Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çetao İnal
Diaspora'ya 4. Mektup - Diyalog
01 Mart 2011 Salı Saat 00:16
Sevindirici olarak gördüğüm şey, Diaspora’daki genel yok oluşa rağmen toplumu uyandırmaya bir heyecan yaratmaya uğraşan, gerek kültürel gerekse ekonomik yönden çözüm arayan ve çaba sarf eden arkadaşların varlığıdır. Yakın bir gelecekte zor görünen birçok işin başarılacağına da eminim.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi Adıgey Kültür ve Ekonomi Bakanları, ağırlıklı olarak hemşehrileri ile bilgi alışverişinde bulunmak düşüncesiyle ziyaret etmişlerdi. Birlikte olduğumuz süre içerisinde; Bursa, Ankara, Samsun ve İstanbul dernekleri ile yakın yöre temsilcilerinin de katılımıyla görüşmeler yapılmıştı. Öncelikle Kafkas Dernekleri Federasyonumuza ve derneklerimize gösterdikleri ilgi ve çabaları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu ziyarete çıkılırken mutabık olduğumuz bir konu; ( Her ne kadar eleştirsekte..) muhataplarımız Federasyon ve  bağlı derneklerimiz olacaktı. Buna riayet edildiği içinde mutluyum. Kişisel olarak düşüncem toplum adına yapılacak her türlü çalışmanın öncelikle kurumlarla görüşülmesi ve birlikte yapılması gereğidir. Güzel olan farklı görüşlerin asgari müşterekte birlikteliğini sağlamak için azami çaba gösterilmesidir.

Sayın bakanların bu ziyaretleri sonucunda edindikleri izlenimleri kendileri açıklayacaklardır. Benim edindiğim izlenimler ise; Anavatan ile Diaspora’nın daha sık görüşmeleri, en azından fikir alışverişinde bulunmalarının elzem olduğudur. Diyaloglar sürerse, gerek anavatanın gerekse diasporadaki kurumların neleri yapabilecekleri neleri de yapamayacakları, gücümüzün  ne kadar olduğu görülecektir.

Sevindirici olarak gördüğüm şey, Diaspora’daki genel yok oluşa rağmen toplumu uyandırmaya bir heyecan yaratmaya uğraşan, gerek kültürel gerekse ekonomik yönden çözüm arayan ve çaba sarf eden arkadaşların varlığıdır. Yakın bir gelecekte zor görünen birçok işin başarılacağına da eminim. Bu arada zorluğunu bildiğim halde, kimine göre hayal kimine göre gerçekleşebilecek bir öneri sunmak istiyorum.

Her derneğimiz yılda 40 - 50.000 dolar toplayarak Anavatana bir temsilcisini veya kendi yörelerinden anavatana yerleşmiş birine yetki vererek, bir apartman dairesi alabilirler.  X Derneği; Vatana gezmeye veya temelli yerleşmeye gelen kişi veya aileye bir belge vererek; satın alınan evde kalmasını sağlayabilirler.

Temelli yerleşmeye gelen aile bu evde 6 ay süresince ( durumu elvermiyorsa ) hiçbir ücret ödemeden oturur. Bu süreyi , çevreyi tanıma, bir iş bulma veya kendine ait bir iş kurma dönemi olarak düşünürsek, ( bu süre konusunda elbette esnek davranılabilir, örneğin; birisi 3 ayda kendi evini alabilir veya kendi işini kurabilir ve evden ayrılır, bir diğeri ise 8 ay kalabilir..) Bu süre sonunda dönen kişi veya aile her halükarda bir karar verecektir.

Bu arada akla gelebilecek bir soru şu olabilir; “ X Derneği olarak zar zor 50.000 doları tamamlayıp bir daire aldık ve bildiğimiz , güvendiğimiz bir aileyi oraya gönderdik. Ancak oraya yerleşmeye gelmiş ailenin oturma izni ile ilgili işlemler vs. daha sonrasında 6 ay boyunca oturduğu evin elektrik, doğalgaz, su, ısınma vs. giderleri (belki iaşe de katılabilir) ortalama ayda 500 dolar civarı bir total rakam gerekebilir. Bu giderleri biz dernek olarak karşılayamazsak ne olur.? “ Çok haklı bir soru;  ben buna  derim ki;

Diaspora’da bir derneğin Anavatanda bir ev alması ilk olacağı için bunun kolay olmadığını, hatta çok zor olduğunu biliyorum. Ancak herhangi bir dernek bu çabayı göstererek anavatanda bir ev alıp vatana dönmeyi isteyen bir aileye bu şansı veriyorsa; geriye kalan problemleri çözmekte vatana daha önce yerleşenlere kalıyor.

Maykop’ta dönenlerin kurduğu veya içlerinde olduğu kurumlar veya kendi işini kurmuş belli bir düzeye gelmiş arkadaşlar var. Vatana temelli dönen birilerine elbette yardımcı olacaklardır. Ben buna bütün kalbimle inanıyorum. Velev ki bazı ekonomik olumsuzluklar olsa bile geçiş dönemi olan 6 ayın bütün sorumluluğunu ATLANTİS üstlenecektir.

Yeter ki bir derneğimiz ilk fitili ateşlesin ve arkasından çok güzel şeylerin olacağından hiç şüphem yok. Düşünebiliyor musunuz;  50 dernek,  50 ev ve 50 Aile.. Bunlar 1 yılın sonunda olacak..   Hayal etmesi bile güzel değil mi..  Hele birde kendi çabası ile dönen 50, 150, 550 aile olursa… Tamam burada duruyorum, Ne dersiniz olur mu?

 

İnal ÇATAO / Maykop/ 20 Şubat 2011


Bu yazı toplam 2549 defa okundu.

Natxo Canberk

İnal bey artık köşeden yazacak mektuplarını. ne güzel..! Orada tutunmuş başarılı olmuş bir işadamının tecrübelerini ve öngörülerini paylaşması güzel olacak. saygı ve selamlar

01 Mart 2011 Salı Saat 00:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net