Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal
Kafkasya’nın Uzun Ömürlü İnsanları Olan Abhazlarda Beslenme
07 Temmuz 2020 Salı Saat 14:40

“Abhazlar Kafkasların Uzun Ömürlü İnsanları“. Nuran Kılıçarslan tarafından Türkçe’ye çevrilen kitap Sula Benet tarafından yazılmış ve Abhazya’da yapılan bir araştırma sonucunu içeriyor. Türkiye’de Abaza adıyla bilinen Abhazlar Kafkasya’nın Karadeniz sahilinde kurulmuş olan bağımsız Abhazya, Karaçay-Çerkes ve Adigey Cumhuriyetleri ile diasporada Türkiye, Ürdün, Suriye’de yaşıyorlar.


Abhazya, Kafkasya’nın Karadeniz sahilinde kurulmuş olup, güneyinde Gürcistan, kuzey ve doğusunda Rusya Federasyonu bulunuyor.


Bugün Kafkasya’da 80 yaşındaki insanlara delikanlı deniyor. Peki bu derece sağlıklı yaşamın sırrı ne? İşte söz konusu kitap bu soruya cevap veriyor.


Burada temiz bir çevrede yaşamak, temiz hava solumak, temiz su içmek, iyi akrabalık ilişkileri içerisinde bulunmak şüphesiz önemli. Bunun yanında kitapta onların beslenme alışkanlıklarını okuduğumda, günümüz beslenme uzmanlarının önerdikleri şekilde beslendiklerini gördüm.


Bu beslenme şeklini onlara uzmanlar söylememiş, yüzyıllardır dedelerinden gördükleri şekilde geleneksel olarak bunu yapıyorlar. Abhazya’da aşırı yemek yemek tehlikeli sayılıyor. Genellikle az yemek ve yediklerini de küçük lokmalar halinde tüketmek alışkanlık haline gelmiş.


Geleneklerinde konuklarının da tıka basa yemesi için ısrar yok. Yemekleri, hazırladıkları gün tüketmeye özen gösteriyorlar. Abhazlar beklemiş yemeği sağlıksız kabul ediyorlar. Günlük diyetlerinin yüzde 74’ünü süt ürünleri ve sebzeler oluşturuyor. Yağı tedbirli kullanıyor, rafine şeker kullanmıyorlar.


Yine kefir


Uykudan önce canları tatlı isterse bir bardak ballı su içiyorlar. Genç, yaşlı bütün Abhazlar öğün aralarında acıktıkları zaman “matzoni” adını verdikleri kefir içiyorlar veya meyve yiyorlar. Özellikle yaşlılar yatmadan önce bir şeyler yemeği sevmezler sadece kefir içiyorlar.


Meyvelerin büyük bölümünü olgunlaşma döneminde çiğ yiyorlar, geri kalanını da saklıyorlar ya da kurutuyorlar. Abhazya ‘da yılın 7-8 ayı taze meyve bulunuyor. Abhazlar nispeten daha az et yiyorlar. Özellikle yaşlılar zararlı buldukları için et suyu tüketmiyorlar.


Etten ve kümes hayvanlarından elde edilen yağları hiç kullanmıyor, genellikle az miktarda tereyağı kullanıyorlar. Ayrıca eti pişirirken en küçük yağ parçalarını bile ayıklıyorlar. Yaşlısı-genci hem tadını sevdikleri hem de iyileştirici özelliği olduğuna inandıkları için bol miktarda sarımsak yiyorlar. Yemek pişirmede ve serviste metal kullanmamaya özen gösteriyorlar. Ayrıca yemek sırasında acıklı bir öykü anlatmayı olumsuzluk sayıyorlar.


1914 yılında baş gösteren çiçek salgınında Dünya’da aşı bulunamazken, Abhazlar evlerinde üzüm kabuğundan damıtarak yaptıkları votkaya rendelenmiş sarımsak katarak hazırlanan ve “cbacba” olarak adlandırılan ev ilacından şifa bulmuşlar.


Bir Abhaz doğumundan ölümüne dek, kuşaklar boyunca, çalışma, beslenme alışkanlığı ve sosyal yaşam biçiminde süreklilik gösteren düzenli bir yaşam sürer. İçinde bulundukları eşsiz doğa ve yemeklerinde kullandıkları çeşitli şifalı bitkiler ile yaşamlarını sağlıklı bir hale getirmeleri aynı zamanda stresten uzak durmaları ve en küçük canlıya bile gösterdikleri saygı neticesinde Abhaz halkı yaşamları uzun sürdürmeyi başarmıştır.


Gördüğünüz gibi Abhazlar sağlıklı yaşamı gereklerini yüzyıllardır geleneksel olarak yerine getiriyorlar. Yazımı Abhazların yemeklerden önce söyledikleri bir söz ile bitirmek istiyorum“ Tanrı yeryüzündeki bütün halklara esenlik versin, küçük bir halk olan Abhazları da unutmasın.


Bu yazı toplam 2396 defa okundu.

Gonepsey YLDRM

Kafkasya insanı eskiden uzun ömürlü olurdu beslenme alışkanlıkları yüzünden fakat şimdi istatistikler ne diyor hocam. Bilginiz var mı?

Saygılar.

15 Temmuz 2020 Çarşamba Saat 16:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net