Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Çerkesler: Rusya'nın Değersiz Rehineleri mi?
02 Aralık 2015 Çarşamba Saat 13:14


Korku- aksiyon filmlerinin değişmez sahnesidir. Gerilim veya macera fark etmez. İlk ve en değersiz rehine kafasına silah dayanarak daha filmin ilk sahnesinde vurulur. Esas adam, geri kalan rehineleri önem sırasına göre tasnif eder, filmin finalinde de rehinelerin en değerlisi ile baş başa kalır.


Rusya-Türkiye krizi malum. ‘’Vay efendim Rusya masum,Türkiye şeytan o yüzden Rusya bize ne yapsa haklı abiler. Adamları resmen çileden çıkardık. Ne olurdu yani 2 dakika Türkiye semalarında bi soluklansaydı Rus pilot, sanki hava sahamızı mı alıp gidecekti’’ türünden şahane analizlerden çok şey öğrendik. Allah bu analistleri başımızdan eksik etmesin. Konuyla ilgili biraz gevezelik hakkımı kullanırdım kullanmasına da başka dertler yazmak niyetinde olduğum için kafanızı ütülemeden hemen konuya gireyim.


Bilenler bilmeyenlere ne kadar söylediler bilmiyorum ama Düzce Üniversitesinde 3 senedir öğretime devam eden bir bölüm var. Bu bölüm galiba bizi yakından ilgilendiriyor, zira adı Çerkes Dili ve Edebiyatı.  Fen Edebiyat Fakültesine bağlı bu bölümde 2015-2016 öğretim yılı itibarıyla 53 lisans öğrencisi. 10 yüksek lisans öğrencisi var. Ve elbette Adıgey Devlet Üniversitesi ile yapılan anlaşma gereği Düzce’de görev yapmak üzere gelen 3 akademisyen var. Akademisyenlerin ücretleri ve diğer ihtiyaçlarının tamamı Düzce Üniversitesi tarafından karşılanıyor. 


Bu öğretim üyeleri bölüm öğrenciler tarafından sahiden seviliyorlar. Karizmaları, Çerkes kodlarından gelen organik davranış kalıpları, sosyolojik zekaları ile sağlam bir doku inşa ettiler 3 sene içinde . 2016 Şubat döneminde onlara yeni biri daha katılacaktı, etnografik konularda Adıgey’in 1 numarası olan emektar akademisyen Vunereko Mir. 


Rusya-Türkiye krizinin üstünden  daha 2 gün geçmemişken, Adıgey Devlet Üniversitesi Düzce Üniversitesine tek taraflı olarak anlaşmayı askıya aldığını ve bölüm hocalarını geri çağırdığını söylüyor. Düzce Üniversitesinin ‘’aman efendim yapmayın etmeyin, bize biraz zaman verin vaziyete bakalım’’ türünden dialogları kar etmiyor ve hocalar ışık hızıyla 1 gün içinde toparlanıp geri gitmek zorunda kalıyor. Adıgey Üniversitesi rektörünün yanına gidip ‘’yahu ne oluyoruz, nerden çıktı bu acele’’ demeye çalışanları sayın rektör, ‘’emir büyük yerden,  yani moskovadan’’  tarzında efsunlu sızlanma replikleri ile yolcu ediyor. 


Fakat aynı gün Rusya Eğitim Bakanının bir açıklaması gazetelerde yayınlanıyor. http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-turk-ogrencileri-krizin-disinda-tutma-sozu-40020953?noMobile=true  Emir Moskova’dan ise bu ne peki? Hem diyelim ki Moskodan, hiç mi averajınız yok, hiç mi zaman kazanma diplomasisi bilmiyorsunuz? Akademisyenlere 2 gün içinde toplanıp gelin demek hangi izana sığar?  Geçelim. Bu sızlanma replikleri Çerkes dünyasına yabancı değil. Olan biten anlam veremediğiniz her şey Moskova’ya bağlanır. Hatta bazen olmayanda bağlanır. Bir çeşit korkudan korkma sendromu.


