Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Corona Günlüğü-İstanbul (2)
19 Nisan 2020 Pazar Saat 14:56

Ahmet Hamdi Tanpınar ''Biz evvela kelimeleri öğreniriz, sonra yaşadıkça teker teker manâlarını'' dediğinde, seneler sonra dünya'ya diz çöktürecek bir virüs'ün  ''manâsını'' herhalde çok az insan biliyordu.


Şimdilerde hepimiz mikrobiyologlara bile taş çıkartırız alimallah, hele ki kazara yanlış bir şey söylesinler, doğduğuna bin pişman ederiz, ötesi yok. Ne de olsa malumatfuruşluk böyle bir şey, sendeki bilginin tam olduğuna koşulsuz inanmak.


Geçenlerde annem televizyondan duymuş, ''sebzeleri yıkarken sadece sirke değil, beraberinde karbonat kullansan daha iyi dedi'' bana. Anne nası ya dedim daha bir hafta önce '' sirkeye bile gerek yok 2 -3 kere sudan geçirelim yeter'' demiştin diye hatırlatınca ''yok ben dün doktordan duydum, öyle yapalım'' dedi. ''Peki'' dedim, ne diyeceğim. Nihayetinde 1.5 aydır karaya ayak basmamış 76 yaşında bir mağdurdan bahsediyoruz. Ne diyorsa o, itiraz yok.


Allahtan kendisine kapalı mekan düzeni kurdu da, düşündüğümüz kadar sıkılmıyor. Sabah namazından sonra sporunu yapıyor, öğlende Kuran'ını okuyor, sonrada ver elini telefonla dost-akraba sohbeti.


Başımızdaki musibetin küresel bir dert olduğunu, şikayet etmenin manasızlığını çoğu insan anlamış, kendisini bu durumun geçici bir süre olduğuna ikna etmiş, hayat rutinini buna ayarlamış. Anlamayanlar şikayet edip kafa tutanlar elbette var, hep olacak.


Misal, Dünya'nın çoğu yerleşiminden daha ayrıcalıklı bildiğimiz İsrail'in eski başbakanı Golda Meir'in, '' Musa bizi 40 sene çölde dolaştırdı, bula bula Ortadoğu'da petrol olmayan tek yere getirdi.'' dediği rivayet olunur. Herkes onları kıskansın dursun bakalım, elin İsrailoğullarının bile ne dertleri varmış.


***

Açık söylim ben sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın işini mümkün olduğunca iyi yaptığını düşünenlerdenim. Ve son derece kibar bir şahsiyet olduğunu da. Bir Çerkes damadı ve çok sevdiğim bir kardeşimin eniştesi olan sağlık bakanının bu olağanüstü zamanlarda efendiliği ile çok kesimin takdirini almış olması tesadüf değil. Maske konusu hala problemli yalnız.


Misal annem her akşam bakanın açıklamalarını kaçırmıyor, sadece onun söylediklerine itibar ediyor. Ve Çerkesce '' tlı şauğ mı doktorır, tham kuaçe kıret'' diyor. Türkçesi ''düzgün adam bu doktor, Allah ona güç versin''


***

Çoğumuz hayatı sorguluyoruz, telefonda konuştuğum arkadaşlarım, kuzenlerim artık hayata sıfır noktasından başlamanın erdeminden, geçmişteki değerlerden, yaşamak için olmazsa olmaz bulunan her şeyi sorgulamaktan, yeni parametrelere bağlanmaktan söz ediyor.


E peki yoldaşlar, bu yeni yaşam ''parametrelerini'' yıkıp geçecek bir küresel sürprizin yine yeniden olmayacağı ne malum? Şu durumda hesap yapmayı bırakmak en ideali gibi görünüyor. Kurgularla, hesaplarla uğraşmayan iddiasız bir ademoğlunu kim hayal kırıklığına uğratabilir ki?


Haklı olarak herkes şimdiye dek geçirdiği ''zaman'' ı sorguluyor. İbn-i Haldun kendisine zamanı soranlara; "bekleyince yavaşlar, gecikince hızlanır, üzülünce can yakar, mutlu olunca kısalır, acı çekince bitmek bilmez, sıkılınca uzar'' demiş.


Dünya'da yaşayan insanoğlu sayısı kadar değişkeni vardır herhalde ''zaman'' kavramının. İçinden çıkılması zor olan tarafı bu olsa gerek.


Birde türedi doğacılarımız var, Allah başımızdan eksik etmesin. Bu kategorinin, sanki her şey bugün öğrenilmiş gibi doz aşımı yeryüzü dalkavukluğu yapmaları gecikmiş bir nedamet örneği olabilir ancak..


Doğanın bize yüzyıllardır söylediği şey aslında hep aynı galiba, ''devasa bir iddiasızlığın kıyısından bakacaksın bana, efendi olacaksın, anlaşıldı mı?'' diyor.


Bir trajedi çıktısı olarak  ''ani aydınlanmaların'' kerametine pek inanmasam da, ehven-i şerde olsa bugün anlaşıldığını varsayıyorum.


Bu yazı toplam 1919 defa okundu.

GENAR

Nurhan abla maske krizini aşamadık. Telefona mesaj geldi 3 eczaneye sordum yok dediler. Parayla alsak daha iyiydi.
İyi gelişme, bir kaç gündür vaka sayıları artmadı. Bence Mayıs ayında kontrole alınır inşallah.

20 Nisan 2020 Pazartesi Saat 22:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net