Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
ANKARA'DA DEĞİŞİMCİLER+ ÇERKES BAYRAĞI GÜNÜ + 1MAYIS
01 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 00:42

‘’Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir fikir kadar güçlü değildir.’’

Vıctor Hugo

Renklerin kuşkusuz en şiirseli ‘‘erguvan rengi’’ İstanbul’ da salına salına hükmünü sürerken, Ankara bozkırına hafta sonu bizi götüren şeyin Türkiye’de yaşayan Çerkes milletinin ‘’Kafkas’’ lafzını artık sırtından atma girişimi olmas,ı en azından orada olmamızı meşrulaştıran bir nedendi.

Toplantı ilk günü (20/04/2013) Beşevlerde ki Tes-İş binasının ferah feza salonunda KAFFED in belirlediği muhtelif başlıklarda fikri olanların kelam etmesi amacıyla hazırlanan serbest kürsüde, fikri olanlarda kelam etti, fikri olmayıp da kendi sesini mikrofondan duymak isteyenlere de elbette kimse karşı çıkmadı. Öyle ya böylesi masum-şahsi isteklere cevaz vermemek, fikri olmayanları ‘’mağdur etme’’ fiili üzerinden ‘’sakınılan kişi’’ pozisyonu gibi yüce bir mertebeye eriştirirdi ki buna başarılı moderasyon fırsat vermedi. Dolayısıyla söz konusu iki gün içinde genel kurulda mağduriyet üzerinden kimse kahraman olamadı.

İstişare konuşmalarında bildiğimiz muhtelif profiller, reel anlamda Çerkes halkının örgütlenmesi olan KAFFED in isminin neden hala ÇERKES-FED olmaması gerektiği üzerine, ağır çıkarımlarla desteklenmiş veya hafif tezlerle kurgulanmış formüller sıraladı. Kimisi belki de sahiden samimiydi ve ‘’inanmış’’ olmanın gereğini yapıyordu. Kimisi de inatçı-statükocu klik mantığıyla durduğu alanı savunma refleksi içindeydi. Ancak iki taraf adına da gördüğüm o ki; kusura bakmasınlar ama konvansiyonel tezlerinin artık toplumsal karşılığının kalmadığını kabul etme aşamasına geçseler daha saygın bir alana terfi etmiş olurlar. Ancak ‘’ben daha ölmedim’’ diyen tekavüt kurmay zihniyetiyle vuruşarak çekileceklerini cümle aleme göstermenin cenk heyecanı, onları bir müddet daha ayakta tutmaya yetecek görünüyor.

İkinci gün ilk günden farklı olarak takım elbise giyen KAFFED delegelerinin fazlalığı hasebiyle de olsa önemli bir karar için orada toplanıldığı mesajı daha güçlü veriliyordu. Ancak takım elbise giymiş olmanın cazibesi bir yana 104 değişimci imzası ile toplanan olağan üstü genel kurul, 148 kişinin hazır bulunmasıyla elbette açılamadı. Eksik kalan 24 değerli delege ise oraya gelip tarihi görevini yapmadığı için mutlu olmuş mudur bilinmez.

Velhasıl KAFFED adıyla maruf emektar örgütlenmemizin içinde ki kararlı değişimciler, Kasım ayı sonunda ki olağan genel kurulda artık Çerkesleşmeyi tamamlayacak gibi görünüyor.

*****

25 Nisan Çerkes bayrağı günü anavatan (xeku) da ki xaselerin girişimleri sonucu 2010 yılından beri Dünyada Çerkes’in yaşadığı her yerde kutlanıyor. Yurtsever Çerkesya Gençleri ve Reyda Dans Grubundan arkadaşlar bu sene Taksim meydanında bayrak günü kutlaması adına güzel bir ritüele imza attı. Programda bayrak günüyle ilgili İngilizce ve Türkçe bildiriler okundu, (http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=5792) daha sonrada bayraklarla şenlenmiş alanda düğün (cegu) organize ettiler. Katılımcıların coşkusu, Çerkesya bayraklarının gün batımı saatindeki görüntüleri ve Taksim meydanının Çerkes ezgileri ile çınlaması şahane görünüyordu. Orada tesadüfen yanımıza gelip ‘’a si’ale tıda şui’kiçığ xekura? ‘’ ‘’Evladım siz nerden geldiniz xekuden mi?’’ diye soran ve üç gün sonra İstanbul’da anjiyo olacağı günü bekleyen Çorumlu Muhittin amcanın 75 yaş coşkusunu görmek güzeldi.

