Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
’İYİ ŞEYLER’ YAZISI
06 Ekim 2014 Pazartesi Saat 18:36
Mevsimlerin de yolunu şaşırdığı-acemi kaldığı dünya hallerine iyiden iyiye avdet etmiş olduğumuz, bu yıl kendisini iyice faş etti. (sitemizin bahçesinde ki erik ağacı çiçeğe durmuş-şaka gibi) Yaz aylarını bir zayiata mahal vermeden neşeyle-telaşla tamamlayıp İstanbula yeniden kapağı atanlar rutine döndü. Bir daha ki yaza toplu tatil buhranlarımız nüksedinceye kadar. Tatil beldelerinde eğlenmekten başka çaresi kalmamış gibi aksiyon gösteren son arkadaş gruplarının güz tınıları, eski kırkbeşliklerin şarkı finallerinde ki gibi gitgide cılızlaşır artık. Şehirle inatlaşan bu son gruplar da yer değiştirdi mi, evli evine köylü köyüne. Arap turistler hariç. Tatil mekanlarının en sadık kalabalık müşterileri- esnafın yüzünü güldüren hakikatli tüketicileri güz sonuna kadar yine onlar olur.


Tokat Erbaa’nın ihtilalcileri:

Bu yaz davet edildiğim yerlere yetişmeye çalışmaktan bitap düştüm desem yalan olmaz. (festivaller-mitingler-toplantılar v.b) Gidemediklerim ise kendi programları açısından bir şey kaçırmış olmadıkları gibi, sonra ki davetlerine icabet ederek bunu bizzat tecrübe etmelerine yardımcı olurum-niye olmasın. 

Gittiğim yerlerde ki anekdotları bu köşeye sığdıramam elbette, ancak biri var ki anlatmamak olmaz. Gerçi Cevdet ağabey Erbaa’da aynı program dahilinde kaldığı kısa süre içinde gördüklerini ancak 5 köşe yazısı ile tamamladı. Ben o kadar maharetli olmadığım gibi hafızam Cevdet ağabeyin yanında ancak stajyer kalır. Tokat- Erbaa’nın Kozlu Köyü derneği yönetimi bu sene bir yaz projesi hazırladı. ‘’Kültürümüz Gelecek Nesillerle Buluşuyor’’ adı altında. Ve bu proje için içişleri bakanlığından destek aldı. Daha önce AB tarafından fonlanan Çerkes kurumları olmuştu. Ancak devletin bizzat fonladığı  bu içerikte bir Çerkes kültürü projesi Türkiye'de ilk bildiğim kadarıyla. 

Bu projenin başında ki ismin devlet memuru bir öğretmen olan Kozlu Kafkas derneği başkanı sn İlhami Demir olduğu düşünülürse,böylesi çalışmaların kabulünün dahi küçük çaplı bir kimlik ihtilali olduğu gerçeği ile yüzleşebiliriz sanırım. Devlet zihniyeti gelişme-dönüşme gösterdikçe, bizlerde özgüvenimizi yeniden inşa edebiliyoruz. Karşılıklı korkuları yenebiliyoruz. Zira özgüveni artan bir halk, geleceğini inşa etmek konusunda daha iradi refleksler gösterebilir zamanla, korkmadan-çekince göstermeden, umalım ki devamı gelsin. İlgili haber linki: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6392

Tokat Erbaa’nın da dahil olduğu coğrafyada ki toplumsal dokuyu hemen herkes biliyordur sanırım. Muhafazakar- dindar olarak tanımlanabilecek bu bölgede ki Çerkes yerleşiminde, ilgili projenin başarıyla uygulanmış olması insanda sahiden iyi duygular uyandırıyor. Demek ki toplumsal dönüşümlerimiz de yol almayı, lafta-fiyakada maharetli ancak Çerkes profili olarak çelimsiz metropol STK larımızdan ziyade, fırsat ve olanak bulursa zamanı takip edebilen taşradaki kurumlarımız çok daha zengin içerikle becerebilir. Çerkes toplumunun da aralarında bulunduğu etnik unsurların ciddi dönüşümlerde topluma nüfuz edebilmesi için, bağnaz devrimcilere değil ihtilalci muhafazakarlara ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.  


