Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Sakın Ölme Ruslan Ğuaşe!
27 Eylül 2017 Çarşamba Saat 15:29


Soçi’nin o köyünden ahlaklı bir anıt gibi yükselttiğin sesini daha çok duymalıyız, sakın ölme Ruslan!


Yüzyıllardır yerinde duran Çığ Daxe’nin köklerini saldığı toprağa senin bedenin henüz karışmamalı, sakın ölme Ruslan!


Kabardey’in gür şair sesi Beştako Habas’ın Çığ Zako şiirinde anlattığı ‘’yalnızlığı’’ yok eden bilge sözlerin, tıpkı şifalı bir iksir gibi gençleri kökleriyle daha çok tanıştırmalı, sakın ölme Ruslan!


Paul Celan Nazi kamplarından mücizevi kurtulduğunda yaşamın tarafında saf tutan ‘’Ölüm Fügü’’nü nasıl yazabildiyse, sende yaşamın tarafında saf tutmalısın, sakın ölme Ruslan!


İran’ın kederli sesi Füruğ Ferruhzad henüz 30 yaşında değilken “ölümün yüzü belirginleştikçe her canlı için hayat saf bir lütuf halini alır, hiç kimse hayatı yok edemez.’’ demişti. Kimse tanrının ona bahşettiği biricik hayatı yok etmemeli, sakın ölme Ruslan! 


Albert Camus ‘’Başkaldıran İnsan’’da;

‘’Kendinizi savunacak mısınız?’’ diyordu hakim. 

‘’Hayır’’ dedi sanık.  

‘’Neden? Bu zorunludur.’’

‘’Yine de hayır. Sorumluluğun tamamını üstlenmenizi isterim’’  Sende tıpkı Camus’un anlattığı gibi yeterince meydan okudun, sakın ölme Ruslan!


Kuyeko Nalbiy, Hapae Erhan çevirisi ‘’Susmak’’ şiirinde; 

‘’Bilir misin nasıldır susmak, 

Bir ömür suskunluğa mahkûm, 

Soğukta ayazda, buzda  

Karda fırtınada sessizce öyle,

Bir şey demeden...’’  derken itirazını çoktan yapmıştı, sende yaptın itirazını, sakın ölme Ruslan!


Kemal Tahir ‘’Ölü olan yerde neden yavaş konuşuruz?’’

‘’Hepimiz ölüm karşısında kendimizi suçlu hissederiz de ondan.’’ demişti. Geride kalanlara kendisini hükümsüz-suçlu hissettirme, onlara bu yükü yükleme,  sakın ölme Ruslan! 


Nazım Hikmet ‘’Ölüme Dair’’ şiirinde, 

‘’Bir eski Acem şairi:

‘’Ölüm âdildir’’ diyor, aynı haşmetle vurur şahı fakiri’’

Biliyorum,ölümün âdil olması için

Hayatın âdil olması lâzım, diyorsunuz...’’ dediğinde yaşamın adaletini  en az senin kadar istemişti belki de, sakın ölme Ruslan!  


Rus müesses nizamının Çerkeslerin elinde kalan belki de tek şey olan ''itirazı'' yok etme kumpasını, senin tertemiz hayatın-süslemeye gerek duymadığın sözlerin çoktan darmadağın etti, sakın ölme Ruslan!


Vicdanı olan her Çerkes, bir kalp taşıyan her insan senin yanında zaten. Ölüm nihayetinde mağlubiyet, sen mağlup olma, sakın ölme Ruslan!


Bu yazı toplam 4853 defa okundu.

JANSET MERCAN

RUSLAN ĞUAŞE ÖLÜM ORUCU YAPMIYOR BİLDİĞİM KADARIYLA. SADECE UĞRADIĞI HAKSIZLIK DÜZELTİLSİN DİYE UĞRAŞIYOR.!?

BAZI SAYFALARDA GÖRÜYORUM ÖLÜM ORUCUNU ALKIŞLAYARAK SÜRMESİNİ İSTİYORLAR GİBİ GELDİ BANA. ÖLÜM ORUCUNA KARŞIYIM. İNSAN KENDİ VÜCUDUNU PAZARLIK MALZEMESİ YAPMAMALI. DİKKATİ ÇEKTİKTEN, DESTEK GÖRDÜKTEN SONRA BIRAKMALI. BENİM DÜŞÜNCEM RUSLAN ĞUAŞE'DE BIRAKSIN ARTIK. HERKES DUYDU SESİNİ. :(

04 Ekim 2017 Çarşamba Saat 12:18
Khuade Adnan

Сэ Гъуашъо Руслъан десэгъаштэ. Сыкъот. Ау ригъэжьагъэ 1офымк1э; щыгъэт, хъущтэп, къэхъужьыщтэп с1оу сеушъыирэп. Сеушъыинэуи сыфит 1оу сш1эрэп. Руслъан к1элэц1ык1оп.

Ригъэжьагъэ 1офыр зыфэдэр къыгуры1оу, иакъыл иеу, игупшысэ чъэпхъыгъэу,лъэпкъ банэм икууп1э къызш1ыш1эжьырэм итэу къыхьыгъ. Чъып1эу тызэритыр зыфэдэр зэхиш1агъэу лъагъо горэм ттригъахьэ ш1оигъу.

Ыгу зыгъэк1одырэр урысыер къызэрэтфыщытыр армырэу тэ тилъэпкъ тызэрэфыщытыр арынк1и мэхъу. Къыгъэущы ш1оигъор мыжъыкъ чиновникхэр арэп,тэры сш1ош1ы.
Тэ тызэплъыжьын фай. Тэд тыкъиздык1ыгъэр тэда тыздак1орэр? Сыд фэдэ уаса зэттыжьырэр?

28 Eylül 2017 Perşembe Saat 19:31
Yedic Münevver Ozen

Bu videoyu izlerken ağlamayacak dil bilen Çerkes yoktur inanın. Ruslan Guaşev'in 23 Eylül'de kapısına gelenlere yaptığı konuşması. :(

https://www.youtube.com/watch?v=5wQgzM0DnxU&sns=fb

28 Eylül 2017 Perşembe Saat 19:24
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net