Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merzey Erol
Ben Kimim, Ne İstiyorum? Сэ Сыхэт, Сыда Сэ СызФаер?
05 Mayıs 2017 Cuma Saat 23:48


Ç.Net yayın kurulu bana köşe yazmamı teklif ettiğinde önce çekindim, ne yazabilirim diye düşündüm. Nurhan abla’nın önerisi, ‘’kendi hikayenden başla, sonrası gelir’’ oldu. Hikayem okuyanlara ilginç gelir mi bilmiyorum. Ancak ‘’ben kimim, ne istiyorum’’ diye kendime sorduğumda, şimdilik bunları yazabiliyorum. 


25 yaşındayım. Öncelikle Çerkesim, sonrasında Kabardey'im ve Merzeylerdenım, Uzunyayla’nın Anzoreyıj (Pazarsu) köyündenim. Şu anda Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Kabardey (Doğu) diyalektini biliyorum ve burada da (Batı) diyalektini öğreniyorum.   

 

Bunun öncesinde henüz  Düzce’ye gelmeden, Kayseri  Erciyes Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiydim. 2013 yılında henüz oraya  yeni girdiğim sıralar Düzce’de o yıl açılan Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümünü öğrendim ve oldukça da ilgimi çekti. 2014 yılında tekrar sınava girdim ve yaptığım tek tercihle Düzce’ye geldim.   

 

Buraya gelirken çevremden türlü tepkiler aldım fakat hiçbirine kulak asmaksızın, olması gerektiği gibi kendi yolumu seçtim. Şimdiye kadar yaptığım bu seçimden pişman olmadım. Hayat ne getirir bilinmez, lakin pişman olacağımı da düşünmüyorum. Dünya’ya bir kez daha gelmeyeceğim aşikar, bu yüzden seçimler ve kararlar benim olmalı, aksi takdirde bunun hiçbir anlamı yok.  

 

Beni Kayseri’den Düzce’ye getiren şey; anadilimde okuyup yazmak, bu konuda kendimi geliştirip ilerlemek, bu dilin derinliklerine dek inmek. Beni buraya getiren; hayallerim düşüncelerim ve umutlarım. Tıpkı Çerkes atasözünde olduğu gibi.  “Бзыур зы1этырэр тамэ, ц1ыФыр щызгъэ1эрэр гугъэ” “Kuşun uçmasını sağlayan kanatsa; insanı ayakta tutan da umuttur” Ben de her insan gibi umut ediyorum.   

 

Lakin şu da var; umut etmekte tek başına yeterli değil, ortada bir emek alın teri olmalı. Birde yaptığın işi sevmek, ondan mutluluk duymak, tat almak. Bıkmadan yorulmadan öğreniyorum, ilerliyorum üstüne bir şeyler koyuyorum ve devam ediyorum.  

 

Şimdilik umutla...    


***

Сэ Сыхэт, Сыда Сэ СызФаер? 

 

Ç.net сайтым игъэ1орыш1 купым ори сайтым зыгорэхэр щыптхына къыщыза1ом ипэк1э т1эк1у сыук1ытагъ ык1и сыда стхыщтыр с1уи сыгузэжъуагъ. 


Сынахьыжъ К1убэ Нурхьан къыси1уагъэр ‘’уадыжь зэ къыщегъэжьи, адрэхэр зыгорэ хъун.’’Мы стхыгъэхэм агъэш1агъохэзэ еджэщтха ар сш1эрэп. Ау ‘’сэ сыхэт, сыда сэ сызФаер’’ с1оу сыщызэупч1ыжьыгъэм джырэк1э сФэтхырэхэр мыхэр ары. 


Сц1эр 1ерол, 25 сыныбжь. Ыпэк1э сыадыг ыужк1э сыкъэбэрдей. 

Мэрзейхэ сарик1ал, 1узнейлэ Анзореижъ къуаджэм сыщыщ. 