Bayram lakırdıları :

Biraz önce fb sayfama ekli bir arkadaşımın paylaşımına denk geldim.  Çerkes ailelerin reflekslerini bir güzel tasnif etmiş.Babanın mesafeli ciddiyetinden, annenin birleşmiş milletler elçisi dozunda ki arabuluculuğundan, dedelerin hoşgören zaaflarından, anneannelerin coşkulu matrak çıkışlarından söz etmiş. Hepsi ne kadarda imzalı mühürlü tespitler. Yalnız şu var ki, bu arkadaşımın eksiksiz tam teşekkül kuşakları muhafaza etmiş ailesini kıskanmadım değil. Zira bendeniz son beş yılda aile büyüklerinin hatırı sayılır kısmını ahret furyasına kaptırmış olmakla malulüm. Tamda bu yüzden özellikle bayram günlerinde büyükleri sağ-sıhhatli olanların yanında kendimi bir mağlubiyet hissi içinde buluveriyorum, tek tesellim yaşarken onları incitmemiş olmanın ferahlığı o kadar. 

Hiç kasmadan söyleyim ki bayram günlerini eskiden de şimdi de severim. Öyle ramazandı-kurbandı falan hiç ayırmadan. Modern hayatın  türlü çeşit kahırlarını kesintisiz anlamaya çalışmaktan yorgun düşeceğimize, bir parça umut-güzellik-motivasyon biriktirmenin kimseye bir zararı yok sanırım. Her dertliye yoldaş olacağız diye, hayatın saf coşkularına sürekli dudak bükerek yaşamak da tatsız tuzsuz bir şey olmaz mıydı? Bu coşkuları sürekli kılmak ihtiyacı hissedenler, bayramların büyüttüğü çocuklar galiba. Üç kuşağın bir arada yaşadığı kolektif evlerde kurulan büyük bayram sofraları, bir yandan da ailenin hemen her kuşağını tedavi etmekle muktedirdi. Oysa ne şimdi ki kadar malumatfuruşluk nede uzağı yakın eden iletişim olanakları vardı. Geçmişe külliyen güzelleme yapanları pek inandırıcı bulmasam da, yaşamın kötücül- incitici taraflarına eyvallah etmeden, hayatın motivasyonlarını akamete uğratmadan, sevdiklerini hayal kırıklığına düşürmeden yaşamayı becermeye çalışanlar, belki de bu sofralarda büyümüş çocuklardır. Kim bilir? Yine/ yeniden bayramlar güzeldir!
Bu yazı toplam 4977 defa okundu.

Şewoj Erdal

Erbaaa'nın Kozlu köyüne 15 sene önce gitmiştim. Köyde ileri karakol vardı terör olaylarına müdahale için. Sol grupların hedef tahtasıydı bir zamanlar tokat erbaa civarları. Şimdi taşınmış bildiğim kadarıyla.Gözünü sevdiğimin barış kokusu türkiyenin her yerini normalleştirmeye başlamıştı. Kıymetini bilmek lazım.
Ama son günlerde olan bitenler hiç hayra alamet değil.

09 Ekim 2014 Perşembe Saat 08:32
Hatko Ömer Sinan

///Çerkes toplumunun da aralarında bulunduğu etnik unsurların ciddi dönüşümlerde topluma nüfuz edebilmesi için, bağnaz devrimcilerden ziyade ihtilalci muhafazakarlara ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.////

Şu sözünüz tez konusu olur Nurhan Fidan Kube kardeşim.

Şu toplumda muhafazakarlığı sürekli gericilikle eşleştirdiler. Ve çok yanıltıldılar insanlar.

Muhafazakar derin halktır, yeninin topluma sirayeti onların aracılığı ile olursa güvenlidir.

Toplumdaki değişimlere devrimciler değil asıl muhafazakarların sabrı karar verir.

İyi bayramlar dilerim.

07 Ekim 2014 Salı Saat 01:27
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net