Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Babamdı... Kube Faruk Faik Fidan
21 Haziran 2020 Pazar Saat 19:24

Babamdı...


67 yaşını sürüp 2008 yılında aniden öldüğünde, yağmur yemiş deniz mavisi gözlerinin kızgınlıkla baktığını bir kez dahi görmediğimi farketmiştim. Kızgınlık-hırs-öfke gibi kelimeler babamın hayatına hiç dokunmamış sözcüklerdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

Babam 35 yaşındayken

Babaannem Latse'nin yaşını başını almış bir adamken çerkesçe ''a si naşxo şauv''  ''benim mavi gözlü oğlum'' diye sevdiği sondan 2. oğluydu ve onun sırdaşıydı. Çok daha sonraları benim onun ziyansız- küçük sırlarının ortağı olacağım gibi. Babaannem ne tasası varsa önce babama söyler, yine kendi bildiğini yapsa da ''Faruk öyle söyledi'' der işin içinden sıyrılırdı. Zira zorlu bir hayatı omuzlamış savaşçı bir annenin, hiç sorgulamadan sırdaşı olabilecek kadar şefkatliydi..


Sadece kendi annesini mi, çocuklarını, annemi hiç sorgulamadığı gibi, yaşamı boyunca kendisi de kimseye hesap vermedi. Annemin gerçekçilik prangalarının tam tersine, babam bir kuşun kanadında gibi özgür ve hesapsızdı.


Almanya'da çalıştığı yıllarda, geri dönüşlerinde köy kahvesinde ''kimin acil paraya ihtiyacı olursa bana ulaşsın'' deyip çekip gittiğini yaşayan arkadaşları hala anlatır.


Hesapsızlığı çoğu zaman kendisine zarar verse de hiç değişmedi. Ancak yaradanın bir lütfu olarak hiçbir zaman maddi olarak büyük sıkıntılar çekmedi. Dindar biri değildi fakat tanrının onu özel olarak kayırdığını düşünür, onca hesapsızlığının kendisine hayati bir zarar vermemesini buna bağlardı. Annem'e şakayla karışık ''Melek hanım, bak ben senin kadar namaz kılmıyorum ama tanrının biricik kulu olmalıyım ki istediklerim eninde sonunda gerçekleşiyor'' der kahkahayı patlatırdı.


Kendine has özel bir neşesi vardı, Nuri Sesigüzel'in türkülerini sever, Emel Sayın'a ''kaşenim'' derdi. 90 lı yılların Tansu Çiller'li zamanlarında sırf ona hayranlığı yüzünden CHP sevgisini bir müddet rafa kaldırmış, Doğru Yol Partisi'nin delegesi bile olmuştu. O rüzgar geçince, dedem Kube Aslan'ın yadigarı olan CHP ye tekrar dönüş tabi. 


Şakacıydı, insanların gereksiz ciddiyetlerini makaraya alır, ''yauw ölmeyecek misiniz, neyin derdindesiniz'' diye ahiret göndermeli matraklıklar yapardı.


Şarkı söylemeyi severdi, Mektebin Bacaları, Ormancı türküsü bir de ''wey se si cevahir'' diye eski bir Çerkes şarkısını ezbere bilir, ''başkada bilmeme gerek yok'' derdi. Benim akordion çalmamı istediği için, bir gün 60 bas Weltmeister akordion alıp ''üçünüz arasından çalsan çalsan sen çalarsın, hadi göreyim seni'' deyip önüme koymuştu. Tabi ki akordion çalmayı becerememiştim fakat ''hiç olmasa şarkı söyleyeyim de babama mahcup olmayayım'' duygusuyla Çerkesce şarkı söylemeye başlamıştım.


İstanbul-Kartal'da emlakçılık yaptığı dönemde dükkanının önünden kazara geçen herkesi çay'a, kahve'ye, ikrama davet eder, itiraz bile kabul etmezdi. Zira babam'ın dükkanında ikram kabul etmek mecburiydi. Cuma günleri öğle namazı sonrası (ki camiye gittiği tek gün cuma olurdu) lokmacıyı çağırıp dükkanın önünde lokma döktürür, mahalle esnafına, yoldan geçenlere ikram eder, kalanı komşularına kapıcı Mehmet abi ile gönderirdi.


Öldüğünde defin için köye gelenlerin, eve başsağlığına gelenlerin içinde tanımadığımız o kadar çok insan vardı ki, şaşırmıştık. Üstelik hepsinin babamla ya bir minnet duygusu, ya da bir gönül borcu rabıtası olduğunu hayretle öğrenmiştik.


Babacığım, o bitmez tükenmez ''insan nöbeti'' duygusunun kanatlandırdığı yüreği ile kim bilir kaç kişinin omuzuna dokunmuş, böyle naifliklerle dünyaya kafa tutmuş, bunu da her koşulda insanın ''iyi'' kalabileceğini göstererek yapabilmişti.


Mekanı cennet, ruhu şad olsun!


Bu yazı toplam 3512 defa okundu.





John Wayne

رحمة الله عليه ربنا تقبله في جناتك وانت ارحم الراحمين

04 Temmuz 2020 Cumartesi Saat 15:44
Sedat Sezan

Mekânı cennet olsun.

26 Haziran 2020 Cuma Saat 01:17
Fahrettin Canlı

Ne güzel bir insandı babanız.mekanı cennet olsun.
Benimde babaannem ortanca oğluna naşxo derdi. Köydede herkes naşxo derdi. Ayni duygulari yaşamak ne güzel. Nurhan'cim sen ve ailende harika insanlarsıniz. cemiyet insanı olmaniz aile geleneğiniz sizin.

23 Haziran 2020 Salı Saat 13:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net