Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Huşt Semih Akgün
Eken Biçer
12 Ekim 2018 Cuma Saat 09:42

 EKEN BİÇER ile ilgili görsel sonucu

Uzun uzun yazılar yazmak isterdim ama, ne zamanım, ne takatim var bugün.


Fakat bir şeyler yazmak, bir şeyler söylemek istedim.


Fakat ne çare! Çıkmıyor bir şey.


Ölmedik candan umut kesilmez, bir başka gün yazacağım.


***


Fakat baktım ki, Martin Luther King benden daha iyi, daha güzel, daha akıllıca söylemiş.


Öyleyse bugün sayfamda ona yer açayım istedim.


Önce bu küçük makalenin amacını, sebebini kulaklara fısıldamak isterim.


Çerkes olmayan arkadaşlardan bazıları, benim ilgi alanlarım içinde “Çerkeslik”in neden bu kadar ön plana çıktığını, bunun bir ayrımcılık, nefret söylemine yol açıp, açmayacağını, sorguluyorlar.


Bütün olguları, sorunları her yönüyle ve farklı kesitleriyle incelemek gerektiğini düşünürüm. Her şey sadece göründüğü gibi değildir.


Çerkesler öncelikle büyük bir soykırım ve sürgünden geçmiş bir ulus. Her ne olduysa konumuz bu değil. Sonuçta Çerkesler’in büyük kısmı kendi anayurtlarından artık uzakta, fakat hala bu halkın önemli bir parçası Çerkesya’da yaşamayı sürdürüyor.


Çerkesya’da yaşayan halk 6 ayrı idari birime ayrılmış ve sosyalist dönemde verilmiş bazı ulusal-kültürel-dilsel hakları şu anda giderek elinden alınmaktadır. Gidiş iyi ve güzele doğru bir gidiş değildir. Çerkes halkı giderek umudunu kaybetmektedir.


Anayurdundan uzakta yaşayan Çerkesler’in de ülkelerine girişleri, yerleşme hakları her yönüyle kısıtlanmış ve Rus vb başka kökenlerden halkların ülkeye yerleşmeleri maddi-manevi her yönden desteklenmektedir.


Çerkesler’in anayurdu artık bağımsız ve özgür bir ülke değildir. Fakat bu, günümüz kuşakların değiştirebileceği bir gerçek değildir. Çerkesler, Rusya Federasyonuna bağlı yaşamaktalar.


Her şeye rağmen Çerkes halkının bazı istekleri, hayalleri ve beklentileri var.


***


İnanıyorum ki, ona dostça yaklaşan, “kazan-kazan formülünü” işleten, dostluğunu kazanacaktır.


Biz kendi köşemizden yazmaya devam ederiz. Ancak kulak kabartan olur mu olmaz mı bilemiyoruz. Uyarı, düşünce ve önerilerimizi yazalım ki halkımıza, insanlığa ve dünya barışına faydamız olsun. Dünya yeterince geniş, hepimizi alır ve doyurur. Korkmayın!


***


Şimdi konuşma sırası Martin Luther King’de;


“Bir toplumda nüfusun büyükçe bir kesimi kendini o toplumun bir parçası olarak görmüyorsa, katkısı olmadığı gibi bir beklentisi de yoksa, umudu ve kaybedecek bir şeyi olmadığını hissediyorsa, ondan büyük tehlike yoktur. O toplumdan beklentisi olanlar, toplumu korurlar, ama olmayanlar bilinçaltı olarak onu yıkmak isterler.”


Bu yazı toplam 2776 defa okundu.

hapi cevdet yıldız

Bir ulus öldürülerek veya asimile edilerek yok edilebilir. Adıge-Çerkes toplulukları Adıge olduklarını unutmadıkları sürece umut vardır.

Kafkasya'daki Adıgelerin aydınları, yazar ve sanatçıları var. Bir federasyonun içinde varlıklarını sürdürüyorlar. Bilinçli insan çok önemli. Bu insanlar kimliklerini korudukları sürece direnme, ulusu koruma gücü var olacaktır. Güzel noktalara değininiz. Ancak umutsuz olmamak gerekir.

13 Ekim 2018 Cumartesi Saat 21:08
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net