Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. Kurmel Ömer Aytek
Bize Devrim Demeyin
06 Kasım 2017 Pazartesi Saat 21:44

Ekim Devriminin yüzüncü yıldönümü Rusya’da fazla ilgi görmüyor. Çünkü seçkinler ayaklanmadan korkuyorlar. 

Şubat 1917’nin yıldönümünde burjuva-demokratik devrim anılmadı. Zira yüz yıl öncesinin Moskova ve St. Petersburg sokakları 2011-12 sokaklarını anımsatıyordu. 

Ama iş Ekim yıldönümüne gelince durum farklı; çok daha karmaşık: Sovyetler Birliği Ekim Devriminden doğdu ve birçok yaşlı Sovyet dönemini özlemle hatırlıyor.

***

Sovyet dönemi güç ve istikrarla aynı anlama geliyordu. 

Sovyetler Birliği savaşta Nazi Almanya’sını yenmiş, dışarıda korku ve saygı yaratmıştı. Putin ve yakın çevresi KGB’den yetişmişlerdi. 

Ekim Devrimine sırt çevirmek bu mirası reddetmek demekti. 

Sovyetler Birliğine özlemin bir de ekonomi boyutu var. 

Tarımın ortaklaştırılması sürecinde yaşanan acılar pek hatırlanmıyor; zira üzerinden çok zaman geçti.

Yaşlılar Brejnev döneminin “istikrarını” anımsamayı tercih ediyorlar. Oysa Brejnev dönemi durgunluk yıllarıydı. Sovyetler Birliği bu durgunluktan çıkamadı ve dağıldı.

Ama ne gam? Brejnev “istikrar” ile özdeşleşiyor, çöküşün sorumluluğu Gorbaçev’in omuzlarına yıkılıyor. 

***

Lenin’in yükselişi seçkinleri hedef almıştı. Doğrudan etkilenenler üst tabaka mensupları olmuştu.

Çar ve ailesi kurşuna dizilmişti. Aristokratların mallarına el konmuş, birçoğu ülkeyi terk etmişti. 

Bunlar Putin ve yakın çevresinin içini karartan konular. Zira dünle bugün arasında çarpıcı benzerlikler var. 

Halk Putin’in zengin ettiği oligarkların servetlerini yasadışı yollardan yaptıklarına inanıyor. Mallarına el konulmasını savunanların sayısı az değil. 

***

Yıldönümüne burun kıvıranlara kulak verelim: 

Lenin Batı siyasi düşüncesini – Marksizm’i – Rusya’ya soktu… Lenin Alman genelkurmayı tarafından Rusya’ya gönderildi… Batı ülkeleri Rusya’nın iç işlerine müdahale ettiler. 

Öyleyse, devrimin yıldönümü kutlanmamalı. 

***

Ruslar Sovyetler Birliği’ni artık Marksizm’le… Tarımın ortaklaştırılmasıyla… Zenginlerin mülksüzleştirilmesiyle bir tutmuyorlar. 

Sovyet deneyine olumlu bakanların referans noktası – durağan ama istikrarlı – Brejnev dönemi. Kremlin için Brejnev dönemini yüceltmek 1917 Ekimini kutlamaktan daha güvenli.

Putin istikrardan vazgeçmiyor. Politikaları – tıpkı Brejnev gibi – durağanlığı garantilese bile bu böyle.


Bu yazı toplam 4039 defa okundu.

Kuzeyli (Temir)

Devrimin 100.yılında Rusya'da suskunluğa işaret ediliyor.Sizde konuya dikkat çekmişsiniz Sayın Kurmel.
Türkçede 100. yıl için yazılmış özgün başka taze kitap var mıdır bilmiyorum fakat Ferit Burak Aydar'ın ''1917 Devrim'in Rapsodisi'' kitabını ilgilenenlere öneririm. Ayrıntılı tahlil ediyor. İthaki yayınlarından çıktı.

10 Kasım 2017 Cuma Saat 21:09
Khanbolet

En büyük ihaneti Stalin'in yaptığı devrim. Oysa baska bir dünyanın varolabilecegini göstermişti, ama İlber Ortayli'nin deyimiyle hıyar Stalin bu şansı harcadı.

10 Kasım 2017 Cuma Saat 13:58
Ilhami Erdoğan

Devrimler fakirleri zenginleştirmek ya da daha iyi bir tabirle ülkenin imkanlarına ve zenginliklerine tüm halkın eşit şekilde ulaşması için yapılmıyor muydu? İşte ekim devriminin en büyük sorunu da bu oldu. Fakir halkın hayatında çok önemli bir değişiklik olmazken okumuş etmiş orta üst kesim ve hatta zengin kesim fakirlerin seviyesine çekildi. Etkileri 80 yıldan fazla süren toplu bir fakirleşme

Aslen Kırımlı olan anaannemin sülalesinden bir adam anaanneme anlatırmış.''devrim öncesi küçük bir lahana tarlam ve ineğim vardı. Çok fakirdik ama en azından istemeyeceğimiz kadar lahana ve çocuklar için sabahları bol bol sütümüz vardı. Devrimden sonra tarlaya ve ineğe devlet el koydu. 6 kişilik aileme sabahları 1 şişe süt hakkı tanıdılar. Artık tarlamızdan haftada 2 büyük lahana dışında hakkımız yoktu.''

Uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan bir Rus arkadaşım da neden devrimin 100. yılını kutlamıyorsunuz? deyince şu örnekle karşılık verdi '' devrim tüm şehirleri İstanbul,
İzmir yapmak ve oralardaki imkanların tüm yurtta olması için yapılmıştı ama sonra İstanbul ve İzmir'de dahil bütün ülke Yozgat'ın seviyesine indi''

09 Kasım 2017 Perşembe Saat 17:10
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net