Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nurdan Şahin
BU DEFA HAYIR!
11 Nisan 2017 Salı Saat 19:41

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli günlerinden birini yaşayacağız bu Pazar. Kuruluşundan beri bir türlü tam demokratik olamayan ve halen, 35 yıl önceki askeri darbeden miras, birkaç makyaj darbesiyle düzeltilmeye çalışılmış baskıcı bir anayasa ile yönetilen bu ülkenin tam otokratik bir düzene kaymasına yol açabilecek bir anayasa değişikliğini oylayacağız.


Referandumdan evet çıkarsa, yasama ile yürütmenin doğrudan, yargının dolaylı olarak bir kişiye bağlandığı, denge-denetim mekanizmalarının neredeyse hiç çalışmadığı, başkan üzerindeki tek kontrolün seçimler olduğu bir sistem-sizliğe girecek Türkiye. Getirilmek istenen bu tek adam rejimine ve parti devletine demokrasi demenin imkânı gerçekten yok. Ne kadar süreceğini bilmek ise imkânsız! Sadece biz değil, çocuklarımız da bu otokratik yapının muhatabı olabilir pekâlâ. 


Referandumdan hayır çıkarsa ne olacak peki? Muhalefetteki siyasi partilerin kampanyalarındaki gibi işsizlik azalacak, kadınlar daha eşit hale gelecek, yargı düzelecek, ortalık güllük gülistanlık olacak ve Türkiye aydınlık yarınlara mı kavuşacak? Yok canım; bugün durum neyse, o devam edecek. Biraz fark olacak tabii; muhtemelen Cumhurbaşkanı, en azından bir süre, anayasal sınırlarına doğru bir miktar çekilecek- ki bu hiç de az bir kazanım sayılmaz. Ama en önemlisi, ülke, bir gün, demokratik bir anayasa yapma ümidini yeniden kazanacak.


Ocak 2017’de şöyle yazmışım:

2017 nin ilk günleri Türkiye çok önemli bir sürece girdi; başını Devlet Bahçeli’nin çektiği anayasa değişikliği süreci. Kimse Bahçeli’nin yaptığını yandaşcılık falan diye küçümsemesin; parlamentodaki  en küçük parti tüm ülkenin siyasetini belirliyor ve her durumda kazanan muhtemelen o olacak! Ak Partinin kamuoyu yoklamalarında yeterli destek bulamadığı için ertelediği  Başkanlık sistemine yönelik Anayasa değişikliği, 2016nın son günlerinde, Devlet Bahçeli’nin ustaca manevrasıyla gündeme bomba gibi düştü. Sistem değişikliği referanduma gider ve kabul edilirse, MHP’nin dünya görüşüne uygun, hiçbir demokratik adım içermeyen, var olandan da beter bir Anayasa değişikliği olacak ve muhtemelen MHP  iktidar gücünü de bir şekilde paylaşacak. Reddedilirse, uzun bir süre artık Anayasa değişikliği gündeme gelmeyecek ve biz, Türkeş’in “biz hapisteyiz, fikriyatımız iktidarda” dediği  darbe anayasası altında yaşamaya devam edeceğiz. (1)


Önerilen anayasa değişikliği bir zamanlar pek çok reformlar yapan, oy vermesek de bazı reformlarını desteklediğimiz o eski Ak Parti’ye ait değil; zaten o zamanlar anayasa çalışmalarını Prof. Ergun Özbudun gibi demokrat isimler yapıyordu. Bu anayasa, otokratik bir milliyetçi-muhafazakâr yönetimi özleyenler tarafından yapılmış bir anayasa değişikliği ve demokrasi talep eden hiç kimsenin onayını almayacak düzenlemeler içeriyor. 


Onun için, bu defa ben Hayır diyorum; umarım siz de öyle dersiniz. 


17 Nisandan itibaren de, hep birlikte, eşit yurttaşlık temelinde, demokratik bir anayasa için kolları sıvarız; birlikte çalışmaları için tüm partilere baskı yaparız. Belki bu kez başarırız.


(1) http://www.gusips.net/columns/93802017-pek-hos-gelmedi.html


gusips 


Bu yazı toplam 4134 defa okundu.

GENAR

Harun-Düzce abi, sen Düzce sonuçlarına göre yakın tahmin yaptın sıkma canını. :) % 70.54 Evet % 29.44 Hayır

Bende şaşırdım daha fazla evet çıkacağını düşünüyordum.

17 Nisan 2017 Pazartesi Saat 15:04
hapi cevdet yıldız

Az bir farkla EVET kazandı. Bundan böyle Türkiye'ye özgü bir başkanlık rejimi ile yönetileceğiz.

Geleceğe göre konuşmak gerekirse İstanbul ve Ankara gibi iki büyük kentte HAYIR oyları öne geçti. Buraları AKP'nin kazandığı yerlerdi. Antalya, Adana, Mersin, Balıkesir'de de HAYIR öne geçti.

Bunlar Türkiye'nin geleceğini belirleyen nirengi noktaları. AKP-MHP birlikteliği Bursa, Samsun, Gaziantep, Konya ve Şanlurfa'da tutunabildi. Bu da Kürt karşıtlığı ve dincilik sonucu olabilir.

Sonuç olarak gericilik dönemi kapanıyor, demokratik bir geleceğin yolu açılıyor diyebiliriz. İlerici ellerde bir başkanlık yönetimi ufukta görünüyor.

Yüzde 51 hayır oyu, Tayyip Erdoğan'a verilen son kredi gibi görünüyor. Her şeye rağmen Erdoğan'ın olumlu çabalar olmuştur, örneğin askeri ve adli vesayeti geriletmeyi, alt yapı başarıları olmuştur. Son kredide bunlar etkili olmuştur diyebiliriz.

Erdoğan yol ayrımında. Aydın kesime karşı açtığı savaşa, demokratik hakları kısıtlamaya devam edecek mi, etmeyecek, yüzünü Arabistan'dan Avrupa'ya yeniden çevirecek mi? Sonuç buna göre biçimlenecektir kanısındayım. Hayırlısı diyelim...

17 Nisan 2017 Pazartesi Saat 11:37
XАРУН-DÜZCE

Tamda bu defa EVET!

% 65 evet. % 35 hayır benim tahminim.

16 Nisan 2017 Pazar Saat 14:43
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net