Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Kaffed Başkanının İstifası Türkiye'li Kafkas ve Çerkesler Arasında Trend Topic (TT) Oldu!
25 Şubat 2019 Pazartesi Saat 19:52

Kaffed adıyla maruf teşkilatın başkanının, Yenimahalle (Ankara'da bir ilçe) belediye meclis üyeliğine aday olması hasebiyle Kaffed başkanlığını bırakmasının yankıları sürüyor. Muhabirimiz, mikrofonunu Kafkas ve Çerkeslere uzatarak sokağın nabzını tuttu.


Hatko Janberk Öz:


Abi Kaffed neydi onu bi hatırlat, ben gerisini söylerim. Konu dışı kalmayayım. Bana böyle sorular çok soruluyor, adım Janberk olduğu için en çok karşılaştığım çerkeslerle ilgi sorular. Ama ben pek bir şey bilmiyorum. Wopsev biliyorum o kadar. Başkan dediğin kişi istifa etmişse bir bildiği vardır diyorum. Hadi ben kaçtım abi IF Performans'da konsere yetişicem. 


Mişe Yeldar Özütemiz:


Sayıları milyonlarla ifade edilen Kuzey Kafkasyalıların temsilciliğinden istifa et, Ankara'nın bir ilçesinin belediye meclis üyesi olmak için. Vay be vizyona bakar mısınız! Hayır abi ben kendime kızıyorum, kimseye değil. Maraş'tan kalkıp Kaffed genel kurulunda oy kullandığım için.


Tlışe Hayrettin Eren:


Evladım Çerkesler ne zaman birlik olmuş ki, gene olamadılar demek ki. Bu gencimiz vazifesini neden bırakmış bir sorsunlar evvela. Vardır bir bildiği. Ben rahmetli babasını tanırdım iyi yetişmiş gençtir kendisi. Arar öğrenirim durumu.


Yediç Nefin Yılmaz:


Ben Çerkez derneğinin dans kursuna gidiyorum. 21 Mayıslarda da toplanır Kefken'e gideriz. Orada gördüm kendisini, konuşma yapmıştı. Biraz Çerkesce sonrası Türkçe olarak. Bizde alkışladık. sonra gece geri döndük. Neden bırakmış ki, keşke bırakmasaymış görevini.


Besleney Mahir Çej:


Yok bu kadarı olmaz! Milletvekilliği kesin olan bir yerden aday gösterilse anlarımda, ilçe belediye meclis üyeliği ne allah aşkına? Protesto ediyorum, Bu kadarına pes doğrusu. Abi sinirliyim şu an başka bir şey demiyorum.


Bleğoj Münevver Özen:


Merhaba canım. Evet kaffed başkanını tanıyorum tabi. Biz Çerkes toplantılarını kaçırmayız aile olarak. Kızım, damadım, yeğenlerim hep gideriz. Torunum ekipte dans ediyor. inşallah onun karşısına da iyi bir Çerkes delikanlısı çıkar. Onunla iyi bir gelecek kurar. Bizden sonra devam etsinler, bırakmasınlar. 

Sen ne sormuştun sahi? Ha evet, Kaffed başkanı iyi insandır. nerede olursa hizmete devam eder bence. Ona kızanları anlamıyorum. biz ailece böyle düşünüyoruz.


Bjeduğ Kerem Baybaş: 


Somut koşulların somut tahlili yapılır kardeş. Konunun detaylarını bilmek gerekir. Kaffed'in iç dinamiklerinin kolektif bütünlüğünün sorgulanması önceliklidir. Karar alma mekanizmalarının tercihini egemen güçten yana kullanması, toplumsal etik açısından analize muhtaç bir pratik olarak karşımızda duruyor. Demokratik işleyiş, yatay örgütlenme modellerinde olmazsa olmazdır. Akşam Ankara'da kalacaksan Kavaklıdere-Beste'deyiz, beklerim dostum.  


İsmini vermek istemeyen bir Kaffed personeli;


Kardeşim ben olayın yakın şahidiyim. Çok vazgeçirmeye çalıştılar fakat nafile. Başkan usandı artık bu Kafkas- Çerkes işlerinden. Getirisi ne allah aşkınıza soruyorum size? Yapar edersin, icabında cebinden para harcarsın,sonra bir dünya laf, çekilir iş değil. Adamcağız canını kurtardı bence. Konuşanlar boş konuşuyor. Gelsinler 10 gün görev yapsınlar görürler hanyayı konyayı. İsmimi yazma kardeşim, unutma!


Hanba Ertan (Apsuwa):


Kaffed başkanının istifası Abhaz camiasının konusu değildir, başkanın kendi tercihidir karışamayız. Nerede isterse orada çalışır. Yeter ki canlar ülkesi Abhazya için faydalı olmaya devem etsin. Kaffed kendisini feshetsin Abhaz federasyonuna katılsın. Zaten sağolsunlar başından beri Abhazya için çalışıyorlar Kaffed olarak. Bizde herkese yer var, sıkıntı yok. Abzıyarız kardeşim.


Başkanın istifasından sonra Kaffed başkanlığına vekalet eden 1. şahıs:


Kardeşim tepkileri anlayamıyorum. Topluma hizmet için hangi adreste olduğun önemli değildir. Her siyasi partinin çatısı altında olmalıyız. Sonuca giden her yol mubahtır demis Diderot, pardon Makyavel'miydi yoksa? Kendisi bize sormuştur, ne yapayım böyle böyle teklif var diye. Bizde oturduk düşündük hakikaten faydalı olacağına karar verdik ve başkanı verdik gitti. Bir bardak suda fırtına koparmaya, başka anlamlar yüklemeye gerek yoktur. Kaffed bağrından daha çook başkanlar çıkarır. Telaşa mahal yoktur.


Muhabirimiz Ankara'da  konunun nabzını tutmaya devam edecek...


Not: Yukarıdaki isimler ve diyaloglar tamamen kurgudur.


Bu yazı toplam 4617 defa okundu.

GENAR

Nurhan abla............,,,,,,,,,,,,,

:))))))))

05 Mart 2019 Salı Saat 16:28
İshak Ulutoker

Ya o isim değişmeli ya da Çerkes federasyonu hayata geçirilmelidir...

04 Mart 2019 Pazartesi Saat 12:49
JANXOT

Gündem hızlı ilerliyor. Muhabiriniz gündemin nabzını tutmakta geç kalıyor. Cumartesi akşamı Kaffed ve Ankara Çerkes Derneğinin beraber kullandığı binaya belediye başkanı adayı Mehmet Özhaseki gelecek diye arama köpekleriyle bomba araması yapılarak, insanlar tek tek aranarak içeri alınmış. Küçülmenin böylesi. :(

03 Mart 2019 Pazar Saat 22:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net