Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Bozkırın Ortasındaki Çerkesya: Natırbıyhable - İhsaniye
17 Temmuz 2011 Pazar Saat 23:53

“Sessizdir başarılar,
Bir kuytuda açmış, çiçekler gibidir.”

***

21 Mayıs 2011 günü Çerkesya Yurtseverlerinin organize ettiği yürüyüş öncesi ev sahibi olması gereken yurtseverlerin bile henüz alana avdet etmediği saatlerde, Konya Kafkas Derneği, çarpıcı pankartları ve olanca özgüvenleriyle Taksim meydanında hazırdı. Büyük fotoğrafta o günün Taksim’inin Çerkesleri ağırladığı düşünüldüğünde fazla hayret etmemek gerektiği sanılabilir, ancak karayolundan geldikleri uzun mesafe bir yana, İstanbul’un orta yerinde bir kurum ismi altında ‘’Konya Çerkesya Yurtseverleri’’  pankartı açmak, öyle her yiğidin harcı da olmasa gerek. Bu onurlu duruşu gösteren ve o gün Çerkesler adına Taksim meydanında ev sahipliği yapabilen Konya K.Derneği yöneticilerine ve aktivistlere şapka çıkarmak boynumuzun borcudur. Zira benim veya İstanbul Çerkes camiasında tanıdığım kimi keskin aktivistlerin, ellerinde pankartlarıyla Konya şehir merkezinde onlar gibi güçlü ve özgüvenle durabileceğimiz şüphelidir.

***

Geçtiğimiz hafta sonu Konya Kafkas Derneğinin etkinlik davetiyle, Çerkesce adıyla Natırbıyhable eski adıyla Gaziler ve son ismiyle de İhsaniye köyündeydim. Dernek başkanı Nahide hanım ile ekibi öylesine güzel bir sinerji ve tevazu ile çalışıyorlar ki, türlü huysuzluklarla canından bezdirilmiş kimi dernek yöneticilerinin onların çalışma reçetesine göz atmalarında fayda var.

İhsaniye köyü neredeyse 15-20 yadigar aileden kalma terk edilmiş bir köy olmanın kıyısından dönerek, birkaç inançlı insanın önderliğinde ve 2000 senelerinin başında yeniden yapılanma sürecine girmiş. Şu anda yaklaşık 60 haneli bakımlı ve neredeyse bozkırın ortasında Karadeniz köyleri ile yarışacak kadar yeşil bir köy. Bu yeniden yapılanma sürecinde, Danef.com’un yaratıcısı  Sayın Ali İhsan Tarı ve değerli thamatelerin önderliği alkışlanacak bir azmi simgeliyor. Aslında bunu yeniden Çerkesleşme mucizesi olarak tanımlarsam sanırım abartmış olmam. Neredeyse her evin bahçesinde Adıgece konuşma sesleri ve Akordion tınıları olan kaç tane Çerkes köyü bulabiliriz bu coğrafyada? Öyle sanıyorum ki çok az.

***

Akşamki etkinlik adına köye gelmiş herkesi evlerinin şahane bahçesinde ağırlayan Thats ailesinin bütün kuşakları misafir olmanın keyfini öylesine içtenlikle hissettiriyor ki, insanın bu evde misafir olarak en az on beş gün yaşayası geliyor. Ailenin bısımguaşeleri (ev sahibeleri) olan yaşlı kadınların enerjisi, keyfi ve matraklığı etraftaki herkese bulaşıyor. Adığabze’nin o engin semerkov yöntemli iletişimi, olanca doğallığı ve samimiyetiyle en münzevi insanı bile keyifli kılacak sihriyle hemen herkesi sarmalayıveriyor. Gençler de bu keyifli formattan nasibini almış, hevesle ağırlama ritüeline dahil olmuşlar.

