Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tlepşuko Ömer Çakırer
Almir Amca'yı Anarken...
03 Ağustos 2017 Perşembe Saat 13:52


İki gün önce kaybettiğimiz Almir amca'yı rahmetle anarken, düşüncelere daldım. Kendisi ile yüzyüze görüşememenin üzüntüsü, kaybının verdiği üzüntü ile birleşti. 5 yıla yakın bir zamandır, kendisi ile sosyal medyada ve iletişim araçları vasıtasıyla görüştük, fikir teatisinde bulunduk. Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, cevapsız kalan sorularıma cevap ararken aniden nasıl olduysa onu bulmuştum. 


O kadar çok soru vardı ki kafamın içinde, yıllardır bilip öğrendiğimiz daha doğrusu bize öğretilen, tarihimiz ile ilgili bizlere anlatılan, yazılan, çizilen okuduğum ne varsa, çoğunun içeriğinde yanlış olan, eksik olan, gerçeği tam olarak yansıtmayan, aslında bize anlatıldığı gibi olmayan bazı şeylerin olduğunu hep hissettim. 


İşte bu noktada aklımda oluşmaya başlayan sorduğumdada yıllardır doyurucu cevaplar alamadığım sorularımın cevaplarını bulmama yardım eden kişiydi Almir Abreg. İlk irtibata girdiğimiz dönemlerde, kafamdaki sorulara dair konular açardım. Sosyal medyada, bilgisi olan varsa bir şeyler yazar umudu ile açtığım konularda, bu konulara dair bulup paylaştıklarım hakkında Almir amca’da kendi tarzında sorularla ve cevaplara açılan kapılarda bıraktığı küçük aralıklarla katılırdı açtığım konulara. 


Bu şekilde niye yaptığını ilk başlarda anlamamıştım. Açtığım konu hakkında "benim için şunu araştırır mısın?", yada "bu konu hakkında eminmisin?" gibi benzeri yorumlar yazarak yada mesaj atarak içimdeki şüpheleri daha da arttırmaya ve beni araştırmaya daha fazla teşvik etmeye başladığını bir süre sonra anlamaya başladım. Kendi kendime "niye kendisi doğrudan anlatmıyor, niye cevapları doğrudan vermiyor" diye de sormaya başladım elbette. Çünkü tüm sorularımın cevaplarını bildiğini anlamıştım, ama o cevapları benim bulmamı istiyordu, öyle ya mademki merak ettim bir şeyler fark ettim, ben bulmalıydım cevapları. 


Almir amca cevapları bulmamda bana kılavuzluk yapıyor, ulaşmam gereken bilgiye ulaşmam için küçük geçitler açıyordu takıldığım yerde. Orta derecede ingilizcem ve çok kötü bir Rusçam vardı (ki bu gün daha iyi olsa da, bana göre hâlâ yetersiz Rusçam), İngilizce ve Rusça kaynaklar ve sorduğum sorular hakkında cevapları bulabileceğim İngilizce ve Rusça yapılan tartışmaların olduğu çeşitli forumlar keşfettim. 


Buralarda hararetli şekilde tartışılan tamda sorularımın cevaplarını aradığım konular vardı. Bu forumlara tabiri caizse takıldıkça daha önce Türkiye'de Çerkesler hakkında yazılmış olan ulaşıp okuyabildiğim etnolojik ve tarihi bazı şeylerin farklı olduğunu gördüm. Artık yavaş yavaş cevaplarımı almaya başlamıştım. Sorularıma cevaplar buldukça, yeni sorular ve yeni konular kafamın içinde beliriyor ve yeni konu başlıkları açıyordum. Açtığım konulara Almir amca teşvik eder şekilde daha çok katılımcı olmaya başladı. 


Ayrıca merak ettiğim cevabını bulmak isteğim Çerkeslerle (Adığelerle) ile ilgili herşey hakkında, bazı konulardaki cevaplarımı bulmamda benimle tartışarak bana yardımcı olan Matsuis Ankuap ile tanışmama da vesile oldu. 


Matsuis ile ben, birbirine benzer sorulara sahip farklı kutuplarda kişilerdik, ben Çerkesler (Adığexer), o Abhazlar (Apsuwakua) hakkında onlarca soruya cevap arıyordu ve ikimiz Almir amca'nın vesilesi ile bu noktada karşılaşmış olduk. Matsuis sıkı bir araştırmacı, seviyeli, nazik, realist bir tartışma kültürü olan iyi biri olduğu için, benim birçok soruya cevaplar bulmama vesile olan kapıları açan anahtarda oldu aynı zamanda. Açtığım konularda Matsuis ile tartışır iken Almir amcada katılımcı olmaya başladı. 


Bu tartışmalarda Almir amcanın Matsuis'e sorduğu sorular ve onun sorularına verdiği cevapların aslında bana o konuda yaptığı bir bilgi aktarımı olduğunu anlamıştım artık. Böylece Çerkesler (Adığeler) ve Çerkesya (Adığe Xeku) hakkında onlarca farklı konuda, bende birikmiş bir çok sorunun cevabına erişim sağladım. 


Bunun yanında bu güne kadar hiç bir yerde duymadığım ve okumadığım bazı önemli tarihsel gerçeklere de şu an buğulu bir şekilde olsa da ulaşmama vesile olan Almir amca, ruhun şad olsun, her zaman aklımda ve yüreğimde büyük bir saygı ile yer alacaksın.Bu yazı toplam 3980 defa okundu.

Nuriye Burcu

Siz de başka gençlere almir amca olursunuz umarım

09 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 12:42
B.Kerem Uslu

Abrec Almir gibiler zor zamanların insanıdır. Doğruları ile kutup yıldızı görevi görür. Çerkes halkının başı sağolsun.
Selamlar.

08 Ağustos 2017 Salı Saat 16:09
XAPYH-DÜZCE

Ömer Bey Almir Abreg'in Rusca yayınlanmış Çerkes tarihi konusunda kitabı var mı bana önerebileceğiniz?

07 Ağustos 2017 Pazartesi Saat 14:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net