Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tlepşuko Ömer Çakırer
Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Kutlamalarını Düzenleyenlere Sorular:
11 Mayıs 2018 Cuma Saat 19:48

Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyeti Bayrağı'nın tarihi de sahte maalesef. Çerkesleri kendi ideallerine motive etmek için niye gerçek dışı şeyler üretir insanlar çok ilginç bir şey?  


Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyeti Bayrağı'nın yıldızlarından biri Adıgeymiş! Bu tür dezenformasyonlara ihtiyaç duyacak kadar idealler yerlere düşürülmemeli.


-Adıgey bir kere o tarihte yoktu, bu bir.


-Kuban Halk Cumhuriyeti adındaki Cossak Cumhuriyeti içindeydi Adıgeyin bu günkü toprakları ve bütün Batı Çerkeslerinin (Kuban ve Kıyı Çerkeslerinin) toprakları bu iki.


-Batı Çerkeslerinin topraklarının Cossak toprağı olduğunu Kuban Halk Cumhuriyetini ilk tanıyan devlet olarak Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyeti KABUL ETMİŞTİR, bu üç.


Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyetinin savunucuları, NİYE SAVUNDUĞUNUZ O DEVLET, BATI ÇERKESLERİNİN TARİHİ TOPRAKLARINI COSSAK TOPRAĞI OLARAK KABUL ETTİ?


Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyetinin yöneticileri içinde "Kuban Halk Cumhuriyetini tanımayalım, o topraklar 54 yıl önce sürülen Çerkes (Adıge) kardeşlerimizin toprağıydı" diyen biri var mı?


Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyetinin yöneticileri içinde "Kuban Halk Cumhuriyetini tanımayalım, şu an Kuban'da yaşayan Çerkes kardeşlerimizin varlığı yok sayılarak bir Cossak Cumhuriyeti kuruldu. Bu Cumhuriyeti tanırsak Kuban topraklarının Tarihi Çerkesyanın büyük kısmı olduğu ve halkının Osmanlı topraklarına sürüldüğü gerçeğini de red etmiş oluruz" diyen oldu mu?


Hadi, bu Dağlı Cumhuriyetinin savunucuları söyleyin de bilelim, bizi yok sayanları niye savunacağız? Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyeti Bayrağına Adıgey'i eklemeyin. O yıldızların içinde Batı Çerkesleri yok. Bu masalları anlatarak hiç sevimli görünmüyorsunuz.


Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyeti Lezgi halkının bölünmüşlüğünü dahi onayladı. Oset halkının bölünmüşlüğünü onayladı. Tek derdi vardı, İttihatçılar ile dirsek teması içinde Büyük Turan Ülküsünün eklentisi olmak. Hatta Enver Paşanın kardeşi Nuri Paşa ile dahi anlaştılar. Nuri Paşa, Birleşik Kafkasya Dağlı Cumhuriyetinin yöneticilerinin fikirlerinin kendi fikirleri ile uyumlu olduğunu belirtmiştir. 


Bolşevikler bu Cumhuriyeti feshettikten sonra yöneticilerinin bir kısmı Avrupa’ya gitti. Avrupa’ya giden bu yöneticilerin bir kısmı, kısa bir süre sonra DÖNEMİN MUASSIR MEDENİYETİ OLMAYA BAŞLAYAN ALMAN Naziler ile iyi ilişkiler içine girerek, bu ilişkilerini halklarına da empoze etmeye ve Almanları bir umut olarak görmeye başladılar. 


Bu umutlarının sonucunu Elbrusun tepesine Nazi Bayrağı dikilip orada Nazi Thule örgütünün pagan ayini yapılırken gururla izleyen Karaçay ve Balkarlar içindeki Alman destekçileri sayesinde gördük. Ve ardından Karaçay, Balkar, Çeçen ve İnguş halklarının, Bu Dağlı Cumhuriyetinin yöneticilerinin kimisinin Almanlar ile yakın ilişkisinden kaynaklı olarak bu etki ile Almanlar ile iyi ilişkiler kuran bazı halkların, gaddar Stalin tarafından yurtlarından büyük kayıplar vererek sürüldüklerini gördük. 


