Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
‘’Çerkesler’’ Belgeseli Fiyaskosunun Yankıları Devam Ediyor!
12 Aralık 2017 Salı Saat 21:26

Geçtiğimiz günlerde kanal B ekranlarında yayınlanan ''Çerkesler'' belgeselinin yankıları devam ediyor. 


Kanal B nin talihsiz yayını sonrası şoka uğrayan Çerkes ahalinin bu şoku atlatmaya başladığı ve program konuklarına verdikleri tepkinin çığ gibi büyüdüğü gelen haberler arasında.


Konuyla ilgili sert tartışmaların yaşandığı sosyal medya platformlarında, Çerkes inkarının geldiği boyutun vehameti iyice gözler önüne seriliyor.


Çerkesleri adeta ayağa kaldıran bu programın yapımcılarının bazılarına zorda olsa ulaşmayı başardık.


Ve fakat ne görelim ki, belgesel konuklarının ''Çerkesler'' isimli bir belgeselde alenen Çerkesleri inkar etmeleri program yapımcılarını da şaşkınlığa uğratmış durumda. 


Ulaşabildiğimiz ve şaşkınlığını üzerinden atmayı kısmen başarmış program yapımcılarından birinin;


''Abi biz Çerkesleri anlatmalarını isterken konuşmacılar Hitit tableti deşifre ediyormuş gibi muğlak konuşmalara girdiler. 

Bizde bir şey anlamadık yemin olsun. Şu an kafam allak bullak nerden girdim bu belgesele bilmem, bu şartlarda devam edemeyeceğim'' diyerek hava değişimi için Kongo uçağına yer ayırttığı öğrenildi.


Yapımcı ekipten ismini vermek istemeyen birinin ise; 


''Kardeşim biz Çerkeslerle ilgili belgesel yapalım dedik, fakat röportaj verenler ''skeç'' çekiyoruz sandılar herhalde. Bu gayri ciddiliği kurum olarak gerekli mercilere taşımayı düşünüyoruz.'' diyerek hukuki yaptırımları devreye alacaklarının sinyalini verdi.


Muhabirimizin ısrarlı çabaları sonucu yine de ulaşamadığı, şaşkınlıktan müsekkin ile ayakta durduğu öğrenilen diğer yapımcının;


''Ne olduğunu anlamadım, biz Çerkes dedikçe inkar ettiler fakat tüm Kuzey Kafkasyalıları da Çerkes ilan ettiler.


Nart destanlarını bütün dünyanın ortak destanı yaptılar.


Abhaz olduğunu söyleyen hanım araştırmacı, Nart destanlarını Apsuwa destanı olarak anlattı. Nart  destanlarının kadın figürlerini ilk feminist Abhaz kadınları olarak lanse etti. O da yetmedi, bugüne kadar insanlığın bulduğu en eski arkeolojik miras olan ‘’göbekli tepeyi’’ Abhaz mitolojisine bağlayarak  irrasyonel altın vuruşunu yaptı.  


Yine bir araştırmacı abi  ''Kafkasya'da Çerkes yok'' dedi.


Adını hatırlamadığım fötr şapkalı konuşmacının zaten kafası karışıktı. Şu durumda belgeselin ikinci bölümünü çeker miyiz hiç bilemiyorum.'' diyerek, yakın çevresine açıklamalar yaptığı gelen bilgiler arasında.


Kanal B yöneticilerinin bu tepkilere nasıl karşılık vereceği merak konusu olurken, ismini vermek istemeyen bir kanal çalışanının;


'' Yauw abicim bin kere söyledim onlara, Çerkesler o eski sizin bildiğiniz çerkesler değil, onlarda uyandı artık, vur ensesine al lokmasını devri bitti. Şu programa azıcık özenelim, doğru düzgün bir hazırlık yapalım, kimi konuşturacağımızı iyi tahlil edelim dedim ama dinlemediler, olacağı buydu’’ diyerek dert yandığı öğrenildi.


Öte yandan, belgesel konuşmacılarının verilen tepkiler sonrasında telefonlara çıkmadıkları, sosyal medya hesaplarını dondurdukları, sadece çok yakınları ile görüştükleri söylentisi henüz teyide muhtaç durumda.


Konuyla ilgili gündemi takibe devam edeceğiz...


Yok artık bu kadar da olmaz! diyenler için belgeselin linki: https://www.youtube.com/watch?v=GWj2IkgkDDM


Bu yazı toplam 4926 defa okundu.

SEMİH AKGÜN

Muhittin Ünal ağabeyi çok severim, saygı gösteririm. Fakat bu konuşmaları hiç yakıştıramadım. Hepimizin bir yere kadar saçmalama hakkı vardır ama böylesi bir konuşma gaf olabilir mi?

18 Aralık 2017 Pazartesi Saat 14:39
Gonepsey YLDRM

Zaytung yazarı adayımsınız Nurhan hanım. Çünkü Çerkeslerde eksikliğini hep hissederim kırmadan dökmeden mizahla anlatmanın.Tebrik ederim sizi.
Semerkevur tham yiças demiş Adıgeler. Nereye gitti o semerkovlar?

17 Aralık 2017 Pazar Saat 13:15
KOBLİ

Mizahlı eleştiri önemli, toz duman zamanlarda özellikle.
Yalnız bir şey dikkatimi çekti, Televizyonlarda konuşanlar dikkatli olmalı tamam fakat benim gördüğüm programa konuşmacılar sonradan monte edilmiş gibiler.!?

14 Aralık 2017 Perşembe Saat 19:20
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net