Türkiye’yi idare edenler ile Çerkeslerin 150 yılda beraber yapabildiği ender iyi işlerden biri olan Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümünün hocalarını geri çekmek Rusya-Türkiye krizinde ne kadar önemli bir kozmuş da haberimiz yokmuş. Sanki bu önemli yaptırım (!) sonrası Türkiye diz çöküp af dileyecek. ‘’aman! ben yaptım bir yanlış sen yapma’’ diye. Detaylı zaytung için dileyen İmdat Kip’in facebook sayfasına baksın. Zaten hızlı aksiyon filmlerini aratmayan bu olan biteni zaytung yardımı olmadan anlamak zor doğrusu. 


Öte yandan bu fiili gelişmeyle ilgili  Çerkes dünyasının fiyakalı (!) kurumlarından ses çıkmaması da ilginç. Şu meşhur fil sendromunda olduğu gibi. Oda da bir fil var, herkes görüyor, duyuyor fakat görmezden geliyor. 


Rusya bile daha tam ne yapacağına karar verememişken, Adıgey idaresinin bu krizi fırsat bilip kuvvetle muhtemel Moskovaya yaranmak adına Düzce Üniversitesinde bin bir zorlukla açılmış bir bölümü tarumar etmeye kalkması tam bir işgüzarlık örneği. Söylenecek çok şey var belki ama şimdilik burada kalsın. Kim ne derse desin, bölüm hocalarının geri gelebilmesi için ne icap ediyorsa yapalım, bu saçma sapan krizin bölümü çelimsiz bırakmasına-yutmasına seyirci kalmayalım.


Anladık, rehineyiz belki ama en azından ilk vurulan değil, sona bırakılan o değerli rehinelerden olmayı becerebilelim.Bu yazı toplam 5871 defa okundu.

İlluminati

Buyrun bakalım Kaberdey Devlet Üniversitesinin tavrı neymiş çok bilenler, Ağzını açana kızanlar. Aynısını bekliyoruz pek sayın Adıgey Devlet Üniversitesinden. Merak eden linki açsın okusun ama burada bilmişlik yapıp kimseyi kuru gürültüyle suçlamasın ayıp yahu! İnsanların zekalarıyla alay edecek şeyler yazmayın bari.

http://ajanskafkas.com/surmanset/turkiyeli-kbr-devlet-universitesi-ogrencilere-kisitlama-yok/

10 Aralık 2015 Perşembe Saat 23:02
Mamreş Zihni-Samsun

Yorumları okudum.
Dostlar bizim sıkıntımız yaşadığımız yerlerdeki olur olmaz işleri aklama çabamız oluyor genellikle. Yapmayalım bunu. Bırakınız insanlar seslerini çıkarsın eleştiriden zarar olmaz.
Eleştiri ve yeni fikirler olmaması can sıkıcıdır. Hanım kızımız yazmış demekki bildiği bir şey var, çoğumuzun haberi dahi olmayan olayı anlatmış. Fenamı olmuş ben dahil pek çok kimse konudan haberdar oldu. İşler yoluna girdiğinde onuda yazar sanıyorum. Ama hemen her ağzını açana haddini bildirmeye kalkarsak olmaz! Yazsınlar insanlar tartışsınlar kimin neyi eksilecek? Hem sonra çerkes gündemini tartışmak tartıştırmak canlılık belirtisidir bunun kimseye zararı olmadığı gibi faydası çok olur. Türkiyede yaşayan çerkeslerin uyumadığının sıkıntılarına sahip çıktıklarının göstergesi tepki vermek, konuşmak konuşturmaktır. Herkese selam ve saygılarımı sunuyorum.

06 Aralık 2015 Pazar Saat 16:55
BESLENEY- MAYKOPLU

EVEEET ARTIK DAĞILABİLİRSİNİZ NECDET BEY OLAYA EL KOYDU. HAYDİ MARŞ MARŞ :)

05 Aralık 2015 Cumartesi Saat 14:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net