Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nurdan Şahin
Bu Kadarı da Olurmuş Meğer!
08 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 09:12

31 Mart gecesi, birden bire veri akışı durunca, yok canım, bu kadarı da olmaz; herhalde bir teknik arıza var diye düşünmüştüm. Ama veriler sabaha kadar akmadığı gibi, sonuçlar belli olmadan Binali Yıldırım belediye başkanlığını ilan etmiş, İstanbul’ un dört bir tarafı teşekkür afişleriyle donatılmıştı. O kadarı olmuştu yani!


Seçim sonuçlarının açıklanması bayağı uzun sürdü; CHP ekibi ve binlerce gönüllü uykusuz geceler geçirip sandıklara sahip çıktılar ve nihayet seçimin gerçek galibi, Ekrem İmamoğlu, 17 Nisan’da mazbatasını aldı. İşte olmuştu; hep savunduğum gibi Türkiye’de seçim sisteminin, baraj yüksekliği, adayların belirlenme yöntemi vb kötü olsa da, sandık görevlileri ve müşahitler görevini tam yaptığı zaman, sonuçları belirlemede düzgün işleyen bir sistem olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştı.


Derken Cumhur İttifakından itiraz sesleri yükselmeye başladı. İtirazların bir mesnedi yoktu; bir şeyler oldu ama ne oldu tam bilmiyoruz gibi gerekçelerle seçim yenilenmezdi canım… Eninde sonunda YSK’da yüksek yargıçlar veriyordu kararı. Bu arada, Anadolu’nun çeşitli kentlerinde, özellikle de HDP’nin yaptığı itirazları kabul etmeyen YSK, aday olmalarına olur verdiği KHK’lıların, seçilince başkan olamayacaklarına hükmetti. Bu kararlar pek içe sinecek gibi değildi ama en son itiraz noktasına yani bizzat kendi kontrolünde oluşturulan sandık kurullarının şaibeli olduğu iddiasına YSK herhalde pabuç bırakmazdı. Üstelik işin hepten garip tarafı, bu sandık kurulları önünde, belediye seçimleri için, hepimiz ayni zarfın içine dört adet oy pusulası koymuştuk: Belediye meclisi seçimi, ilçe belediyeleri seçimi, muhtar seçimi ve büyük şehir belediye başkanlığı seçimi için tercihlerimizi gösteren 4 adet oy pusulası. Şimdi, sandık kurullarının sayıp karara bağladığı bu dört seçimden sadece biri için iptal talebi vardı. Yani, şaibeli olduğu söylenen sandık kurulları, ayni zarftan çıkan 3 oy pusulasını sayarken kusursuz, sadece büyük şehir belediye başkanı oylarını sayarken kusurlu olacaklar! Koca koca yargıçlar böyle bir karar verir mi, hiç olacak şey mi diye düşünüyor, seçim yenilenirse konuşmalarına, aklınıza bile getirmeyin diyorduk- ben ve benim gibi düşünenler.


Ama bu kadarı da olurmuş meğer!


Dün akşam, YSK başkanının açıklamadığı YSK kararını, yani sadece İBB başkanlığı seçimlerinin yenileneceğini, Ak Parti temsilcisinden öğrendik. Seçim tarihini de…


“69 yıllık demokrasi tarihimizin en hayati işi olan seçimleri yapmış diğer YSK başkanlarının adları da pek bilinmiyor…Ama adlarının bilinmemesi işlerini iyi yaptıklarının bir işareti.


Elektrikler yanar, sular akar ve seçimler yapılır, bu hizmeti borçlu olduklarımızın kim olduğunu ancak yokluklarında fark ederiz.” demiş Yıldıray Oğur , Ankara’nın Adları Bilinmeyen Hakimleri (1) adlı yazısında.


Muhtemelen bu YSK kararı tarihe geçecek ve Başkanının adı da unutulmayacak.