Karaçaylar ve Balkarlar her ne kadar 19. yüzyılda Çerkes Soykırımı olmamıştır deseler de (Balkar Milletvekili Mihail Zalihanov açık açık demiştir), biz Çerkesler, Karaçay ve Balkar halklarının Stalin zulmü nedeniyle yaşadığı acıyı inkar edecek kadar şuursuz değiliz.


Neticede, Çerkes halkının özellikle günümüz Adıgey Cumhuriyeti, Zelençuk vadisi, Uspensk, Şapsığe Çerkesleri ile Çerkes Diasporasının, geçmişte içinde olmadığı bir Cumhuriyetin savunuculuğunu, darmadağın olmuş Çerkes (Adıge) halkına empoze etmeyin.


Çerkesler (Adıgeler) birlik olsun diye ne zaman sesler yükseliyor, işte o zaman ortaya tarihin tozlu sayfalarında kalmış Çerkeslere de bir hayrı olmamış bu Birleşik Dağlı Cumhuriyeti ile Kuzey Kafkas Halklarının kardeşliği masalı ortaya çıkıyor. Bırakın bu masalları, gerçekleri konuşalım hangi kardeşlik diye?


Biri çıksa da, bu kardeşliği ispat etse gösterse dünya gözüyle. Ne umuyorsunuz Çerkes (Adıge) halkını trollemekten, bunu da bilelim.


AYIP OLUYOR demesin kimse. Bunu sorgulama hakkımız var her şey ortadayken.


AMACINIZ NE? BU BİRLEŞİK KAFKASYA DAĞLI CUMHURİYETİ İÇİNDE ASLA YER ALMAMIŞ BATI ÇERKESLERİNİ NİYE BU CUMHURİYETİN SEVDASI İLE MOTİVE ETMEK İSTİYORSUNUZ?


Thule icadı Alman Turancılığından rafine Macar Turancılığının Türk İttihatçı modelinin Kafkas eklentisi olan, 100 yıl önce bir iki yıl var olmuş bir devletçiliğin savunuculuğunu yapmanın Çerkeslere ne faydası var onu bir deyiverin.


***

Gündeminde Kuzey Kafkas kardeşliği olan Çerkesler, sayfalarınızda Oset - İnguş anlaşmazlığına, Kabardey - Balkar anlaşmazlığına dair çözüm önerilerinizi görmek istiyorum. 


Lezgi halkının bölünmüşlüğü ile ilgili hassas duygularınızı hissetmek istiyorum. Gürcüstan’da ki Avar azınlığın sorunları ile ilgili çözüm önerileriniz ne mesela? 


Kaybolan sözde Vubıhça gibi, Oset halkı içinde asimile olmuş Dwalı halkının dilini diriltme projeniz var mı? 


Çeçenler içinde asimile olan Çeçenya’nın yerli eski halkı Durzukların soyundan gelen Ortshoy, Şatoy ve Akki gibi Çeçen kabilelerine de Vubıhları Çerkeslikten koparma ve ayrı halk olma bilinci verme çabaları gibi çaba harcayacak mısınız?


Gürcistan’ın Raça, Tuşeti, Pşavi, Hevsureti, Kazbegi, Mtuili bölgelerinin Gürcüleşmiş insanlarının 400 yıl önce Gürcü ve Osetler içinde asimile olmuş Kuzey Kafkas Yerli Halkı olan Dwalı kökenlerini dönüşü için yapacağınız bir çalışma var mı?


Dağıstandaki Botlikh, Dido, Andi, Rutul, Tsakhur, Agul, Kaytak, Kapuçi, Tabasaran, Dargi gibi halkların sorunları ile ilgili ne gibi derin ve güzel hassasiyetlere sahipsiniz?


Karaçay ve Balkar halkının birbirinden ayrılığı ve birleşme isteği üzerine ne gibi çareler ve çaresizlikleriniz var?


