Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü ve Türkiye Çerkesleri
24 Nisan 2020 Cuma Saat 17:26

Girizgahı geçelim, zira her 25 Nisan'da Çerkes'e Çerkes propogandası yapmak ne kadar isabetli olur bilmiyorum. Çerkes bayrağının tarihini, simgesel anlamlarını,  kamusallaşma sürecini anlatacak da değilim. Detaylı okumak isteyenler için Beşto Yılmaz Beştepe son makalesinde ayrıntılarıyla yazdı. http://cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=4646


Ayrıca, rahmetli araştırmacı yazar Mahmut Bi'nin 25 Nisan 2014 tarihli ''Çerkes Bayrağının Tarihçesi ve Anlamı''  makalesi, detaylı- hakiki bilgilere ulaşmak isteyenler için başvuru makalesi olabilir. 

http://cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=3889


2000 li yılların başında anavatan'dan yükselen Çerkes aktivizminin Türkiye Çerkes diasporasında gözle görülür etkileri 2000 lerin ortalarından itibaren görülmeye başladı. Küresel Çerkes dünyasının mobilizasyonu ile beraber. 


2009 da yayın hayatına giren  Cherkessia.net sitesinin ilk emektarlarından olan Khuade Adnan, ''Çerkes Bayrağı'' ve  ''Tarihi Çerkesya Haritası''  kampanyasını 2010'da başlatmış bir öncü Çerkestir. 


Hatırlayanlar bilir, 2010 senesinde Kafkasya Forumu ve Çerkesya Yurtseverleri'nin birlikte organize ettiği 21 Mayıs Taksim mitingi Türkiye'de Çerkes bayrağı'nın yeniden canlanışının miladıdır. Sadece o seneki 21 Mayıs organizasyonları için Khuade 5000 adet Çerkes bayrağı yaptırmıştı. 


2011-2012-2013-2014-2015-2016 ve süregelen yıllarda Çerkes Bayrağı kampanyası  Cherkessia.net sitesi üzerinden devam etmiş 45.000'in üzerinde bayrak, bedelsiz olarak çeşitli platformlarda Türkiye Çerkeslerine dağıtılmıştır. Tarihi Çerkesya haritası ise stoklar bittikçe ofsette yeniden bastırılarak yine bedelsiz olarak dağıtılmaya devam ediyor.   


Güzel olan şudur; Khuade Adnan 'ın önerdiği ve sponsorluğunu yaptığı bu proje, yeterli olmasa da bir oranda amacına ulaşmıştır. Türkiye'de yaşayan her Çerkes'in evinde 1 Adet Çerkes bayrağı ve 1 adet tarihi Çerkesya haritası olmasıydı bu proje.


Burada parantez açalım; 2010 yılı öncesi Türkiye Çerkes diasporasında Çerkes bayrağı ''ara ki bulasın'' mesabesindedir. 


Muhtelif derneklerde ise Çerkes Bayrağı ya hiç yoktur, ya da bir köşede diğer bayrakların arasında sinmiş, flulaşmış adeta görülmesi çokta gerekmeyen bir yadigar envanter gibi can çekişmekteydi. 


Çerkes dünyasının aydını vasfını kimselere çarçur ettirmemek için insanüstü bir çaba serf eden cevval ''toplum aydınlatıcılarımız'' nedense Çerkes bayrağı meselesini gereksiz bulmuştu. İcap etmeyen bir milliyetçi nesne olarak Çerkes bayrağına mesafeli davranılmış, hatta tehlikeli bir kimlik uyarıcısı olabileceği gözetilerek, uzak durulmasında karar kılınmıştı. 


Kimliksizliğin sessiz onayı olarak, bayrak- harita v.b aitlik nesnelerinin en görünmez yerlere saklanarak her daim ortaya ortaya çıkarılmaması, adeta sessizce üstünde hemfikir olunmuş bir refleksti. 


Kısacası 2010 öncesi Türkiye'de ''Çerkes bayrağı'' evde kalmış kız çeyizi gibidir. Arada açılıp bakılan sonra naftalinlenip tekrar çekmeceye kaldırılan, kısmetini bekleyen sahibi dışında kimselerin görmediği saklı bir obje.


Öyle ya eğer tersi olsaydı, yani akçeli ve belasız bir iş olsaydı, 90 ların en başında ceketiyle Biga'dan Çerkesya'ya hicret eden bir köy çocuğu olan Khuade Adnan'a kalmazdı bu işler. Çok önce el atılmış olur, Türkiye çerkeslerinin yaşadığı neredeyse her evde prestijli bir kimlik tamamlayıcısı olarak hak ettiği yerde olurdu. İyide olurdu. Olmadı. Uzun bir süre zaman kaybı yaşandı.


