Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çetao İbrahim
Mitinge Gidiyorum
05 Mart 2011 Cumartesi Saat 12:31

Çerkes Hakları İnisiyatifi’nce 12 Mart günü Ankara’da anadilde eğitim ve yayın hakkını talep etmek üzere miting düzenlenecek olmasını olumlu buluyor, bu girşime öncülük edenleri kutluyorum. 23 Şubat günü Ülke TV’deki programa katılan konuşmacılar Çerkes sorununu Türkiye kamuoyuna anlatmada başarılı olmuşlardır. 7 Mart günü Haber Türk’te programa çıkacak olan sayın Murat Özden’e de şimdiden başarılar diliyorum.

Kafkas Dernekleri Federasyonu ile Çerkes Hakları İnisiyatifi arasında miting nedeniyle çıkan anlaşmazlığı bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Federasyonun açıklamasından edindiğim bilgi kadarıyla, Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin mitinge katılım konusunda federasyon muhatap alma biçimini yapıcı bulmadım. Federasyon da mitinge katılmama kararını verirken aceleci davranmış ve soğukkanlı olamamıştır. Bu miting, federasyon kararına rağmen yoğun katılımlı ve başarılı olursa bundan federasyon yara almış olarak çıkacaktır. Miting az katılımlı olduğunda ise zararlı çıkan Çerkes halkı olacaktır. Ne halkımızın zararlı çıkması ne de federasyonumuzun yara alması arzu edebileceğimiz bir durum değildir. Bu nedenle, Çerkes Hakları İnisiyatifi aradaki buzların erimesi için gerekli adımı atmalı, federasyon da kararını değiştirmelidir. Miting alanına dışarıdan bakanlar, kurum ve kişiler arasındaki görüş ayrılıkları değil meydanda Çerkes halkının gücünü göreceklerdir. Hiçbir kişi veya kurumun, Çerkes halkını miting meydanında güçsüz göstermeye hakkı olmamalıdır. Çerkes halkının thamatelerini bu konuda görev üstlenmeye çağırıyorum.

Yaklaşık yüz elli yıldır Türkiye’de yşamakta olan Çerkesler, yaşadığı her ülkede olduğu gibi daima hukuktan, düzenden, barıştan yana olmuştur. Vatandaşlık sorumluluklarını yerine getirmede hiçbir tereddüt göstermemiştir. Buna karşın, Türkiye ve insanlık için bir zenginlik olan kültürel varlığı görmezden gelinmiştir. Dili, edebiyatı, folklorü, tarihi yok farzedilmiş, korunum geliştirilmesi için bütçeden bir tek kuruş ayrılmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti devleti, başka ülkelerdeki Türk azınlıkların hakları için savaşları bile göze alırken, onlara talep ettiği hakların bir tekini dahi ülkesinde yaşayan Çerkeslere tanımamıştır. En doğal insan haklarını talep etmek yıllarca birlik ve bütünlüğü bozmakla eşdeğer görülmüştür. Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle insanlık suçu olan asimilasyon, yıllarca devlet politikası olarak sürdürülmüştür.

Çerkes halkı için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Halkımız tarihten silinip gitmeyi hak edecek bir suç işlememiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nden toprak veya ayrılma gibi bir talebimizin olması, özerklik veya federasyon istememiz söz konusu değildir. Bizde her halk gibi ulusal kültürel varlığımızı yaşatmak istiyoruz. Bunun olmazsa olmaz şartı anadilde eğitim ve yayın hakkıdır. Devletimizin bu imkanı bize sağlayacak güçte olduğunu biliyoruz. Çerkes halkının yok olması Türkiye’ye bir şey kazandırmayacaktır. Varlığı ise Türkiye’nin onuru ve zenginliği olacaktır.

12 Martın Türkiye Çerkesleri için tarihi bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum. Çerkes halkı bugüne kadar izlediği teslimiyetçi politikaları tarihin çöplüğüne atacak, talep eden, dik duran, mücadele eden bir halk olma yolunda ilk adımını atacaktır. Bugün dernek duvarlarının arasından çıkıp, yumuşak koltukların, klavyelerin başından kalkıp Çerkes halkına ve tüm Türkiye insanlarına açılmanın ilk günü olacaktır.

Bu önemli güne tanıklık edebilmek için 12 Mart günü miting meydanında olmayı ulusal bir görev addediyor, bu nedenle Ankara’ya geliyorum. Çerkes halkının geleceğini düşünen herkesin de miting meydanında olmasını umut ediyorum.


Bu yazı toplam 3741 defa okundu.

Adnan MERMERCİ

Olumlu ve yapıcı bu bakış açısına saygı duymamak art niyetliliktir.
Gerçekleri ifade etmek de herkese nasip olmaz.
Bu yapıcı yaklaşımı nedeniyle ben de Sayın İbrahim beyi tebrik ediyor ve saygılarımı sunuyorum

13 Mart 2011 Pazar Saat 22:45
Natxo Canberk

İşte gerçek vatansever. İbrahim bey oradan kalkıp mitingi desteklemeye geliyor.
VAROLSUN. SAĞOLSUN

10 Mart 2011 Perşembe Saat 19:16
Bircan Tuğ

İbrahim abi inşallah tanışırız orada.
Sizi şahsen tebrik etmek isterim.
selamlar.saygılar.

08 Mart 2011 Salı Saat 00:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net