Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatko Vural
Kanjal Zaferi Anmaları Kimleri Neden Rahatsız Etti?
23 Eylül 2018 Pazar Saat 22:40

Ekonomiden siyasete her yeri kırıp döken Yeltsin’in Doğu Avrupa topraklarına en kötü hediyesi iktidara halef olarak Rus derin devleti ‘’zemsky saboru’’un kgb’li çocuğu Putin’i hediye etmesi oldu. Putin iktidarının pekişmesinden beridir Çerkes dünyası da bir Sovyetik ‘’stop’’ havasına girdi.


Çerkeslerden boşalan toprakları ve binlerce yıllık Çerkes üretimi olan kültürel değerlerin Kafkasya’nın yaşayan küçük halkları arasında taksimine dayanan Sovyetik Kafkas halkları etnik mühendisliği de böylelikle canlanmış oldu. Çünkü her ciddi devlet gibi Rus devleti de dostunu düşmanını iyi bilen bir arşiv hafızaya sahip.


Rusya, Kafkas toprağını tarihte kimin elinden aldığını ve bu toprakların sahibi Çerkeslere yüzyıllar içerİsinde neler yaptığını iyi hatırlıyor. Bu yüzdendir ki ‘’Çerkesler’’ hariç her Kafkas milleti ile konuşmaya, antlaşmaya, yardım etmeye hazır ve nazır. Organik olmasa da siyasi hayatlarına Çerkeslere göre yeni başlayan Kafkasya’nın dağlı halkları Rus imparatorluğunun sürgün ve soykırım suçlarını örtmede onun için bir paravan vazifesi görüyor.


Küçük hakların her birine don biçen Sovyet Rus tarihçiliği, kimisini Alanların, kimisini Kimmerlerin, kimisini Altınordunun, Cengizin, Gotların şunu bunun varisi yaparak yüceltti, ama Çerkesleri unuttu. Pardon! Çerkesleri 3-4 ayrı halka ayırarak yok etmeye çalıştı. Aslında tek bir halk olan Çerkesleri; Adıgeler, Kabardeyler, Çerkesler, Şapsığler, Mozdoklar… diyerek parçalara ayırdı. Sovyetik tarihçiliğin son sürümü de Wubıhler…


Evet, Sovyetlik Kafkas masalcılığı ile Çerkesler içinden bir Wıbıh milleti çıkarmaya dayanan zihniyet aslında aynı merkezin güdümünde. Ve sentetik Wubıh milleti yaratma girişimi de Putin iktidarı sonrasında vücut bulan bir teşebbüs.


Aynı merkezin Çerkeslere bir dayatması daha var: suni bir Adıge-Abhazcılık sentezi. Çerkesleri Rus yayılmacı politikalarına esir eden uydu devlet yaratma teşebbüsleri modern çağın devletlerinin oynaşı alanı.


Çerkesler, çeyrek yüzyıldır tarihi haksızlıklarının telafisi yönünde Rusya ile aralarındaki siyasi hesaplaşmaya ‘’aman Abhazya’nın bağımsızlığına halel gelmesin’’ diyerek her fırsatta feveran eden Sovyetik Kafkas masalcıları tarafından bir türlü getirilmediler. Çerkesler içinden yapay Wubıh milleti yaratmaya çalışarak ve ekselansları Putin’in himmeti ile Abhazya ile Soçi arasında bir Wubıh prensliği rüyası kuranların, Adıge-Abhazcılık adı altında Çerkesleri siyaseten uyutanlar ile aynı merkezden yönetildiğini görmek zor olmasa gerek. Oysa bu iki dernek gurubu diasporada ayrı siyasal kamplarda faaliyet gösterir bir pozisyon almışlardı.


Yani kuzey Kafkasya’nın aç halklarının sofrasındaki tek nimet ‘’tarihteki Çerkesya’’.


Ekselansları bay Putin hizmetindekilere buyurun sofraya demekte. Son ‘’Kanjal’’ olayları ile bu mantık iyice açığa çıkmış vaziyette. 310 sene önce Kırım Tatarlarına karşı kazanılan bir zaferi anmak için dağlık bölgeye anma yürüyüşü yapan sivil Çerkes gençlerine Balkar köyünde önceden hazırlandığı belli olan bir pusu kuruldu.


Çerkes aktivisiti bu milli gençlere operasyon çekmek için yerel polislere güvenmeyen işbirlikçiler, bölgeye Çeçenya, İnguşetya, Osetyadan da takviye güç getirmişlerdi. OMON polislerinin arkasına gizlenen Balkar milliyetçileri, Karaçaydan çağırdıkları akrabaları ile silahsız Çerkes gençlerine saldırısı sonucu yüzlerce genç yaralandı ve polisin gözaltına düştü.


