Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Utıj Abdullah Teber: Uzun Yol Koşucusu Bir Çerkes Sanayici
08 Nisan 2018 Pazar Saat 11:34

Utıj Abdullah Teber, Çerkes dünyasının sanayici etiketi olan az sayıda insanlarından biri. Kayseri Pınarbaşı’ın dan start alınan bir hayattan, İstanbul iş dünyasının en mühim kuruluşlarından biri olan İTO nun başkan adaylığına uzanmış bir irade.  http://abdullahteber.com/hakkimda/

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve sakal

Utıj Abdullah Teber

Peki İTO ne? Sermaye şirketlerinin ve tüccarların kanuni mecburiyetle üyesi olduğu, bütçesiyle üye sayısıyla sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük meslek odası.


Abdullah abinin 45 yılı aşkın iş yaşamında an itibarıyla geldiği nokta; kurduğu ve uzun yıllar başında olduğu Tebplast’ı dünyanın kendi alanında sayılı firmalarından biri haline getirmiş olmak ve 9 Nisan’da seçimleri yapılacak olan İstanbul Ticaret Odası’nın başkan adaylığının son dönemecine girmek. https://www.facebook.com/abdullahteberito2018/


İsteyenler iş hayatının detaylarına, sivil toplum kuruluşlarında ki çalışmalarına internetten ulaşabilir. Benim anlatacağım bunlar değil zaten. 


Sanırım yedi sene önce Gürcistan diaspora bakanının davet toplantısında muazzam bir belagat ile Türkiye Çerkeslerini dört cümle ile özetlediğinde, masada ki hemen herkesin kalbini kazanmıştı. Toplantı sonrası kalabalık gittiğimiz yemekte, tecrübeli bir Türkiye insanı olarak muhtelif konulardan nüktedan anekdotlar aktarıp bizi kahkahalarla güldürmüş, şahane mavracı yanını keşfetmiştik bile.  


Sonraları Beylikdüzü’nde ki işyerinin adeta açık ofis gibi işleyen bürosunu ziyaretlerimde, bazen yemek-telefon sohbetlerimizde, onca fiili yoğunluğuna rağmen Çerkes dünyasının hiçbir gündemini kaçırmadığını, müthiş pratik tespitlerle kıvrak ironilerle toplumun nabzını tutmasına şapka çıkarır oldum. İş dünyasında ki operasyonel-dirençli zihin aktivitesi, toplumsal ve şahsi kararlarında da ayniyle vaki Abdullah abinin. 


Bazen kısa anekdotlar anlatırken, yaşamının direksiyonunu her daim kendi ellerinde tutan, fakat bunu yaparken de karşısında ona ‘’yanlış’’ yapmamış herkese kendisini değerli hissettiren coşkulu bir muhatap olmayı yeğler. İş dünyasının, sosyal çevresinin ‘’Abdullah abisi’’ olmayı başarmasında bu müstesna özelliğinin herhalde payı büyüktür.  


Toplumsal hayatında, siyasi parti grup başkanlarının-milletvekillerinin ayrımsız saygı duyduğu, önünde ceket iliklediği Abdullah Teber, yükseldiğinde kimliğini-köklerini öteleyenlerden değildir.  Misal Düzce Üniversitesi’nde Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü açıldığı haberini duyunca ‘’nasıl sevindiğimi anlatamam, oraya gelip bir dersi izlemeyi ne çok isterim’’ diyecek kadar mütevazı, köklerine düşkün bir profil aynı zamanda. Kısa zaman önce öğrencilerle buluşması için üniversiteye davet edildiğinde‘’ne kadar çok isterim, ama o kadar da yoğunum şu anda, lütfen beni bağışlayın inşallah seçimlerden sonra programlarız’’ diyerek özenle mazeret bildirmişti. 


Sanayici, çevreci, toplum için siyaset geliştiren, ait olduğu toplumda ayrımsız saygınlık kazanmış bir insanın yükü az değildir elbette. Ve o yine yüklerden azade olmayı değil en zorlarına talip olmayı seçiyor. 


Çerkesce’de kullanılan şu söz sanırım onu iyi tanımlıyor; "ыгурэ ихьылъэрэ зэфэшъуашъ" ''yüreği ile yükü birbirine denk''


Abdullah abiye çok yakışan, zaten de başka türlüsü mümkün olmayan, yükünün ve yüreğinin birbirine denk olduğu bir hayatın mobilizasyonu her zaman daim olsun.


Bu yazı toplam 5685 defa okundu.

Besleney Fuat

Abdullah bey, siz Çerkesleri geldiği pozisyona göre tasnif edenlerden değilsiniz. Bunu iyi biliyoruz.Yorumunuz bile ne kadar alçak gönüllü olduğunuzu gösteriyor.

30 Nisan 2018 Pazartesi Saat 20:12
Abdullah Teber

Çok naziksin, değerlisin. Yazdıkların beni mahçup etti.
Ben bu kadar güzel övgülere layık değilim.

30 Nisan 2018 Pazartesi Saat 15:31
Besleney Fuat

İTO seçimlerinde hile tespit edilmiş. Abdullah Teber'in seçim sonuçlarıyla ilgili FB sayfasından açıklaması:

Saygı değer Arkadaşlarım;
Bana inanan beni destekleyen benimle gece gündüz demeden mücadele eden dostlarım, Kazandığımız Seçimi sandık hilesi marifetleri ile nasıl elimizden aldıkları Seçim Yargıç tarafından tesbit edilmiş karar verilmiş ve Cumhuriyet Baş Savcılığına sevk edilmiştir. Türk Adaletine güveniyoruz.
Herkese sonsuz teşekkürlerimi arz ederim.

19 Nisan 2018 Perşembe Saat 10:51
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net