Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
DEGUF SABAHAT LUGON ANISINA...
11 Şubat 2012 Cumartesi Saat 00:09

İyi bir şiir nerede biteceğini bilir…

10/02/2012

**** 

Sabahat Lugon Deguf ile ilk sanal tanışmamız yine bir ölüm üzerineydi.  2008’in Mayıs ayında kaybettiğim sevgili babam için, beni şevkatli bir mesajla teselli edebilen bu uzaklardaki kadının, daha sonraları namını çok duyacaktım. Hayatı Konyadan start almış bir Çerkes kızı olarak, İsviçrede hekim olmak arasında eminim iddialı bir hayat öyküsü vardır. Ancak Sabahat hanımın şahsi hayatının kronolojisini çıkarmak ve üzerine söz söylemek, benim gibi onu uzaktan tanıyan birisine düşmez elbette. O yüzden de Çerkes olan herkesi sevebilmiş bu müstesna hanımın, benim gözümden gözüken, omzuma dokunan ve sosyal paylaşım sitelerinde bitmek bilmez enerjisiyle var olan halini tanıyıp yorumlayabilirim. Ama bu bile, öldüğünü duyduktan sonra onunla ilgili birkaç satır yazı yazma isteğimi engellemiyor. Tersine Çerkes dünyasının bu nev-i şahsına münhasır fenomen leydisine tanıyan-tanımayan herkesin selam çakması gerektiğini düşünüyorum. Zira o bunu yapardı.

**** 

Sabahat Lugon’un sıradan standartlara sığmayacak bir hayatı olduğunu tahmin etmek için onunla çok zaman geçirmiş emektar dostlarından olmak gerekir mi bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki her yere ve herkese yetişebilen bu hiperaktif  Çerkes hanımefendisi, şevkatli-bilge hayatıyla sanki yanıbaşımızda ki bir ‘’nenejimiz’’ gibiydi. Yalnız, tedirgin ve yaralı Çerkes halkına, nerede olursa olsun yetişmeye çalışan, onlara moral- motivasyon dağıtabilen kaç kişi vardır ki? Eğer varsa da, o az sayıdaki insanların en sürprizli olanlarından biriydi herhalde.

Bir şekilde tanıştığı hiç kimsenin omzuna dokunmayı ihmal etmemiş, bazen onlarla hırçın- yaralayıcı tartışmalara girse de, ilk affedebilen haliyle onların gözünde dahi biricik olmayı başarmış kaç kişi vardır ki?  Dünyada ki tüm Çerkeslere yetişmeye çalışan, sanki onların nöbetini tutan, tıpkı şevkatli bir ebeveyn ruhuyla onları sarıp sarmalamaya çalışan, ve de tüm bunları onlara sadece Çerkes oldukları için yapan kaç kişi vardır ki?

Öyle sanıyorum ki sevgi konusunda Çerkeslerin hepsine birden adil davranmayı becerebilmiş ender insanlardan biriydi, hayırsever, coşkulu ve mütevazı. Ve bu hasletlerinden ötürü, ölümüyle, Çerkes halkı biraz da yalnız kalacak galiba.

Mekanı cennet, ruhu ruhu şad olsun.     


Bu yazı toplam 4615 defa okundu.

saim

Bir süredir açamamıştım özür dilerim.Geçte olsa kendisine Allah tan rahmet diliyorum.Nur içinde ışıklar içinde yatsın ve emin olsun halkı onu unutmayacak...

14 Şubat 2012 Salı Saat 16:32
Sevcen İsmail

Sabahat hanım gerçekten çok seviliyormuş.
İki haftadır sosyal paylaşım sitelerinde onunla ilgili çok özel yazılar yorumlar var.
Ne güzel şeydir sevilmek. Elinize sağlık Nurhan Kube. Milletini seven vatansever bir insanmış kendisi. Allah taksiratını affetsin. Amin.

14 Şubat 2012 Salı Saat 00:18
MERETIKO Zuhal iYİBAŞ

Nurhan hanım nasıl bu kadar etkili ve sahici yaziyorsunuz? sizinle tanışmak isterim. facebook adresinden mesaj gönderdim.bir dergi çıkarıyoruzda. detayları faceboook notumda var. SELAMLAR

13 Şubat 2012 Pazartesi Saat 23:25
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net