Ankara’dan gelen Elbruz ekibi bahçenin bir yanında prova alıyor. Sevgili Hakan Sert Tkhıgho ve müzisyen arkadaşlarının aşkla çaldığı ezgiler panoramayı tamamlıyor. Bu telaşlı kalabalığın arasına biraz sonra Ankara’dan gelen sevgili Şejaque Zafer, değerli Fahri Huvaj ve bazı müstesna misafirler ekleniyor.  Ev sahibimiz Thats Tamer Adıgüzel hemen bir sohbet masası oluşturuyor, o masadan kimler geçmiyor ki? Çerkesya’dan Kuyoko Nalbiy, Hadağatle Asker, müzisyen Yemıj Nurbiy ve daha kimler. Çerkesya’da bulunduğu zaman diliminde entelektüel yazar ve şairlerin bir şekilde omzuna dokunmuş şair Thats Tamer, Adığabze şiirler okuyor anekdotlar aktarıyor. Sevgili Fahri abi o şahane hatipliği ile sohbeti unutulmaz kılıyor. Konuşmaktan çok dinlemeyi seven Şejaque Zafer, dudaklarının kenarına yerleştirdiği gülümsemeyle herkesi dikkatle ve şevkatle dinliyor. Yeni basılmış şiir kitabını sanki başkasının kitabını imzalıyormuş gibi mahcubiyetle imzalıyor. Ve ben tüm bu değerli insanların arasında spontane karşılaşmayla bulunmaktan çok mutluydum. Akşam program sonrası sevgili Sinem Bilge ile Ankara’ya dönerken, Türkiye diasporasında ilk sürgün ve soykırım anıtını köylerinin orta yerine diken İhsaniye’de ki Çerkeslerin, küllerinden yeniden doğmalarının haklı gururuna çoktan ortak olmuştuk bile.

Varolsunlar, İhsaniye’yi ( Natırbıyhable) adeta Çerkesya yapan değerli insanlar.  

   


Bu yazı toplam 6982 defa okundu.

Önder BALTA

Aziz dostum ne de güzel kaleme almışsın Konyadaki İhsaniye köyünü seni tebrik ediyorum. ayrıca senin şahsındada o yok olmak üzere olan küçük çerkes köyünü derleyip toparlayan yürekli insanlara gönül dolusu sevgilerimi gönderiyorum kendinizle vede köyünüzle ne kadar övünseniz azdır. İnşallah yapmış olduğunuz bu onurlu davranış hepimize örnek olur. Sözlerimi ATATÜRK'ün bir sözüyle bağlamak isterim. :En iyi bireyler kendinden çok ait olduğu toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına yaşamını adayan insanlardır: Selamlar Nurhan...

26 Temmuz 2011 Salı Saat 11:54
MUHARBİY Zafer-Konya

Teşekkürler Nurhan hanım şu yazınızla, yukarıdaki görüntülerle sizin tabirinizle Konyada ki Çerkesyanın sesi oldunuz. İyiki sizi çağırmışlar K.K.D yöneticileri. İyiki gelmişsiniz.
Sağolun varolun.

23 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 10:37
Arif CENGİZ

Natırbıy şu anda ADIGEY de ŞEVGENEVSKİ reyonda sürgünden önce,şimdiki adıyla İhsaniye köyünün oturduğu yerdir.Evet sadece 3 hane ADĞE kalmıştır,ancak adı hala NATIRBOVA dır.Kafkas Rus harbinden sonra Rus askerleri köye gelerek size 24 saat müddet köyü terk edin yoksa hepinizi öldürürürüz dediler.Bu tehdide kimileri pek fazla inanmadı,inananlar köyü tek etti.Kalanların hepsini çoluk,çocuk demeden katlederek,şu anda natırbova köyünün kuzeyinde (tuğla fabrikasının kalıntılarının altında) topluca gömdüler.Köyü terk ederek TÜRKİYE\\\'ye gelenler Antalya2da yelemi köyüne oradanda şimdiki İhsaniye\\\'ye ve eski ismi Burhaniye,yeni ismi Sebiller\\\'e yerleştiler.Bu iki köy birbirleri ile dayanışmada\\\'kız alıp vermede...hep beraberdiler.Ancak köylerdeki verimsizlik,yeni neslin eğitim... sebeplerden köyler nerdeyse terkedilmiş durumda.İHSANİYE köyü Mimarisi sayın ALİ İHSAN TARI beyin (ALLAH ONDAN RAZI OLSUN)büyük gayret ve özverileriyle yeniden oluşum içine girmiş...ADIĞE2LIĞI,ADĞABZE\\\'Yİ...yaşamaya çalışmaktadır.TÜRKİYE\\\'de yaşayan bütün ADĞELER davetlimizdir.Bu güzel geceyi tertipleyen,emeği geçen,bu güzel geceyi bizlere yaşatan herkese sonsuz teşekkürler.ADIĞEY ile ilgili gezi,yatırım,v.s düşüncesi olanlar bana yazabilir.Daha geniş anlamda görüşebiliriz.

20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 12:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net