Küçük bir dağ köyünde bu kadar OMON polisinin bulunması, hele çevre illerden gelen Çeçen, İnguş, Oset sivil giyimli sloviklerin Balkar tarafına geçerek Çerkeslere saldırması kahpe pusunun en büyük delilidir.


Yazımı bitirirken Ajans Kafkas'ta yayınlanan ''Atlını Omon’un Üzerine Sürsene Abrek!'' başlıklı müstear isimde yazılmış bir makale ilişti gözüme. Çerkes düşmanlığını vatanda ''zafer anması'' yapmak isteyen gençlere yöneltmiş, onlara ''lümpenler'' diyecek kadar alçalmış bu kusmuk sahibine ve yazdığı sayfaya tepkimiz ''Ajans Kafkas'a Tekzip Çağrısı'' başlığıyla yayınlandı orta sayfadan. http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7384


Ey ''Kanjal'' tarihten çıkıp gelip ne çok alçağı rahatsız(!) ettin!


Bu yazı toplam 4120 defa okundu.

Maga

Sayın ADMİN-2 son yorumumda küfür yoktu, arkadaşın hakaretine farklı versiyonda cevap verdim, onunki denetimden geçerken, benim yorum makaslanıp yayınlanmış. Neyse gereken cevabı verdiğime inanıyorum. Burada daha fazla tartışarak enerjimi harcamayacağım ama bu çifte standart veya gözünüzden kaçan yanlış diyelim umarım başkasına karşı tekrarlanmaz. Hoşçakalın.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 15:21
ADMİN-2

MAGA isimli okuyucuya;

Küfür içeren yorumlar sitemizde yayınlanmaz. Bilginize.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 14:11
Maga

Öncelikle bu demogojiden öteye gidemeyen yorumun için bir cevap yazmıştım Hatko vural efendi,moderatör fazla sert buldu herhalde yayınlamamış. Bunu belirteyim.

Bu arada E.Civan rüşvetin belgesi derken, rüşvet alındığına dair bir ispattan bahsediyordu, tabii ülkede iki haneli ıq sahibi senin gibi milyonlar yaşadığı için bunu anlamak zor.

Herkesin elinde telefon olduğu , insanların inkar ettikleri her şeyin bir görsel ile yerle bir edildiği bir zamanda, sen ve senin gibilerin bir şeyler uydurup, bazılarınında herhangi bir materyal göster kaynak ver dediğinde ,çamura yatıp ,kaynak gösteremediği durumlarda verilecek cevap, ispatın farklı yolları olur.

Kaberdey-Balkarda çıkan soruna Çeçen-inguş polisler müdahale etti, sonuçta federasyona bağlı bölgeler için anormal bir durum yok, son Çeçen savaşlarında ,maykop tugayı veya diğer kafkasyalılar Çeçenlere karşı savaştılar. (şimdi diyeceksin tugayın adı maykop Adigeler yoktu, Adigeydeki Çeçenler bu olaydan sonra saldırıya uğradılar, Ajans Kafkasta ayrıntıları bulabilirsin.)

Bu verdiğin linktekiler aktivist değil Çeçen-inguş polisler, sadece bu bölgeden gelmediler, kafkasyanın diğer bölgelerindende başka milletten polisler bölgeye aktarıldı.

Dilinin yalan söylediğide böylelikle görülmüş oluyor.

Kafkas kardeşlik masallarına gelince ben şahsen uzun süredir bunlara inanmıyorum, sizi veya herhangi bir kafkas kavmini kardeş değil komşu görüyorum. Diğer verdiğin 'atacaksınız' ,'inkar edeceksiniz' gibi önyargı, nefret, faşizmden bahseden cevaplarını dikkate almıyorum.

Ayrıca şunu bilmeni isterim Çeçen-inguşlar sizin düşmanınız değil , dostunuzda değiliz. Siz neredeyse coğrafyadan silinmiş bir milletsiniz, biz coğrafyanın dinamiklerini oluşturuyoruz. Vatanında en güçlü ve gelenekçi millet biziz, siz ise güçten hem yoksunsunuz, hem vatanda ve diasporada asimile oluyorsunuz. Bizim nufusumuz hızla artıyor, sizinki hızla azalıyor.

Çeçen-inguş veya başka milletler ile uğraşmak yerine enerjinizi kendiniz için harcayın.

Kumda oynamaya devam.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 10:35
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net