Kumuk halkının etnos olarak Dağıstan içinde diğer halklar ile yaşadığı tarihi ve güncel problemleri aşma noktasında ne tür reçeteleriniz var?


Çeçen ve İnguş halkının ayrılığı konusunda bu ayrılığı sonlandırmaya dayalı sihirli formülleriniz var mı?


Beyler!! Bu işler hepimizi de, Birleşmiş Milletleri de aşar. Bu nedenle kimse Çerkeslere bu konular ile ilgili gereksiz yere enerji harcamaktan ve boşa kürek çekmekten başka işe yaramayacak yorucu ve Çerkes halkını daha da bölen yok eden boşa uğraşlar ile gelmesin. Bu işler bize bir şey kazandırmaz.


Daha, gerçekte bir Kuzey Kafkas Halkı olan Svanlar ile ilgili bile intelligence ortada yok iken çıkılan yol iki adımda biter kayaya toslarsınız her zaman ki gibi. 


Tek bir Kuzey Kafkas Halkı yaratma makro idealine dair fantaziye gelirsek. Bu fantazinin uygulanabilir olması için nelere ihtiyacınız var söyleyelim. 


Etno politika, etno strateji, etno coğrafya, etno psikoloji, etno sosyoloji gibi alanlarda yer küredeki one number adamlardan oluşmuş intelligence'ı yüksek, bütün Kuzey Kafkas halklarını sülalelerine kadar ezbere bilen, en az 7-8 Kuzey Kafkas dilini çok iyi bilen, IQ'su 160'ın üstünde olan kristal çocuklardan kalabalık bir ekibe ihtiyacınız var. 


Sonrasında elbette Kremline diklenebilecek mangal yüreklere. Osetleri Kremline diklenme konusunda nasıl ikna edeceksiniz? Ya da Abhazları, Abazinleri, Karaçayları ve Balkarları. Ya da Dağıstanlı Dido halkını?


Bunlarda yetmez, daha birçok bileşen gerek. Bu hayal oldukça umutsuz ve gerçekleşme ihtimali ölünün dirilmesi ihtimali kadar olan bir hayaldir. Detaylı yazdım, her şey ortada, Çerkeslerin bu işten göreceği bir hayır yok. Biz kendi yolumuzda giderek Kremline de dikleniriz gerekirse, haklarımızı da hukukumuzu da hiç bir Kuzey Kafkas halkına danışmadan özgür irademizle savunuruz. 


Elbette diğer halklar da bizden bir destek talep ederlerse, bizim için uygun bir talep ise gereken desteği veririz. Yapmamız gereken bu kadar işte, diğer Kuzey Kafkas halkları ile ilişkilerde. Yani mütekabiliyet esasına göre Kuzey Kafkas Halkları Kardeşliği ve dayanışmasına itirazımız yok. Ancak bu konuda Çerkeslerden kaynaklanmayan oldukça büyük sorunlar var.


Sözü uzatmayayım, Kuzey Kafkas Halklarının kardeşliğinin Çerkeslere hayrı var diyorsanız eğer, Dağıstanın Lak kökenli Mugarhi, Vişi, Kumuçi ve Çaymi halklarına beslediğiniz o müthiş kardeşlik duygularınızı da anlatır mısınız?


Bu yazı toplam 3801 defa okundu.

Navurjan

Sheretliko'nun anitinin dikilmedigi bir bu sehirler kaldi da benim mi haberim yok? Siz Sheretliko'nun anitini once Nalciğe diktirin söz veriyorum bende Maria anitinin tam karsisina Tlepkusho Omer Cakirer aniti diktirecegim.

De bunlarin konumuzla ne alakasi var yine anlamayadim. Ben niye Vladikavkaz'a Mahackale'ye anit yaptiriyorum?

Size iki tane soru sordum 10 gun oldu halen cevap yok.

Yok guzide insanlarla konusmus yok surda uc satir bilgi varmis yok su makaleyi oku git anit yaptir sonra konusallim mis ...