*****

Yıllar ve yollardan sonra Taksim meydanının en namlı muhalif gün olan ‘’1 Mayıs’’ kutlamalarına açıldığı 2010 da, hayatında ilk defa o tarihte meydanda olan biri olarak herkes gibi çocukça bir sevinç duymuştum ve Timur Selçuk’un inanmış sosyalist sesinden 1 Mayıs marşını dinlemek bile yeterince fiyakalıydı. Tüm eski -yeni sosyalistlerin firesiz alanda olduğu ‘’o gün’’, müesses nizam bekçileri, muktedirler ve emekçi örgütlenmelerinin arasında uzun süre inatlaşma konusu olmuş bu tarih ve mekan yeniden meşrulaşmıştı. Niye onca sene inatlaşma konusu olmuştu az çok bilinse de, muktedir zihniyetin artık etkisiz-tehlikesiz olduğuna karar verip, simgesel Taksim alanını 1 mayıs törenlerine açıp insanları buyur etmesi ‘’ehlileşmenin’’ son ve büyük finaliydi.

Esasen ‘’ehlileşen’’ simgesel muhalif günlerin ‘’ah be kardeşim niye ki?’’ tarzında ince bir repliği hak ettiğini düşünüyorum. Zira ‘’ehlileşmek’’ birazda mahzunlaşmak değil mi? Öyle ya eski itirazların yeni muktedirler tarafından meşruiyet alanına çekiştirilmesi ‘’yeni dünya’’ kuralları olarak itaati emreden piyasa yapıcılarının göstermelik şevkatini sentetik ölçülerde onaylıyor belki. Ancak bir ekmeği tam ortadan ikiye bölüp diğerine verebilecek vicdanlı insanları bu sistemin yaratacağını beklemek de epeyce gerçek üstü bir zihniyet gerektiriyor.

1 Mayıslar hangi coğrafyada yaşıyorsak yaşayalım toplumsal vicdanlarımızın miladı olsun artık !

Worepsav La’jako Mafe!


Bu yazı toplam 3948 defa okundu.

ÖzGüR-Bursa

Merhaba Nurhan abla.
Bana göre Kaffedde Abhaz-Fedde aynı söylemi ısrarla başka amaçlar için kullanıyor. En güzel örneğide şu haber linki.

http://www.abhazfederasyonu.org/duyurular/2013/subat/1102yazismalar.html

İki tarafda Abhaz-Adıge söyleminde olduğu sürece ağzıyla kuş tutsalarda inanmıyorum samimiyetlerine.
Çerkes sözünden kaçmak her iki taraf içinde neye hizmet oluyor acaba? Çocuk mu kandırıyorlar?

Ne zaman Abaza-Çerkes doğru söylemine geçerler o zaman benim gözümde saygınlık kazanırlar.
Bıraksınlar artık kandırmaca oyalayıcı tanımların peşinden koşmayı. Değişim isteyen adımızı sanımızı doğru kullanacak olan insanlara şimdilik lafım yok.Biraz bekleyip göreceğiz onlarıda. Akla kara ortaya çıkacak nasılsa.

saygılarımla

02 Mayıs 2013 Perşembe Saat 15:20
İhsan Boletıko

Nurhan hanım KAFFEDin Çerkesleşeceği öngörünüze katılıyorum.Başka şansları yok.Sizinde bahsettiğiniz değişim kanadı biraz daha çalışmalı.Tembelliğe gelecek konu değil.

01 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 23:10
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net