Heyhat ki, heyhat! Ne kadar saklanırsa saklansın öylece durduğu kıyı köşeden çıktı, Çerkes dünyasını amasız fakatsız birleştiren bir simge olarak Amerika'dan Japon'yaya kadar Çerkes'in yaşadığı her yerde görünür oldu, birleştirici gücüne yeniden kavuştu. Daha gidilecek çok yol olmasına rağmen, emek veren herkes için ne güzel bir onur.


Ve  Türkiye ayağında teşekkürün, onurun büyüğü senindir Khuade Adnan. İnatçı bir Bjeduğ olarak, Çerkes ulusal hareketi ile iştigal ettiğin için yaşadığın onca badireye rağmen, 2010 dan bu güne Türkiye Çerkes diasporasını Çerkes bayrağı ve Çerkesya haritası konusunda ciddi bir yoksulluktan kurtardığın için.


Tüm dünya'da Çerkes olduğunun hala farkında olan her Çerkes'in Çerkes bayrağı GÜNÜ kutlu olsun! 


Bir zamanlar ''acaba milliyetçi gözükür müyüz'' endişesi ile Çerkes bayrağı taşımaya utanıp, sıkılanların da GÜNÜ kutlu olsun!


Sadece görsel şovunu yapan, Çerkes bayrağının değerlerini hayatına hiç katmayanların da GÜNÜ kutlu olsun!


Kimliksizlik de sınır tanımayan, Çerkes bayrağı gününde ''Çerkes'' olan, diğer günlerde ''herkes'' olanlarında GÜNÜ kutlu olsun.


Çerkes bayrağını, Çerkes dilini, Çerkes tarihini kendilerine atfedilen alt tanımlarla avunma derecesine indiren, yerelciliği seven Adıgecilerinde GÜNÜ kutlu olsun!


''Çerkes diye bir millet yoktur, Nart vardır, gak vardır, guk vardır'' diye kürsülerde haykıranların da, onları alkışlayanların da GÜNÜ kutlu olsun!


''Ben dünyalıyım kardeşim, Çerkes bayrağı gibi yerel simgeleri baş tacı yapacak değilim'' diyen, henüz kıymeti bilinmemiş ''dünya miraslarının'' da  GÜNÜ kutlu olsun!

 

Birbirinden fiyakalı sosyal platformlarda, bol takipçili ınstagram hesaplarında, twıtter'in ferah esen rüzgarlarında ''адыгэ ныпым и маф" sözünün ''Çerkes bayrağı günü'' olduğunu bile bile ''Adıge bayrağı günü'' diyerek ''bütünü bozma'' girişimcilerinin de  GÜNÜ kutlu olsun! 


İşte orada mıh gibi duran bu tarih, bu geçmiş, peşinizden gelir. Tıpkı inatçı bir alacaklı gibi sizi bırakmaz, zira hakikatler sabırlıdır, ne kadar inkar ederseniz edin bir gün ardınızdan gelir yapışır yakanıza.


Not: 25 Nisan'da elimde Çerkes bayrağı ile poz vermek en kolayı olurdu herhalde. Bu yazıyı Türkiye Çerkeslerinin kimlerin hangi virajlarda emeğinin olduğunu bilmeye hakları vardır diye düşündüğüm için ve emeği olanlara ''varol'' demesini öğrenmek için yazdım. Tanıklık sadece görmek değil, tanık olduklarımızı anlatmaktır aynı zamanda.


Bu yazı toplam 3776 defa okundu.

Wubıh Süreyya

Nurhan hanim 2013 senesinde Beştepe'deki Kaffed toplantısında bana 2 Çerkes bayrağı ve 10 tane Çerkesya haritası vermiştiniz. Sadece bana değil, orada isteyen herkese dağıtıyordunuz. Ben haritalardan akrabalarıma verdim, çerçeveleterek duvarlarına astılar.

Adnan bey'e ve emeği geçenlere buradan tekrar teşekkür ederim sağolun.

26 Nisan 2020 Pazar Saat 16:04
Ketaş'e Mesut Gürman

Cevval ''toplum aydınlatıcılarımız'' mükemmel bir tanımlama. Ve yapılmak istenen her yönelimi gereksiz, zamansız ve tehlikeli gören bu zevat artık kendilerininde gereksiz hale geldiklerinin farkındalar.

Zaman her şeyi değiştiriyor. Özellikle köy düğünlerimizde devasa Çerkes bayraklarını gördüğümde kalbimden geçenleri anlatmaya kelimeler yetmez. Biz hep vardık. Bu günde hala varız. Biz bir milletiz. Dilimizle, bayrağımızla, haritamızla, kültürümüzle ve vatanımızla varız. Zamanın ruhu bunu söylüyor. Yüreğinize sağlık sayın Kube.

24 Nisan 2020 Cuma Saat 23:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net