasına rağmen.) bugünde anavatana yatırım yapmanın cazip olduğunu düşünüyorum.

Örneğin;  50 000 (elli bin ) dolarlık paylarla oluşturulacak  5 – 6 milyon dolarlık bir şirket ile Maykop’ta bir otel yapılabilir. Maykop’a gelen herkesin eksikliğini gördüğü restorantı , kafesi,çocuk oyun alanı vs. ile 40 – 50 odalı bir otel…

Türkiye’de kendi konularında uzmanlaşmış mimar ve mühendislerimiz, birçok tesislerde imzası olan müteahhitlerimiz var. Gerek otel, gerekse konut alanında, A’dan Z’ye kadar herşeyi bilen, yapan deneyimli olan arkadaşlarımız ve şirketleri var. Biraraya gelindiğinde gayet rahatlıkla yapılabilecek ve getirisi de olacak işler. Ekonomik getirisi ile birlikte sosyal alanlarda da katkısı olacak böyle bir profesyonelce ve doğru  yatırım inanıyorum ki  iyi bir yatırım olur. Sizce de olmazmı..?

 

İnal ÇATAO / Maykop/ 05 Şubat 2011


Bu yazı toplam 2168 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net