Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
COMANDANTE CHAVEZ, KADINLAR VE 8 MART
08 Mart 2013 Cuma Saat 23:50

‘’Vatanı kurtardık, şimdi sıra kurtarıcılardan kurtarmaya geldi."

Antonio José de Sucre

****

Latin Amerika’nın veya moda deyimle ‘’uzak kıtanın’’ kült edebiyatçısı Gabriel Garcia Marquez bir uçak yolculuğu sonrasında onun için: ‘’yolculuğun sonunda iki farklı insanla konuştuğum duygusuna kapıldım; biri ülkesine büyük katkıda bulunabilecek vizyon sahibi bir lider, diğeri ise tarihe despot olarak geçecek bir illüzyonist.‘’ diyerek Chavez ve iktidarını tartışan iki keskin ucu kısa tespitiyle baş başa bırakıyordu.

Comandante Chavez 4.kez Venezuela cumhurbaşkanı seçildiğinde başkanlık sarayının balkonundan yaptığı konuşmasında (ki film karesi gibi fiyakalıdır) ‘’hepimiz Simon Bolivar’ın çocuklarıyız ve bu zaferi bu ulusun çocuklarına ve gençlerine adıyorum.’’ diyordu. Elinde ise, hemen hiç kimsenin üstünde tartışma yapmayacağı Güney Amerika coğrafyasının ispanya sömürgesi olarak kalmasına rıza göstermeyen 200 yıl öncesinin efsanevi önderi Bolivar’ın tarihi kılıcı vardı. Ve dünyanın beşinci sıradaki petrol rezervlerine hükmeden bir ülkenin başkanı olması da onu daha mağrur bir sosyalist yapmaya yetiyordu.

Peki onu hem Dünyanın sempatisini kazanıp hem de Latin Amerika’da fenomen lider kılan ve aynı zamanda kadın çoğunluğun hayranlığını kazanmasının kodları neydi? Giysilerini dahi Venezuela bayrağı renginde diktiren Chavez ulusal değerleri sahiplenme ve benimsetmenin toplum üzerindeki etkisini biliyordu. Bu yönüyle ülkedeki muhaliflerin karizmatik ve Chavez den çok daha genç lideri Caprilesi bile etkileyip özellikle seçim kampanyası boyunca Venezüela bayrağı renkleriyle arzı endam etmesine vesile oluyordu. İnançlı, kararlı ve esprili ve üstüne üstlük devlet başkanı yani muktedir. Kadınlar idealist, muktedir ve nüktedanları niye sevmesin ki?

Che Guevara ya ithaf ettiği ‘’Hasta Siempre‘’ şarkısı ile bütün dünyayı bir dönem kendine hayran bırakan Nathalie Cardone’ye, ‘’eğer bana da böyle bir şarkı yazacaksanız hemen ölmeye hazırım’’ diyerek kadınlara kur yapmakda da usta olduğunu hınzır bir şekilde cümle aleme gösteriyordu.

Mazlumların dostu, muktedirlerin düşmanı, battal gülümsemesini kimselerden esirgemeyen 21 Yüzyıl sosyalizminin ve Bolivarcılığın dünyada ki sürükleyeni yüzbinlerce kişinin katıldığı kitlesel bir cenaze töreniyle uğurlandı bugün.

Ve kadınlar…

Chavez renginde ki kırmızı tişörtleri ve şapkalarında onun resimleriyle yastan ziyade tutkulu şekilde bağlı oldukları bir sevgiliyi, bir film yıldızını uğurlar gibi mağrur, coşkulu ve inançlı saflar yapmışlar Caracas meydanında. Ve hep bir ağızdan ‘’Chavez seni seviyoruz’’ diyorlar. Bu kadar çok kadın tarafından sevilmek her politikacıya veya her kula nasip olmaz elbette. 8 Mart Dünya kadınlar gününde yine kadınlar tarafında bu kadar sahiplenilen ve hayranlık duyulan bir liderin, yaşamını ve ideallerini kutsayarak onu tartışanların gözünde de yeniden meşrulaştıran kadın gücü bu olsa gerek.

Chavez’e veda etmek için 8 Km yol yürüyüp gecesini Caracas meydanında geçiren kadın ‘’gelmeseydim olmazdı’’ diyor, gözünde tutkulu ve inançlı bir ışıkla.

8 Mart dünya kadınlar gününde 8 Km yürüyerek ideallerine inandığı bir adamı uğurlamaya gelen kadınlar Dünyayı daha yaşanılır kılacak. Bundan şüphe duymuyorum.

Öte yandan Çerkes kadınlarının Venezuelalı kadınlar gibi tutkuyla uğurlayacakları lider olur mu, veya gerekli mi bilmem ama bildiğim bir şey var ki, ‘’yok canım 21. yüzyıldayız artık ne lideri ne önderi’’ diyenlerin bugün Caracas meydanında ki kırmızı tişörtlü binlerce inanmış kadını yeniden tanımlayacak bir isim bulmaları gerekebilir.


Bu yazı toplam 4171 defa okundu.

Huseyin Bayer

^^Çavez öldü, yaşasın çavez^^diyecek insanları geride bırakmak önemli bence. Kuzey kore lideri veya diktatörü Kim Jong içinde ^^Kim jong öldü yaşasın Kim Jong^^ diyen milyonlarca insan vardı.
Kısaca bu insanlardan sonra tufan olmadı ortalık.
Yorumlanması gereken birazda bu değil mi?
^^İkiside diktatörlük özgür bıraksan hepsi Amerikaya kaçarlar'' anlayışındaki standart kahvehane yorumları konumuz değil anladığım kadarıyla.

12 Mart 2013 Salı Saat 16:12
EMİN (AWTLE)

Kırmızılı kadın ordusuna bende şaşırdım doğrusu arkadaşlar. Çavez kimilerine göre diktatör kimilerine göre kahraman.ona bakarsanız kuzey kore lideri öldüğündede milyonlarca insan kaç gün ağlamış üstünü başını paralamıştı. Ama o başka bir şeydi rejimin ölmeyeceğine inandırdığı halk liderlerini ellerinden aldı diye gerçekten üzülüyordu.Çavezin cenaze töreni festival miting karışımı gibiydi.
Vallahi adama bravo doğrusu.

12 Mart 2013 Salı Saat 14:36
Besleney Muzaffer

Madem 8 Mart için bu yazı nurhan kardeşim. Uğrunda gün boyu yürünebilecek lider şimdiden sonra çerkes kadınları yetiştirebilir mi? Ondan emin değilim. Bu durum biraz demokrasi geçmişimizlede ilgili galiba. PSI'PEM KİMIHARE PSI'CAM KİHAJREP

Ade Carı Kube yapxu. Saygı ve selamlar.

12 Mart 2013 Salı Saat 00:14
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net