Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Kip İmdat Kimlerin İmdadına Yetişti?
12 Mart 2016 Cumartesi Saat 17:51

Galiba 90 lı yılların en başıydı. Kip İmdat, İKKD de Şeyma Seyok, ben, Sibel Tutar, Alper Kobaş belki de ismini hatırlamadığım diğer bir kaç kişiye Türkiye’nin Kaberdey başkenti Uzunyayla derlemesi şarkılar çalıştırmıştı 2-3 hafta süreyle. Sasık Şamil ile İmdat Kip’in  ''Xame Xeku'' şarkısını çok da sevmiştim. Ancak Kaberdey diyalektinde şarkı söylemek öyle her yiğidin harcı olmadığı için, ben daldan dala konarak daha çok Yemij Nurbiy tarzı unplugged şarkılara meyletmiştim, ki hala da çok severim.


Zaman, İKKD de ki o küçük cemaati başka başka yerlere savurdu. Kip İmdat Çerkesya’ya döndü. İnişli çıkışlı bir ticari hayatı göğüsledi. DÇB bünyesinde Çerkes dertlerine dahil oldu.  Akabinde devletleşen DÇB den sıdkı sıyrılıp pes etti. Kim bilir nelere maruz kaldı? Hangi dostluklardan ne bakiyeler kaldı, hepsi hayatın içinde yerini bulur bir zaman elbet. Şimdi eşi ve şahane iki küçük oğlu ile beraber Nalçik’de mütevazı bir hayatın içinde.


2009 da Cherkessia.net sitesi kurulduktan bir süre sonra Kip İmdat’ın hem deneyimlerinden, hemde yazı yazma konusunda ki kalibresinden faydalanmak istemiştik. Hiç naz niyaz etmeden gelip köşe yazılarını yazmaya başladı. Kişisel dostluğu da olan Hatajuko Valeri,Yağan İbrahim v.b Kaberdey de bilinen toplumsal figürler ile röportajlar yaptı. O dönemde bazı polemiklerin de devreye girmesinin akabinde köşe yazılarına ara vermişti.


2015 Kasım sonunda patlak veren Türkiye-Rusya uçak krizi sonrası ağırlaşan politik ortam, Çerkesya da yaşayan çift pasaportlu Çerkeslerin sıkıştırılmasına cevaz verdi. İş güç sahibi insanların dükkanları taciz edildi. Diğerlerinin mağduriyet detaylarını elbette bilmiyoruz. Ancak Maykop’da Khuade Adnan’ın karşı karşıya kaldığı taciz ve tutuklama skandalını konularla ilgili hemen herkesin bildiği malum. http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6850 


Kip İmdat o günlerde hem uçak krizini değerlendiren, hem de Çerkes dönüşçülerin bazı zafiyetli tutumlarını kritik eden bir köşe yazısı yazdı-yayınladık. http://www.cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=4109  Ancak ‘’kol kırılsın yen içinde kalsın’’ fikrinde olanlar yazıya da Kip imdat’ın tutumuna da tepki gösterdiler. Daha çok Anadolu sosyolojisine ait olan ‘’kol kırılsın yen içinde kalsın’’ taassubunun son dönemlerde Çerkesler arasında da itibar görmesini anlamadığım gibi, ne işe yaradığını da bilmiyorum doğrusu. Bilen varsa - anlatırsa dinlerim elbette.


Bugüne gelelim. 

Uçak krizinin etkilerini ‘’gerekirse Türkiye vatandaşlığından çıkarız’’ diye racon keserek, iki ülke arasında gerekirse arabuluculuk yaparız mealinde aşmaya çalışanlara hitaben bir yazı yazdı. http://www.gusips.net/columns/9131-ergun-erik-oldu.html   Ancak hakikatleri duymak istemekten epeyce uzağa düşmüş bizim yadigar illüzyonistlerimiz, adeta bir Tığujko Kızbeç edasıyla İmdat'a haddini bildirmek için sıraya dizildi. E anladık, Kip İmdat bizden biri dövmesi de kolay. Peki siz bu yiğitlikleri neden başka sorunlar- krizler zamanında da göstermiyorsunuz?


Misal;  insanlar günlerce süren gözetim sonrası havaalanlarından tıpkı bir kargo malzemesi gibi deport edilirken- Çerkesya’ya ceketiyle dönüp tırnaklarıyla var olmuş ilk dönüşçüler respublik gazeteleri tarafından hedef gösterilirken- iş yerlerine taciz ve baskınlar düzenlenirken- içeri tıkılırken-insanlar susmak zorunda kalırken, Adıge Khase’lerin kapısına bile kilit vurulmaya çalışılırken. Liste uzar gider.


İmdat Kip ve Çerkesya’da konuşmaya çalışan birkaç kişiye haddini bildirmek isteyenlerin galiba önce ne olduklarına karar vermesi gerekiyor? Bu toplumun aydınları mısınız? Kanaat önderleri misiniz?  Risk almak isteyen politik aktörleri misiniz?  Veya sıradan halis niyetli insanları mısınız? Vallahi merak ediyorum sizi ne olarak görmemiz gerekiyor?


Vicdanımın ayakta kalma çabası sıralarında bir şey hep öne çıkar, hatta bazen istemesem de. Merhamet. Çerkes veya değil insan galiba vaizlik yapmadan önce kendine ve başkalarına merhamet etmeli. Vasfını, hükmünü, sınırlarını bilmeli. Cesur demiyorum, sadece merhamet diyorum. Basit, tuzaklı popülizmin dilini elinin tersiyle itmeli. Söyleyecekse bambaşka şeyler söylemeli en berbat zamanlarda. Öyle şeyler söylemeli ki, insanlar durup düşünmeli- tedaviye kapı aralamalı. 


Kahramanlık için, zaten duymak görmek isteyenlerin çoğunun bal gibi bildiği konuların yazılmasını beklemek, kendinize atfettiğiniz-omzunuza gururla iliştirdiğiniz toplumsal rütbelerinizi paramparça ediyor. Kimileri belki müsamere gereği ‘’değilmiş’’ gibi yapsa da maalesef paramparça ediyor.  Bu yazı toplam 5018 defa okundu.

B.Kerem Uslu

Ben savunma olarak okumadım yazıyı. Savunmadan daha çok deşifreye yönelik okudum.Ne olduğuna karar vermek öyle kolay olsa sayın fidan. Çerkes çoğunluğun, çerkes problemi hakkında ilgisinin de bilgisinin de olmadığını düşünüyorum. Dönüşçü atışmalarıda dahil olmak kaydıyla.
Keşke herkes dediğiniz kadar açık olabilse ama bu mümkün değil biliyoruz ki.
Ezeli denklemdir bu, insanlar anlaşılmak ister fakat bunun için gerekli dili bilmez kullanamaz.

Akla yönelik düzeyli tartışmaların devamı dileğiyle.

16 Mart 2016 Çarşamba Saat 17:41
Tlışe Sabiha

Sizin sayfanızda yazıları yayınlanıyor diye İmdat Kip'i savunmak zorunda hissetmişsiniz nurhan hanım.

Yazınıza direkt eleştiri getirecek bir şey yok aslında. Ama dediğim gibi bence savunma yapmaya gerek yoktu.

İyi günler.

14 Mart 2016 Pazartesi Saat 12:25
Metın Arlı

Kip İmdat Kimlerin İmdadına Yetişti? İyi soru.

Cevap: Putinist vatan sevicilerimizin imdadına yetişti.

Vatan sevmekle rus devletine aşık olmayı birbirine karıştıranların bu rüyadan uyanması çok zor.

13 Mart 2016 Pazar Saat 13:43
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net