Anladigim kadariyla sizin kafaniz biraz karisik sayin Cakirer.

Kobli Muammer'e yaptiginiz izahattan banane, bu konuyla ne ilgisi var? Kendisini sahsen tanimiyorum bile. Size bu sorulari soran benim, sordugum yerde sizin internet sayfaniz.

Mahmut Bi'nin yazdigi satirlar ve derledigi bilgiler icerisinde de benim diger sorumun cevabi yok. Siz de cok iyi biliyorsunuz olmadigini.

Yazdiklarinizi okuyan ve tartismayi takip eden insanlar oncelikle saygiyi hakediyorlar. Benimsediginiz yontem ne yazik ki bu cerceveden cok uzak.

Kuzey Kafkasya Cumhuriyetine yonelik iddialarinizi Cevdet Hapi referansiyla yazdiysaniz bir defa daha dusunun derim. Bu Izafiyet Teorisini Ibrahim Tatlises'e anlattirmaktan cok farkli degil.

Bugun Hapi'nin 21 Mayis basligi altinda kaleme aldigi Kabardeylere yonelik asilsiz ithamlarla dolu talihsiz satirlari okurken size sordugum sorulari tekrar dusundum. Bu konularda bilgi sahibi olmayisiniz belki de isabet olmus.

Bu noktada burada acilacak bir tartismanin bilgi derinliklerinin sinirlari Google tarafindan belirlenmis zihinlerce nasil algilanacagi ve fanatizmin esareti altindaki duygularla suruklenecegi yon de yine talihsiz sonuclar dogurmaktan baska bir ise yaramazmis.

23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 15:11
ADMİN 2

Sayın Navurjan,

Site yönetimi olarak yorum ilkelerimizi bize yeniden hatırlattığınız için teşekkür ederiz. Ancak bir okurumuz olarak bilmenizi isteriz ki, ''yorum ekle'' kısmından yaptığınız admin onayına düşen yorum seçeneğimizde yayınlanma süresi bazen 1 gün periyodun da olabiliyor.

''Yorumumu düşürmez iseniz sosyal medyada yayınlarım'' tarzında ki uyarınız sitemizin yorum yapma konusunda okurlarımıza tanıdığımız özgürlükle çelişen talihsiz bir ifadedir. Zira haber-köşe yazısı-döküman kategorilerimizin hepsinde facebook yorum eklentisi, admin onayına gerek kalmadan okurların özgürce yorum yapmasına olanak tanımaktadır. Saygılarımızla.

Ç.net- ADMİN 2

19 Mayıs 2018 Cumartesi Saat 13:04
Navurjan

Sayın moderatör dün gönderdiğim küfür veya hakaret içermeyen aşağıdaki yorumumu neden yayınlamadınız acaba?? Yayınlamaz iseniz bu durumu sosyal medyada ifşa edeceğim...
---------------------------------------------------------

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti, tarihi Cerkesya topraklarini Kazak topragi olarak tanimamistir.

Sn Cakirer eger sordugum iki basit soruya cevap verme cesareti gosterirseniz ben sizin sorulariniza detaylariyla cevap vermeye de Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti ile ilgili elestirilerimi de paylasmaya hazirim.

Sorularimi yineliyorum;

1- Bugun Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde yasayan Kabardeyler 19.yy da savaslar boyunca tarihi Adige bayragindaki hangi yildizla temsil edilmeslerdir? Uc ok oniki yildizli tarihi Adige bayragimizi hangi tarihte kabul etmislerdir?

2- Karadeniz sahilinde Tsemez'in (Novorosisk) 20km kadar guneyindeki Kabardinka isimli yerlesim yeri hangi tarihte ne amacla kurulmus ve Kabardinka ismini nerden almistir?

Diger tarafta Semih Akgun beyefendinin yasadigi sucluluk duygusunun ruhunda olusturdugu baski iki satir yazmasina engel olacak kadar buyuk anlasilan...

18 Mayıs 2018 Cuma Saat 16:42
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net