Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
21 MAYIS "BİRLİK" OTURUMLARI
10 Nisan 2012 Salı Saat 00:32

‘’Her leke kendisiyle çıkar.’’

                                            Ö. Asaf

İstanbul Çerkes camiasının 21 Mayıs telaşı ‘’birlik’’ temalı toplantıların rüzgarıyla başladı. Nereden fısıldandığı veya kimin öncülük ettiği fazlada anlaşılamayan bu toplantıların ilk ikisi İKKD de yapıldı. İki oturumda da ‘’birlik’’ lafzından ne anladıkları muhtelif olan grup temsilcilerine sanki gönülsüz  moderasyon yapan İKKD yönetimi, daha ikinci toplantının sonunda havluyu atarak ‘’birlik’’  mesaisi ile uğraşamayacağını teyid etmiş oldu. Burada kadim derneğim olan İKKD ye bir parentez açmalıyım.  

‘’78 ruhunu yeniden canlandıracağız’’mottosuyla bu sene iş başına gelen yeni yönetimin, Çerkes milletinin kolektif ruhunu canlandırmakla işe başlamaya niyeti ve kudreti olmadığı zaten aşikar. Zira KAFFED genel kurulu sonrası oluşan yarılma gitgide daha da derinleşmiş olmalı ki, İKKD nin sezon başından beri senkronize ve muktedir bir resim verememesi hiç de şaşırtıcı değil. Dernek yönetiminde ki değerli arkadaşlar,  son genel kurulda ‘’78 ruhunu’’geri çağırmak yerine, en azından kurumun adını Çerkesleştirme becerisi gösterebilseydi, toplumsal siyaset açısından nerede durulduğu anlaşılabilir veya derneğin kimi temsil ettiği açık olacağından biraz daha güven verici olabilirdi.  İstanbul ve Çerkes isimlerinin bir araya geldiği zaman yarattığı özlenen sinerjiyi veya heyecanı görmek isteyenler için adres: (bknz. İÇD )

Velhasıl yapılmadı veya yapılamadı, fakat görünen o ki yadigar derneğimiz, İstanbul için alışık olduğumuz ‘’perit’’ dernek imajıyla helalleşmiş oldu. Geçmiş olsun. Vasat veya sembol olmak arasında şaşırtıcı bir tercih yaptıkları için de, yönetimde bulunan değerli arkadaşları tebrik ederek parantezi kapatıyorum.

****

Dönelim toplantı günlüklerimize. İKKD nin havlu atmasından sonra Gaziosman Paşa Adıge Xase bu kutsal göreve talip oldu ve üçüncü 21 Mayıs toplantısına ev sahipliği yaptı. Ancak gel gör ki, toplantıya davet ve katılım epeyce eklektik bir profilde olduğu için herhangi bir sonuca işaret edilemeden dağıldı.  Kendilerine bizi ağırladıkları için teşekkür etmek icap eder. GOP derneğinde ki toplantıdan birkaç ironik enstantaneyi yazmadan geçmeyelim.

Oturuma davetli olan ALAN vakfı başkanı bu toplantıya neden çağrıldığını tam olarak anlamadığını ve yorum yapmadan izleyici olarak bulunacağını içtenlikle ifade ederek, sadece konuk formatında bizleri dinledi. KAFFED’in İstanbul – Beşiktaş anmasını organize etmekle görevli Erdoğan bey geçtiğimiz senenin organizasyonuyla ilgili anekdotlarını anlatırken, geçen senede İstanbul da ki tüm dernekleri bizzat ziyaret ettiğini, Çeçen derneğini ziyaretinde ise ‘’bizim bayraklarımızı 21 Mayıs da Beşiktaş alanına asmayın, bu işlere bizi bulaştırmayın’’ denilerek kibarca yolcu edildiğini aktardı. Böylelikle geçtiğimiz sene Beşiktaş sahilindeki anmalarda neden Çeçen bayrağı görmediğimiz anlaşılmış oldu. Neden ve niçin kuruldukları tartışma konusu olmayan kurumların, 21 Mayıs Çerkes sürgün ve soykırım gününde gölgede kalma refleksi göstermesi, biz Çerkes milletine bir ipucu vermiştir umalım ki.

****

Üç toplantıda da yurtseverlerin oluşması muhtemel bir ‘’21 Mayıs Eylem Platformuna’’ şartsız evet diyeceğini söylemesi birçok kişiyi şaşırttı. Zira yurtseverlerin geçtiğimiz sene Taksim de ayrı eylem yapmasının ‘’bir bölen’’ sendromundan kaynaklanmadığını, beraber eylem organize etmenin ilkeleri olması gerektiği ve hiçbir grubun kendisini dayatmasına eyvallah edilmeden kolektif olunabileceği bu sene bir kez daha tekrarlanmış oldu. Bu durumda eyvallah edenlerin tercihine saygı duymakla beraber, Çerkesler adına sorumluluk ve aidiyet duyan sıradan kitlenin sağduyusu her şeyden azade olmalıdır, ayrıca da kıymetli.   