Джы дэдэм Дюзджэ Университетым и Адыгабзэ къутамэм сыщеджэ, ящэнэрэ курсым сыч1эс. 

Къэбэрдей диалектэр сэш1э, къутамэми к1ах Адыгабзэр щызэсэгъаш1э.  

  

Дюзджэ сыкъэмык1о ыпэ Къайсэр 1ерджиес Университетым Тырку литературэ къутамэм сыщеджэщтыгъэ. 

2013 гъэм ащ сыч1эхьэгъэк1эу Дюзджэ Университетым къыщызэ1уахыгъэ Адыгабзэкъутамэр зэхэсхи, 

сызэджэрэ Тырку литературэр згъэт1ылъыжьыгъ. 

2014 гъэм ик1эрык1эу экзаменым сыхахьи, сыкъеуи Дюзджэ сыкъэк1уагъ.   

 

Дюзджэ сыкъэмык1о ыпэ пстэуми зыкъаум  къыса1уагъ ау зыми ы1орэм 

семдэ1оу сэ сигъогу зэрэхъун Фаеу  сэ хэсхыжьыгъ, зы маФи сыФыш1егъожьыгъэп хэсхыгъэ гъогум,  

гъаш1эм къыпФихьыщтыр пш1энэу щытэп ау сыФыш1егъожьынэуи сегупшысэрэп. 

Зэ закъо ны1эп дунаем сыкъызэрэтехьэщтыр. 

Ащк1и сэ си гъогу сэ хэсымыхыжьмэ сыда къик1ыгъэр.  

 

Сэ Къайсэр нэс сыкъик1эу Дюзджэ сыкъык1эк1уагъэр, мыщ сыкъэзхьыгъэр; сыбзэ сыщыгъозэнэу, сыхэк1отэнэу ары. 

Сипч1ыхьхэр, сигуупшысэхэр, сигугъэхэр ары. 

“Бзыур зы1этырэр тамэ, ц1ыФыр щызгъэ1эрэр гугъэ” сэри ц1ыФ пстэуми Фэдэу  сэгугъэ.  

 

Ау угугъэу ущыск1эй хъурэп, сыд Фэдэ 1оФми пш1эрэр, к1уач1э хэплъхьэн Фай, уипк1энт1эпс зэ къетк1ухын Фай. Ц1ыФым ыш1эрэ 1оФым 

1аш1у къыпихын Фай, нахь а пш1эрэ 1оФым уигъэтхъэщтэп. Сыуджэгъурэп, сэтхъэ,1аш1уи къыпэсэхы.  

Сыкъэк1уагъ, зэсэгъаш1э, сыхэк1уатэ, хэсэгъахъо, сыщэгъуазэ, сыкъик1отырэп. 


Джырэк1э узынчъэу… Bu yazı toplam 4013 defa okundu.

Sinan Yavuz

Merzey Erol kardeş keşke Ankara'da üniversitelerden birinde açılsada gidebilsem 2. kez üniversite okurdum gururla. Kendi dilini bilmeyen yetim çocuk gibi ortada kalıyor, bilenler konuşurken. Çok yaşadım bu duyguyu.
Seni ve seçimini takdir ediyorum. Yolun açık olsun.

08 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 23:54
Melhiy Mehmet Şahin

Cok sevindirici bir gelişme. Sizin gibi gençlerin geliyor olması bana da umut oldu. Ellerin, gözlerin dert görmesin. Adiğebze yazın, Türkçe ile beraber. Kısa da olsa şifa gibi. Teşekkürler.

07 Mayıs 2017 Pazar Saat 00:48
hapi cevdet yıldız

Sevgili Merzey Erol,
Seçiminiz başka gençlerimize de örnek olsun. Sitemize hoş geldiniz. Benim kızım da aynı bölümde yüksek lisans yapıyor. Hepinize başarılar dilerim.

06 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 18:42
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net