Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
SUAT BERZEG …
02 Mart 2014 Pazar Saat 15:51

Yaşsızdı Suat abi…


İstanbul Çerkes camiasında belki de aynı evin üç kuşağının kendi yaşıtı gibi tanıyıp sevdiği bu doktor, upuzun boyuyla insanı kucaklayıp sarıldığında, özenle- incelikle iltifat etmeyi hiç ihmal etmezdi. Kuşdili caddesinde ki muayenehanesi, mesai saati sonrasında uğrak yeri olur, işi düşen –paket bırakan –davetiye bastıran birbiriyle orada karşılaşır, hal hatır sorar, sonra Altıyol caddesinde ki kalabalığa karışırdı. Neredeyse aynı lokasyonda bulunan Şamil Vakfı, Abhaz Derneği ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin hiçbir etkinliğini kaçırmaz, geniş gülümsemesi ve dost haliyle en ayrıksı grubu dahi o mekanlara ait kılardı.


Yalnızdı Suat Abi…


Kalabalıklar arasında herkesin özenle hal hatır sorması bir yana,  şahsi hayatında ihtimam gören, birinci kuşak yakınları tarafından sarıp sarmalanan şanslı insanlardan değildi. Oyun Atölyesinin kafesinde ki bir sohbetimizde ‘’büyük sofralara oturmak, sohbet etmek ve kalabalıklar arasında öylece durmak isterim ben hep’’ demişti. Bunları söylerken gözlerinin içinden geçen bir anlık yalnızlık gölgesi, onun tüm tanıdıklarına yüklediği misyonu özetleyiveriyordu.


Naifti Suat abi…


Selam verme, selam alma, hal hatır sorma konularında zafiyet gösterilmesini affetmezdi. Gün- saat vererek, karşılaştığı insanın onu neden görmemezliğe geldiğini sorgulayıverir ve en nihayetinde  kendisine bir yemek ısmarlandığında affına mazhar olunacağı nüktesi ile tartışma ancak sonlanırdı. O, koşullara bağlı olmadan sevilmeyi seven herkes gibiydi. Ve sevilmeyi seven herkes gibi, sadece mutlu edici - nüktedan kelimeleri yan yana dizdi hayatı boyunca.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanıydı Suat abi…


Haydarpaşa Numune hastanesine yolu düşenlerin, sırt ağrısını - fıtık şikayetini - romatizma ataklarını dinleyip öneriler yapan hekimin, adele romatizmasından ilerlemiş boyutta muzdarip olması ne garip bir tecelliydi. Son on yılını bu sıkıntılı vaziyetle baş etmeye çalışarak geçiren bu yalnız doktorun kalp krizinden hayatını kaybetmiş olması, fasılalı ve zor hastalığının son dönemlerini görmemesini sağladı belki de.


Mekanı cennet, ruhu şad olsun!


Not: 3 Mart Pazartesi günü Üsküdar Şakirin Cami'inden öğlen namazını müteakip kaldırılacak cenazesi, Ümraniye Ihlamurkuyu  mezarlığında defnedilecektir.


 


Bu yazı toplam 5893 defa okundu.

ahmet şakar

suat abi allah rahmet eylesin mükemmel bir insandı. ben çerkez değilim ama suat abi, nihat abim, ferit abim vedat abim bunlar bana insan olmanın ne olduğunu ve çerkez olmanın farklı bir şey olduğunu hissettirdiler.
çerkezler dünyanın en saygın en kültürlü toplumudur.

12 Haziran 2014 Perşembe Saat 22:32
Adıge Ertan

Dunayem yexıjığem Tham rahmet qıritın.

05 Mart 2014 Çarşamba Saat 01:40
sinem

ne guzel yazdin nurhan abla.
ne eksik ne fazla suat abiyi çok güzel aktardın.
onu hiç unutmayacağız.

04 Mart 2014 Salı Saat 22:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net