Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
İYİ ŞEYLER YAZISI 2-YENİ ÇERKESLİĞİN PROVASI
07 Aralık 2014 Pazar Saat 02:35

                               

Geçen gün  İnal Çetao ile ayak üstü konuşmuştuk, Düzce Köprübaşı- Ömer Efendi (Haçemziye Hable) köyünde ki  Çerkes kültür evi açılışında:’’Ne zaman kesmeyen kör bıçaklar gibi bigane kaldık?’’ sorusunu. Kahırlı olduğumuz için değil,  aksine iyi şeylerin kımıldadığını görmenin yarım gülümseyişinin vaktinde. Zira bizim Çerkes ahalinin bu ülkede hayata geçen özgürlüklerin gerisinde kalma riski de olabilir, aman diyelim. Nedeni? Antrenmanı yok. Sevinçleri de itirazları da henüz gürbüz değil. Şimdi şöhretli düşünür isimleri eşliğinde nihilist analizlere girecek değilim, iç açıcı pratiklerden bahsederek gideyim.  


Geçtiğimiz yıl Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı. Düzce Çerkes derneği yöneticileri ile orada yaşayan emektar toplum insanlarının ciddiyetle hazırladığı istek dosyası üniversite rektörlüğünden karşılık bulmuş Adıgey Devlet Üniversitesi ile karşılıklı protokoller imzalanmış ve bölüm açılmış. Adıgey Devlet Üniversitesi, bir edebiyat profesörü ve iki doçenti  bölüm için görevlendirerek üzerine düşeni yapmış. Düzce de bu işe emek veren dernek yöneticilerini ve diğer emektarları ayrımsız alkışlamak gerek. 


1. ve 2. sınıflarda okuyan öğrenci sayısı 32. Bunun 14 si Çerkes diğerleri muhtelif. Açıkçası ben öğrendiğimde şaşırdım. Zannım şuydu; iki sınıfında Çerkes öğrencilerden teşekkül edeceği, hatta giremeyip açıkta kalanların yine Çerkes adaylar olacağı. Değilmiş. E peki bu ne şimdi? Ortada yürürlüğe konmuş bir hak var. Bizim deyimle ‘’fitınığa’’ gelmiş karşımıza oturmuş biz hakkını verememişiz. Kimileri de bu vaziyeti; 1- Çerkes ahalinin habersiz oluşuna, 2- Şimdilere kadar bu özgürlüklerin olmaması hasebiyle oluşan atalete bağlıyor. Birincisini hadi bir neden sayalım da, allahaşkına ikincisi nedir?  Yani şimdi olması gereken haklar gecikmeli olarak gerçekleşti diye bir şey yapmadan oturulsun mu? Şimdi hayata geçenlere de küselim mi?  Şha'ko (alınma) kavramı bizde epey namlı bir refleks, ancak şahsi hayatımızda hala tedavülde olsa da, toplumsal konularda hiç devreye almasak? Öte yandan bölümün reklamını yapamamış olmak da yine bizim çelimsizliğimiz, başka kimin olacak? Gelecek dönem açılacak sınıfın en azından çoğunluğunun Çerkes olması zorlanmalı. Zevahiri ancak böyle kurtarabiliriz. 


Belki ailelerde şöyle soru işaretleri olabilir; kızımız-oğlumuz orayı bitirirse ne yapacak? İş alanı var mı? Evet var. Hele ki ilk öğrencilerin, okuduğu okulda veya diğer şehirlerde açılması muhtemel bölümlerde öğretim görevlisi olma şansı epeyce fazla. Misal, Düzce üniversitesinde aynı bölümün yüksek lisans programı da Şubat ayında açılıyor. Görüldüğü gibi sorumlu üniversite yönetimi görev savmak için bölüm açmış değil, tersine’’ isteyin yapalım’’ kararlılığında. 

http://duzce.edu.tr/index.php/component/content/article/45-haber-duyuru/1616-adige-devlet-universitesi-heyeti-temaslarini-surduruyor.html


İstemek Çerkes refleksine pek uygun bir şey değil anladık ama ‘’dilimiz kayboluyor’’ diye karalar bağlayıp diğer taraftan da ilgili bölümleri öksüz bırakmak en hafif deyimle müptezellik olur. Hadi istemeyi henüz bilemiyorsak da, hiç olmazsa elde edilmiş hak alanlarını doldurmayı becerebilelim. 