Peki, şimdi ne mi olacak?  Paşa paşa gidip yeniden oy vereceğiz. Bu kez, nasıl olsa bir şey değişmez diye geçen sefer oy vermeyenler de verecek. Çünkü bir şeyler değişti. Çünkü bütün eşitsiz koşullara, haksız rekabete rağmen seçimi 3 partinin adayı olan ve 4. Partinin de desteklediği aday Ekrem İmamoğlu kazandı ve mazbatasını aldı. Çünkü bir eşik aşıldı. Aşılan eşik artık geri döndürülemez. İmamoğlu İstanbul’un seçilmiş, meşru belediye başkanı oldu. Onun dışında hiçbir aday, artık bu ülke halkının içine sinmeyecek. 23 Haziranda seçimi kaybetse bile, İmamoğlu da, muhalefet ittifakı da hiçbir şey kaybetmez; bir daha sefere çok daha güçlü olarak çıkar. Üstelik kazanma ihtimali de gayet yüksek- yine bu kadarı da olmaz artık dedirtecek bir şeyler yaşanmazsa tabii.


“Her şey Çok Güzel Olacak” mı bilmem, ama yarın dünden daha farklı, daha güzel olacak, olmalı...


(1) http://www.serbestiyet.com/yazarlar/yildiray-ogur/ankaranin-adlari-bilinmeyen-hakimleri-849014


gusips


Bu yazı toplam 3455 defa okundu.

Uğur-Almanya

#herşeyiyiolacak

11 Mayıs 2019 Cumartesi Saat 14:17
GENAR

23 Haziran'da seçme hakkı olan yeniden gereğini yapar, sandığa gider oyunu verir. Ama Türkiye'de acaip çifte standart var, insanın gözünün içine sokulan. En son Gezi olaylarında ortaya çıkmışlardı, şimdide koro halinde aynı şeyleri yapmaya çalışıyorlar.

Av. Ceren Tuncer'in tweetinde okudum bende.

,,,Sanatçı Ak Parti'yi desteklerse yandaş; CHP yi desteklerse çağdaş.

Köylü Ak Parti'yi desteklerse yobaz, cahil; CHP'yi desteklerse milletin efendisi.

Avukat AK Parti'yi deskelerse hukuk bilmez; CHP'yi desteklerse bilgin aydın.

Bıktık bu kibrinizden,,, diyor. #vecokguzeldiyor

09 Mayıs 2019 Perşembe Saat 18:59
XAРУН-DÜZCE

10 milyondan fazla seçmenin olduğu İstanbul'da itiraz edilen sandıkların yeniden sayılması sonucunda aradaki fark 10 bin küsürlere düşüyorsa orada operasyon var demektir.

Sayın Nurdan hanım 4 adet oy pusulası konusunda yanılıyorsunuz.

Yüksek Seçim Kurulu yalnızca itiraz edilen konuları görüşür. İtiraz olmadığı zaman YSKnın resen işlem yapması kanunen mümkün değil.

AK Parti seçim sonrası İstanbul oylarının tamamının yeniden sayılması için başvuru yaptı YSk'ya. Red olundu. Sadece 4 ilçede sayımların yenilenmesine karar verdi.

O 4 ilçede yapılan yeniden sayımlarda ciddi fark ortaya çıkınca bu sefer AK Partinin yaptığı olağanüstü itirazı kabul ettiler. YSK ya satılmış diyenler bunların hepsini biliyor ama tribünlere oynuyorlar?

Bu arada Millet ittifakı da İstanbul'da seçimlerin tüm ilçelerde ve büyükşehir için yenilenmesi adına başvuruda bulunmuştu. Nedense bundan da kimse söz etmiyor.

Söz edilmeyen başka şeyler de var. Mesela Binali Yıldırım'a 300 sandıkta sıfır oy çıkıyor. Hayret edilecek şeylerden biri. En azından 10-20 oy yazsalardı çalınan oyların farkına varılmazdı belki.

Saygılar.

09 Mayıs 2019 Perşembe Saat 14:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net