Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hapi Cevdet Yıldız
Yaşar Bağ: Büyük Bir Kayıp
05 Aralık 2017 Salı Saat 22:04

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Yaşar Bağ 1933 yılında Amasya’nın Hamamözü ilçesine bağlı Abzakh (Абдзах) ve Besleney lehçelerinde Adıgece konuşan Göçeri köyünde doğdu. Dolayısıyla her iki lehçeyi de biliyordu.


Önce ilkokul öğretmenliği, ardından Türkçe ve edebiyat öğretmenlikleri yaptı. Bu arada hukuk eğitimi alarak avukat oldu. Ankara ve İstanbul’da öğretmenlik ve avukatlığı birlikte sürdürdü.


Emekli olduktan sonra avukatlığı bıraktı, kendini sırf yazarlığa verdi: “Kafkasya Böyle olmamalıydı”, “Çerkeslerin Dünü Bugünü”, “Türklerde ve Çerkeslerde Din Tanrı”, “Kafkas Kültürü”, “Sözler ve Gözler”, “Kendini Arayan Kayıp”, “Kafdağı’nın Son Atlısı”, vb başlıca yayınlamış kitaplarıdır. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri, Adıgeceden çevirileri vardır.


Ben Yaşar Bağ’ı 1968 yılından beri tanırım. O zamanlar kızları Mine (Münevver) ve Necla lise öğrencileri idiler. Daha sonraları babaları gibi öğretmen oldular. Eşi Hatice abla son derece konuksever bir sağlıkçı idi. 1967-1971 yılları içinde Antalya’da öğretmendim. Memleketim Düzce’ye Ankara üzerinden gider gelirdim. Gidip gelmelerde konukları olurdum. Sosyal demokrat görüşlüydü Yaşar abi. Avukat olarak TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) davalarına girer, haksızlığa uğrayan öğretmenlerin haklarını savunurdu. Ayrıca Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği’nde (şimdi Ankara Çerkes Derneği) görevli, sekreterdi.


Daha sonra İstanbul’a nakletti. Öğretmelik ve avukatlığı birlikte götürüyordu. Ben de 1976 yılı sonunda İstanbul’a atandım. Bir süre sonra komşu olduk, Üsküdar Sultantepe’de aynı apartmana, onun komşusu olarak taşındım. İlişkimiz yeniden kuruldu, her ikimiz de İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde görev aldık. Yaşar abi dernek başkanı, ben de sekreterdim.


1980 yılı sonrasında önce eşi Hatice abla emekli oldu, sonra kendi emekli oldu. Kadıköy Küçükyalı semtinde bir arsa aldılar, daha sonra kat karşılığı müteahide (yükleniciye) verdiler.


Yüklenici kendilerine iki daire verdi. Küçükyalı’daki yeni evlerine taşındılar, kiradan kurtulmuş oldular. Yine de ilişkimiz devam etti.


1995 yılında emekli olarak İstanbul’dan ayrıldım. Daha sonra çok az görüşebildik. Bandırma’da lokanta işletiyordum. İstanbul’a yolum pek düşmüyordu.


Yaşar Bağ dürüst ve konuksever bir insandı. Evi bir toplanma yeri gibiydi. Her zaman evinde konuk eksik olmazdı. Eşi Hatice ablanın, kızları Mine ve Necla’nın, torun ve tüm yakınlarının derin acılarını paylaşırım.


Üzüntümüz büyük.


Kendisine Tanrıdan rahmet, kederli ailesine yeniden başsağlığı ve sabır dilerim.


Not: Değerli Yaşar Bağ'ı bugün (6 Aralık) Bağlarbaşı İlahiyat Fakültesi Camii'nden ikindi namazını müteakip, Ortaköy Mezarlığında uğurlayacağız.

Bu yazı toplam 3723 defa okundu.

Kuzeyli (Temir)

Işıklar içinde uyusun sayın Hapi. Başınız sağolsun.

08 Aralık 2017 Cuma Saat 16:34
Iderey Ismail Özdemir

Txham dunem yexijam rahmet lap'er kırit, Txham yıwuvapher daxe yicş, Txham fşimgağupşeke.

06 Aralık 2017 Çarşamba Saat 22:11
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net