Gerçi sitelerde sayfalarda da görmüşsünüzdür. Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümüne bir araştırma laboratuarı açıldı geçtiğimiz hafta. Kabardin tekstil’in sahibi Orman ailesinin bağışlarıyla. Bu durum bölüm için 2. bağış, daha önceki de yine bir Çerkes aileden olmak üzere. Üniversite rektörü, 3. bağışın Düzceli bir işadamından gelmesini beklediğini söyledi. Bölüme Çerkes sermaye sahiplerinin destek veriyor olması heyecan verici.  


Düzce Çerkeslerinin 2. güzel projesi; Düzce Köprübaşı- Ömer efendi köyünde (Haçemziye Hable) açılan Çerkes Kültür Evi. Tabelasında şunlar yazıyor. Adıge (Çerkes) Kültür Evi. Aynı tabelada İngilizce ve Rusca versiyonu. Çerkes bayrağı ve Türk bayrağı yan yana emsal ölçülerde asılmış olarak Düzce ili bürokratlarının ve yerel yöneticilerinin eksiksiz katılımı ile açılıyor. İçinde etnografik Çerkes malzemelerinin sergilendiği bölüm ile, çok amaçlı kurs odalarından oluşan bir kültür evi. Açılış seramonisinin kolektif görüntüsü; hemen herkesin yüzünde özgüvenli bir gülümseme. 

https://www.facebook.com/orhan.halman?fref=ts 


Düzce Üniversitesinde Çerkes Dili Ve Edebiyatı bölümüne gösterilen yönetici ihtimamı, Haçemziye Hable köyünde ki açılışın sıra dışı iklimi, bunlar insanlık için belki küçük ama yaşadığımız ülke - bizler için birer ihtilal.


Osmanlı mülkü imparatorluktan Cumhuriyete terfi ederken eski Çerkeslerin belleğinde pek de iyi anıları olmayan  Düzce havzası, bu vakitler iyi şeylere imza atıyor. Bizim Çerkeslerde yeni Çerkesliğin provasını yapıyorlar. Başarısız da sayılmazlar ben size diyeyim.   

 
Bu yazı toplam 5117 defa okundu.

ali nart

Gerçekten 'iyi şeyler' fakat hak ettiği ilgiyi gösterememişiz nurhan hanım.

Halbuki yeniden üniversite bile okuyabilir insan bu bölümde.

13 Aralık 2014 Cumartesi Saat 02:40
Hikmet Neğuc

Bir düzceli olarak türkiye diasporasında kazanılan en önemli (çerkes dili ve edebiyat bölümü) kazanılmasında olumlu görüş bildiren türkiye aydın ve politikacılarına bir çerkes olarak teşekkür ediyorum. ayrıca ünüversite rektörü funda şerifoğlu na ve düzce adığe- çerkes derneği yöneticilerine özel çapalarından emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

bir eski dernekci olarak hayallerini yaşarken görmekten büyük mutluluk duyuyorum. verilen mücadelenin çekilen sıkıntılarını yaşarken amacına ulaşmasını görmek çok büyük mutluluktur.
ayrıca bu güzel yazıyı hazırlayıp kamuoyuna sunan kube nurhan hanım'a teşekkür ederim.

10 Aralık 2014 Çarşamba Saat 01:10
semih akgün

Gençlerden Çerkes dili ve edebiyatı üzerine uzman ve öğretim üyelerini bir an önce görmek istiyorum.
Umarım gençlerimiz bu akademik alanı boş bırakmazlar.

Teşekkürler Nurhan.

Bu konuda bizleri daha sık bilgilendirirsen seviniriz.

09 Aralık 2014 Salı Saat 12:08
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net