Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zawurkan Zolan
KHUADE ADNAN’IN MESELESİ
19 Aralık 2015 Cumartesi Saat 01:01

Yakın tarihimizde Çerkesler içerisinden çıkmış kahramanların dönüşçüler olduğuna inanırım. Bugüne kadar Rus devletine, ve Rusya halklarına düşmanlık besleyen ve zarar vermek isteyen tek bir dönüşçü görmedik. Ama tek amaçları vatanlarında kendi kimlikleri ile hayata tutunmak olan bu insanlara yönelik hiçte hak etmedikleri bir çok uygulamaya şahit olduk. 


İlk dönüşçülerden Khuade  Adnan’ ın gözaltına alınma haberini ilk duyduğumda şaşırdım dersem yalan olur. Kızının mağazasında herhangi bir evrak ve yasal izin olmadan hukuka aykırı arama yapmak isteyen FSB görevlilerine direndiği için, kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida ile beraber gözaltına alındıktan 1 gün sonra çıkarıldıkları mahkemede sonucu önceden belli olan 15’er gün hapis cezası alıyorlar.


Peki kimdir Khuade Adnan ve meselesi nedir?

Belki kiminin dostu  arkadaşıdır, kiminin sevmediği haz etmediği birisidir, kiminin hiç tanımadığı ve adını sadece sosyal medyadan duyduğu bir kişiliktir. Kimin ise fikirsel ve hayata bakışı açısından zıt olduğu bir şahsiyettir.  Ama Khuade Adnan’ın meselesi sadece kendi meselesi değildir.  Putin rejimince göz yumulan hukuksuzluklara, baskılara, yıldırmalara ve verilen gözdağlarına karşılık  tüm insanları ilgilendiren evrensel bir sorundur.


Ve bu sorun  düşürülen  uçak  nedeni ile değil, geçmişi uzun yıllara dayanan ve dönüşçülere yönelik bir takım mesajlar içeren hukuksuz ve çağdışı kalmış sindirme ve korku verme politikalarıdır. Ve bu politikalar kendi anayurdunda bile savunmasız olan Çerkes’ ler içerisinde hayli etkili olmuş ve olmaya da devam etmektedir.


Rus uçağının düşürülmesinin hemen akabinde ilk ateş Çerkesya’ ya düştü. Çünkü coğrafyanın nöbetçi günah keçileri ilan edilen bu insanlar bir şekilde kendilerine de bir pay çıkarılacağını biliyordu. Ve bu ağır psikoloji altında bir çok garip açıklamalara ve yazılara şahit olduk. Elbette kolay ve içinden çabuk çıkılabilecek bir durum değil.


Tekrar Khuade Adnan’ ın meselesine dönecek olursak, kim olduğu ve hakkında kimin ne düşündüğünün bir önemi yoktur. Tam bu noktada Oscar Wilde’ nin o meşhur sözü konuyu gayet güzel bir şekilde açıklıyor: “Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı!”


Gücünüz olmayabilir, hatta itiraz etmeye bile gücünüz olmayabilir. Ama en azından insanların sindirildiği, taraf olmaya zorlandığı, psikolojik baskılara maruz kaldığı ve kimilerinin de 3 maymunları oynadığı böyle bir ortamda böyle bir dik duruşu sergileyerek bedel ödemeyi göze alan bu insanlar saygıyı hak ediyor olmalı.


Eğer bu saygıyı gösteremeyenler varsa, görmek istedikleri saygıyı aynada kendilerine selam vererek görebilirler!


Not: Bugün (Cumartesi- 19 Aralık- Saat: 14.00 da) Khuade Adnan  ve RF da ki hukuksuzlukları protesto için Rus konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yapılacaktır.Bu yazı toplam 4974 defa okundu.

Mahmut Aydemir

Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olamazsa,insan da acı çekmeden olgunlaşamaz.

21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 16:16
SEMİH AKGÜN

Tamamı amatör ruhla ve gönüllülük esasıyla çalışan yurtsever bir kadrodan oluştuk biz..

Tüm emek, verilen çaba, kaybedilen zaman, göz nuru, yorgunluk, alın teri, uykusuzluğun tek karşılığı Çerkesya'nın ve Çerkes halkının birliği, özgürlüğü, gelişmesi.

Ne kişisel kaygılar, ne belli bir klik/ grup menfaati, ne de hırslarımızdır, bizi burada tutan ve direnişimizi tetikleyen!.

Hiç bir kimseye kişisel nefretimiz ya da düşmanlığımız yoktur. Hiç bir resmi ya da sivil kuruma saygısız veya yok gören/ görmezden gelen tavrımız olmadı. Buna rekabet duygusuyla baktıklarımız da dahil.

Halklar arası düşmanlıklara pirim vermedik, kin ve nefret söylemine daima uzak kaldık.

Ayrıştırıcı ya da savaş yanlısı bir tutum almadık. Şiddete, teröre ve aşırılıklara karşı aramıza mesafe koyduk.

Kışkırtıcı olmadık. Ham hayaller peşinde koşmadık.

Ucuz slogan atmadık, sığ düşüncelere itibar etmedik, kuru inkar politikaları gütmedik, popülist davranmadık, yağcılık/ yalakalık yapmadık, iftira ve küfürler savurmadık.

Sadece ve sadece kendimizi açıklıkla ifade etmeye, halkımız, anayurdumuz, diyaspora, dilimiz, kültürümüz ve özgürlükler üzerine ürettiğimiz düşünce ve politikalarımızı cesurca savunmaya çalıştık.

Evelemeden gevelemeden, çarpıtmadan, saptırmadan, net ve sade ifadelerle anlatmayı denedik.

Halkımız ve ülkemiz için gerçekçi, akılcı, olabilir, uygulanabilir, başarılabilir olanları tahlil etmeye çalıştık.

Tam bu noktada adı ve kişilikli duruşu ile aramızdaki güzel insanlardan biri de Adnan Khuade'nin Maykop'ta gözaltına alındığını öğrendik. Şimdi ona, kızına ve bir çalışanına karşı yapılan haksız muamele ile hepimiz aslında tüm Çerkesler karşı karşıyayız.

Haktan, hukuktan, özgürlüklerden, sivil dayanışmadan ve onurdan yana olan sadece "Çerkes"i değil herkesi bekliyoruz. Basın açıklaması 19 Aralık 2015 Cumartesi saat 14.00'da Rus konsolosluğu önünde olacak.

19 Aralık 2015 Cumartesi Saat 11:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net