Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hapae Erhan
İdlib'i Anlamak
20 Şubat 2020 Perşembe Saat 21:28

Suriye iç savaşının kendi halkına çektirdikleri bir yana, biz Türkiye halkına ödettiği bedelin nedeni gerçekten de bir ‘Beka Sorunu’ muydu acaba?


Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli öyle diyor. Kılıçdaroğlu ne diyor anlayamıyorum zaten. ‘Esat’la görüş, Esat-Esat’. Bir şey çıkmayacağını biliyor ama maksat, tükürdüğünü yalatmak.


Beka Sorunu diye ortaya konunca mesele, Televizyona çıkan ‘seçilmiş tartışmacılar’ bunu onaylayıp havanda su dövüyorlar. Yine de sabırla izliyorum onları, hiçbir şey anlamadan.


Sayın Erbakan demiş ki bir zaman, ‘’Suriye diyorlarsa hedef Türkiye’dir. Bunu böyle anlayın’’ Hemen hemen buna benzer söylemlere sarılıyorlar. Mademki memleket elden gidiyor, iktidar ne yapsa haklı ve susup oturmak kalıyor bize.


Ben başta Sayın Erdoğan’ın Suriye de Esad’a karşı tavrını ilkesel buluyordum, tıpkı Mısır darbesine karşı olduğu gibi. O ilkesel tavrını bu günde desteklerim.


Batı öyle bakmadı, Mısır dağılırsa başımıza bela olur oportünizmi ile yaklaştı, başında bir diktatör olsun da bunlar böyle yönetilir filan diye düşündü herhalde.


Suriye’de Irak benzeri (sorunluda olsa) bir durum çıkar ortaya diye hesaplar yapılırken, Rusya çıkıp geldi. Böylece Suriye, uluslararası bir itiş-kakış alanı haline dönüştü ve 8 milyon göçmen üretti. Nüfusun üçte biri. Kimse böyle bir şey beklemiyordu herhalde. Göçmenlerin yarısı da ülkemizde.


Başka bir şey daha oldu, Suriye Kürtleri fırsattan istifade, bir devlet veya en azından bir özerk bölge kapmanın hayaline kapıldılar. Bu hayal, Türkiye Kürtlerinin bütün dikkatini de o tarafa yöneltti. Barış masasını Sayın Erdoğan’ı suçlayarak terk ettiler ve kazanamayacakları hendek savaşlarına giriştiler. (Sivil siyasetin iflası). İktidarın da kusuru olabilir ama Kürtlerde çok kusurlu bu konuda.


İpler koptu.


Bu gün Ak parti yandaşı televizyon yorumcuları Çözüm Süreci’nin ne kadar yanlış ne kadar büyük bir hata olduğu söyleminde MHP’yi aratmıyorlar. Ya da o zamanki CHP’yi.


Madem Reis vazgeçti…


Türkiye kendi Kürtlerini memnun edebilseydi (ki ramak kalmıştı – şimdi uzaklarda kalmış bir hayal) Suriye Kürtlerine karışmasaydı, tıpkı Kuzey Irakta karışmadığı (ya da karışamadığı) gibi, durum farklı olmaz mıydı acaba? Kuzey Irak şu referandum olayına kadar yarenlik yaptığımız bir dost değil miydi? Şimdi de kötü sayılmaz o kadar.


Öyle olsaydı eğer, sınırları korumak teknik bir meseleye dönerdi bana göre. Batı kadar vurdumduymaz olamazdık elbet, sonuç olarak komşumuz ama bir oluruna bakardık. Bu arada dünyanın vurdumduymazlığını söyleyip duruyoruz da, Meksika sınırında ya da Hong-Kong sınırında olanlar bizi ne kadar ilgilendiriyor da sanki?


Geldiğimiz noktada İdlib diye yeni bir bela var başımızda.


Anladığım kadarıyla Suriye muhaliflerinin toplaştığı bir yer İdlib ve Rus muhalifi silahlı güçlerde var burada. (Çeçen-Türkmen vs.)


Soçi’de, Türkiye bu bölgeyi silahsızlandırma sözünü veriyor.(Kolayca yerine getirilebilecek bir söz değil. Türkiye Putin gibi yapamaz, ne var ne yok hepsini imhaya girişemez Çeçenistan gibi). Bu şartlarda Rejim güçlerinin İdlib’e saldırmayacağı sözünü de Putin veriyor bu sefer.


Ama bölgede, Türkiye’nin kontrol edemediği silahlı terör örgütlerinden Rejim güçlerine ve Ruslara saldırılar gerçekleşiyor ve Türkiye sözünü tutamamış oluyor. Bunun üzerine Rejim; Putin desteğinde toplu imhaya girişiyor ve olan sivil halka ve Türkiye’ye oluyor.


Soçi mutabakatı çöküyor.


Benim anladığım bu.


Sivil halkın telefatı ve Türkiye sınırlarına dayanan ve ülkeyi zora sokan bu durum, ne Putin’in umurunda nede Esad’ın.


Şunu da söylemeden edemeyeceğim belki çok sert bir eleştiri ama; 8 milyon insan sağa sola kaçışacağına Şam’a doğru yürüseydi sivil olarak ne Esad kalırdı orta yerde ne Putin ne de Amerika.


Bunu söylemek kolay biliyorum ama bu kadar göçmende biraz tuhaf doğrusu.


CARI.


Bu yazı toplam 5109 defa okundu.

Serpil Canbulat

Bütün Suriye tek bir askerimizin tırnağı eder mi? Yazık onca genç çocuğumuza :(

29 Şubat 2020 Cumartesi Saat 22:42
BAGRAT

Seneler önce, Abhazlar kim dost kim değil zamanlarını yaşarken kendince dalga geçerek 'Majesteleri Sergey Bagapş Hazretlerine' diye yazılar yazmıştı kendileri.

Şimdilerde göçmen karşıtı olmuş.

Neymiş 8 milyon oraya buraya kaçışacağına niye Şam'a yürümemiş. Can derdindeki insanlara yapılan öneriye pes doğrusu!

Bu arada Şam'a girip Emevi camiinde namaz kılacaklar vardı sayın yazarın hayranı olduğu. Ne oldu o iş?

23 Şubat 2020 Pazar Saat 14:49
Ekber Şerif

Erhan bey bazen şaşırtmayı çok seviyor ve bunu yüksek kalitede başarıyor.

Mısır'ın dagılmasının sonucunu değerlendiren oportunist emperyaller Suriye'nin dağılmasından neden kaygılanmadı bunu Erhan bey ilkesellikle açıklayabilir mi acaba?

Olaya İran ve Rusya'nın müdahale edeceğini öngörememeyi mevcut durumun oluşmasında ne kadar etkili buluyor..sınır tanımayan uluslar arası çok uluslu savaşçıları göz ardı ediyor. Sorular ve yine sıralı sorular... Erhan beyin bir kaç yazı daha yazma gereğini duyması gerektiğine inanıyorum..Yazmak ondansa okuyucununda bir tespiti olabilmedir.. saygıyla..

22 Şubat 2020 Cumartesi Saat 21:09
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net