Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beşto Zeki Beştepe
Doğan Duman Ülke Gündemine Girdi; Ama Jıneps'in Gündemine Giremedi
28 Mart 2019 Perşembe Saat 14:18

Jıneps bir gazete midir? 

Bir gazete ancak okurlarıyla vardır ve okurlarının verdiği destekle ayakta kalabilir. Bir gazeteyi başta abonelik olmak üzere, onu satın alıp okuyanlar ayakta tutabilir. Bir gazeteyi çekip çevirebilmek çok zordur çok emek, çok özveri ister. Ciddi reklam gelirleriyle ancak kendini ayakta tutabilir. 


Jıneps gazetesinin elimize ulaşmasını sağlayan kadrosu, yazar çizer kadrosu hiçbir parasal kaygı taşımadan büyük bir özveriyle çalışıyorlar ve bu çok saygın bir iş.  Jıneps gazetesi başta olmak üzere, herhangi bir basılı yayın organımızın var olması, sürdürülebilir olması konusunda biz Çerkeslerin sicili hiç ama hiç iyi değil. Abone sayısına bakınca bu hemen anlaşılır. 


Ama yine de sormadan edemiyorum Jıneps bir gazete midir? Gazetenin üzerinde yazdığı gibi Çerkeslerin özgür sesi midir? Yoksa bir takım Çerkeslerin sesi, bir takım Çerkeslerin sesi olmayan bir misyonu mu var?  


Bütün bu cümlelerimden bilinmesini isterim ki amacım Jınepsi ve ona onca emeği verip bize ulaştıran insanları değersizleştirmek değil. Ama bizim bu eleştiri ve özeleştiriyi yapmamız gerekir. Aksi takdirde gazete çok sınırlı sayıda bir abonelikle yaşamını sürdürür destek bulamaz. Tabi ki destek de veremez. 


Bana göre vicdanen de, gazetecilik sorumluluğu bakımından da kendisine bu soruyu sormalıdır. Başlıktaki sorudan devam ederek az çok herkesin bildiği basit saptamalar yapmak istiyorum: 


1. Bir gazete düşünün ki, Çerkeslerin özgür sesiyim diyor; ama kendisi gibi Çerkeslere ses olmaya çalışanlar bir parti kuruyor Jıneps haber yapmıyor. 


2. İstanbul, Kayseri, Ankara, Samsun gibi illerde bağımsız Çerkes milletvekili adayları seçimlere giriyor ve resmi olarak ülkenin gündemine giriryor; Jıneps haber yapmıyor. 


3. Şu anda Türkiye, insanların yaşam alanlarının her dakikasına yerleşmiş olan 31 Mart yerel seçimlerine kilitlendi. Pırıl pırıl bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Doğan Dumanımız var;ama Jıneps haber yapmıyor. 


Bugün her ay olduğu gibi posta kutumdan gazeteyi aldım. Heyecanla önce her başlığa baktım. Gazeteyi su gibi içtim. Ama bir satır bile yok. Jıneps’e bakarsanız Türkiye’deki Çerkeslerin gündeminde böyle bir olay yok. 


Öyle anlaşılıyor ki Jıneps bu insanlardan , bu insanların yapmaya çalıştıklarından, daha üzücüsü de bu insanların yapmaya çalıştıkları şeyleri önemseyen önemli bir insan kitlesinden hoşlanmıyor. İşte bir gazetenin gerçekten gazetecilik etiklerine ve sorumluluklarına göre değerlendirilmesi buradan itibaren başlıyor. 


Bir insanı görmezden gelebilir ne yaparsa yapsın yer vermeyebilirsiniz. Ama ilkede çoğulcu demokrasi partisi adında bir parti kurulması, bu partiden insanların  seçimlere katılması, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak seçime girmesi sosyal bir olaydır. Bir sosyal olayı bir gazete görmezden gelemez. Yok sayamaz.


Sen tut ülke gündemine gazetelerle gel, televizyon programlarıyla gel, toplantı ve panellerle gel, konvoylar afişlerle gel, TC seçim sistemine göre seçilmeye hak kazan, listelere adın girsin. Ama Çerkeslerin özgür sesi Jınepsin umurunda olmasın. 


Acaba bu insanlar ve onlara gönül verenlerin bu çabaları çok mu değersiz?  Gazeteyi yürütenlerin bu oluşum ve onu temsil edenleri tümden sevmeseler, nefret etseler bile yine görmezden gelme hakları yoktur. Bence olmamalıdır. 


Örneğin; Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet gazetesini sanırım hiç sevmez. Bunu herkes bilir. Cumhuriyet Gazetesinin de ondan hoşlandığı söylenemez. Bunu da herkes bilir. Ama sürekli haber yapar yaptıklarını söylediklerini. Bu gazeteciliğin 

yayıncılığın haberciliğin ilkesidir çünkü. Keşke, Jıneps gazetesi de bu oluşumlarla ilgili kendi halkından birilerinin çabalarını haber yapsa, ama yazarları da çatır çatır eleştirilerini yapsalar. 


Keşke sayın Faruk Aslandok veya sayın Doğan Dumanla bir röportaj yapsalar, hatta onları köşeye sıkıştıracak sorular da sorsalar. Köşe yazılarında yanlış bulduklarını acımasızca eleştirseler. Daha anlamlı ve değerli olurdu bana göre. 


Ama keşke Jıneps Gazetesi de “iyi ama siz bunca zamandır bana hangi desteği verdiniz güçlü bir gazete olmam için” diye tüm Çerkeslere sorduğunda, verecek cevabımız da olsa. Zira bir gazeteyi gazete yapan, büyüten güçlendiren de hitab ettiği halk değil mi? 


Çok özeleştiri yapmamız gerekli. Ama biraz sevgi hoşgörü bizim gibi düşünmeyenlere katlanmaya çalışmalıyız. 


Ben Jıneps'in bir abonesi olarak onu okumayı sürdüreceğim, zira tüm bu yazdığım eleştirilere karşın onu yalnız bırakmaya Çerkes vicdanım el vermez( keşke daha çok katkıda bulunabilsem). Umarım onlar da birazcık da olsa kendi vicdanlarına bu eleştiriyi yaparlar. 


Bu yazı toplam 4035 defa okundu.

Ender. Ö. Özhan

Abonesi olduğunuz gazeteyi duyarlı olduğunuz konuda uyarmanız normal, ama birde şu yönü var, siz gazetenin sadece okurusunuz yöneticisi değil. Her okur kendisinin önemsediği konuyla ilgili yayın organına müdahale etmeye kalkarsa işin içinden çıkılmaz. Fakat eleştiri hakkınızdır yinede. SELAMLAR.

29 Mart 2019 Cuma Saat 14:58
KOBLİ

ZEKİ BEY, DOĞAN DUMAN BAĞIMSIZ ADAY OLARAK SİYASETE GİRMEK İSTEDİ. ÇERKESLERDEN OY BEKLİYOR. BEN FAZLA TANIMASAM DA OYUMU VERECEĞİM. AMA VERMEYENE NEDEN VERMİYORSUN DEMEM.

KENDİSİNİ BİR PARTİYE ANGAJE ETMİŞ, SENELERDİR O PARTİNİN PEŞİNDEN GİDEN BİRİSİ, BU ADAY ÇERKESTİR DİYE ONA OY VERMEZ BUNU DA BİLİYORUM.

29 Mart 2019 Cuma Saat 11:41
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net