Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
SUAT MIGODHKO…
21 Eylül 2013 Cumartesi Saat 12:35

Ragıp Mete arıyor: ‘’ Konya dan Suat abi ölmüş…’’

Onunla iki yaz evvel Konya- Natırbiy hable (Gaziler) köyünde ki festival organizasyonunda tanışmıştık. Eski tüfek bir solcuydu, konuşurken insanın yüzüne sürekli bakmaktan imtina ederek söyledikleri, geçmişin muhasebesi ve geleceğin muştusu adına kayda değerdi. Hem ruhen hem de bedenen 12 Eylül’ün mağdurlarından olduğu belliydi. Engelliydi Suat abi. 56 senenin finalin de yaşamın bakiyesinden ona kalan; koltuk değneği olmadan hareket edemeyen iki ayak, bahsederken gözlerini parlatan iki evlat ve mağlup olmamış bir yürekti. Ancak çoğu çağdaşı gibi küskün ve hınçlı değil, tersine yüreğini yeniden ayaklandıracak idealleri yanında her daim taşımaya hazır bir hali vardı. İnternet ortamında tanışageldiğim insanların kahir ekseriyetinin yazdıkları ile müsemma olmaması kaidesini bozanlardandı. Çerkesya idealini hayatının her alanına nüfuz ettirmek isteyen bu yürekli insan, Konya’nın Meram ilçesinden, incinebileceği hırçın sanal ortamlarda yazdıklarıyla Çerkes camiasının yakından tanıdığı bir profil oldu.  

2011 in 21 Mayıs’ın da İstiklal caddesini adımlayan Çerkeslerle beraber yolu boydan boya yürüme azmi onu fazlasıyla yormuş ve koltuk değneklerinden dolayı kanayan ellerini önemsemeden dönüş yolunda tanıdığı herkesle vedalaşmaya çalışmıştı. Yorulmaması için uyaranları ise ‘’yorulmadan Çerkesyayı kurmak mümkün mü’’? diye muzipçe atlatan bu insan, hemen herkesin gönlünde saygın bir yere çoktan oturmuştu bile. 

Ölümün ardından yazmak hem zor, hem kolaydır. Zordur zira o insanın hem ruhunu hem acısı taze olan yakınlarını neyin inciteceğini bilemezsiniz. Kolaydır çünkü ölümün ardından tüm duygular ayaklanmış haldeyken kelimeleri yan yana dizmek ona olan son görevmiş gibi gelir. Hızla yazmak istersiniz bir son dua gibi, bir uğurlama gibi, bir görev gibi. O yüzden zoru kolayı düşünmezsiniz. Artık dünyada olmayan birini ahirete uğurlama telaşına düşen herkes gibi onu kelimelerle yolcu etmeye çalışırsınız. 

Bende öyle yapıyorum işte. Suat abi fiziki olarak engelliydi, ancak ruhani engelleri çoktan aşmış biriydi. 

İki kızının başarılarından söz edip gururlanırken şevkatli bir BABA, 

Torunu ile ilgili hayallerini yan yana dizerken umutlu bir DEDE, 

Kendi insanları arasındayken mutlu ve aidiyetinin farkında olan bir ÇERKES, 

Çerkesya idealine inanmış bir YURTSEVER, 

Ve belki de en mühimi, önyargılarını defetmiş vicdanını yeryüzüne serpiştirmiş biriydi. 

Mekanı cennet ruhu şad olsun!    Bu yazı toplam 3524 defa okundu.

Hatko Timaf

Haberi duydugumda inanamamistim ve cok üzülmüstüm.
Suat agabeyi sahsen tanimasamda, birkac kez facebook üzerinden kendisi ile sohbetlerim olmustu. Gerçek bir Çerkes ve yurtseverdi kendisi. Hala aramizda olmamasindan cok üzgünüm.
Ailesine ve hepimize başsağlığı ve sabır diliyorum.
Thamade Suat agabeyede Tha dan rahmet diliyorum.

26 Eylül 2013 Perşembe Saat 16:15
Semih Akgün

Çerkesya davası için önemli bir kayıp.
Bayrak düştüğü yerden kaldırılacaktır.

Hepimizin başı sağolsun.

23 Eylül 2013 Pazartesi Saat 12:02
Tuğ Mehtap

Nurhan ablacım o bahsettiğin festivalde sen sahne almadan önce Suat abi dört gözle seni bekliyordu, biran önce seninle tanışmak için can atıyordu senin geldiğin müjdesini ben vermiştim kendisine :( Yazın için teşekkür ederim ablacım, özellikle senin kaleme alman çok manidar oldu. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah :((

22 Eylül 2013 Pazar Saat 23:40
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net