Toplantılar sonrası geniş katılımlılık anlamında dördüncü toplantıyı yapmaya kimse cesaret edemediği için olsa gerek, ittifak toplantıları çeşitli adreslerde yapıla geliyor. İttifak adı üzerinde aynı yöne bakanların beraber hareket etmesi olduğuna göre, naçiz Çerkes milletini önceleyen ve öncelemeyen grupların da ayrı ittifaklar oluşturması şaşırtıcı olmamalı.

Gelelim bizim ittifakımıza;  21 Mayıs Çerkes milletinin soykırım ve sürgün günü olarak simgesel bir öneme sahip. Dolayısıyla bu günü, ‘’global aktivizm’’kostümüyle, süslü literatürlerle kuşatmaya çalışan ve Kafkasyalıların her şeye itiraz günüymüş gibi pazarlamayı muhalif güç gösterisi zannedenlerle ittifak yapmak herhalde ki amaca hizmet etmez. Senede bir gün ‘’Kafkas kardeşlerin’’ bir araya gelip Rusyaya kin ve nefret haykırması ritüeli, mesela bana sıradan bir Çerkes olarak bir şey ifade etmiyor.

Mühim olan bugünün siyaseten ve politik anlamda Çerkes halkı için ‘’mıh’’ gibi etkili olmasını sağlamaksa;  soykırım ve sürgün gündeminin Çerkes öznesiyle yürüyeceğine, Kafkas lafzını öne çıkararak ancak ve ancak gürültücü,  önemsenmez bir panayıra dönüşmeye başlayan 21 Mayısların, Çerkesler adına evrilerek kendi mecrasına girmesi gerekiyor.

Çerkes sözcüğünü,  Çerkes halkını başat kabul eden her kurumla ve Çerkes halkının bizatihi kendisiyle ittifak etmeye inanmanın namuslu bir tutum olduğuna inanıyorum. Zira ‘’mış’’ gibi yaparak bir halk üzerinden illüzyon yaratmaya kimsenin hakkı olmamalı.       


Bu yazı toplam 5455 defa okundu.

saim

Nerde olmak istiyorsunuz bence orda olun arkadaşlar.Bütün yollar Roma’ya çıkmayacaktır ama sadece iradenize tahakküm altına aldırmayın nolur.Kendi adıma Adiğe insanların ÇY yanında olmasını isterim ama diğer yandan kimin iradesinin nerde olduğunun netleşmesi amaçlar ve araçların netliği açısından şu iç bulantılarımıza iç kavgalarımıza bir son verecektir.Kendi adıma eleştirecek şeyler bulmak zor değil ama benim yolum ÇY den geçiyor.Burda olmalıyım kendi doğrularım adına.Düşüncenizi kimsenin ipoteğine sunmayın.Düşünceniz kişiliğinizdir ve kişiliğinizi kimseye emanet etmeyin lütfen.Yanlışta olsa bir karar verin.En azından yanlış olduğunu bu sene ispatlamış olur doğruyu buluruz.Meydanlarda hiç olmamak yanlış yerde olmaktan kötüdür.En azından varsa bir yanlış onu ispatlayarak doğru seçeneği görme şansımız olur.ÇY Taksimde ve sonrasındaysa Beşiktaş’da olacak.Bunun bir anlamı olmalı hepimiz için.
Eğer sizinde yolunuz ÇY den geçiyorsa beraber olalım.Ama eğer başka bir oluşumdan yanaysanız orda olun ama olun.En azından kim olduğunuzu ortaya koyun bence.Kimliksiz davranmak aslında başka bir kimliği kabullenmekten başka bir şey değildir.Dedim ya benim doğrumda yolumda ÇY de .Umarım aynı yerde karşılaşırız.
Selamlar

15 Nisan 2012 Pazar Saat 17:47
ÖzGüR- Bursa

İsmail sikoş ben seni anlıyorum. İtirazımsa bunların atışma değil kendini ifade etme olduğudur sadece.Ortada olan gruplar alanda bir şey yapmasa dediğin doğru ama eylemleriyle söylemleriyle fiziki olarak ortada olan insanlar bunlar. atışma yapmak için ortaya çıkmış değiller.Kimse hacivat karagöz gibi atışma yapmıyor yani anlıyacağın.
sen öyle değerlendiriyorsan yinede ne diyelim saygı duyacağız.

13 Nisan 2012 Cuma Saat 19:45
ismail karakayış

özgür arkadaşım ben kimse konuşmasın demiyorum mutlaka konuşulacak tartışılacak ama sen onu yaptın ben bunu yaptım değil bak nusret arkaşımız ne güzel söyledi bu grup veya dernekler arasındaki çıkar kavgasından tüm halkımız çok rahatsız oluyor ben bunu dile getirmeye çalışıyorum herkes kendi işini yaparsa kimseyle atışmassa inan her şey daha güzel olacak

13 Nisan 2012 Cuma Saat 18:25
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net