Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabard  Andzor
Karabağ Davası-Карабахский Кейс
22 Ekim 2020 Perşembe Saat 22:42

Karabağ davası ilginçtir, her şeyden önce, Azerbaycan'ın, sadece Türkiye değil, Batı ve İsrail tarafından gizli bir şekilde desteklenen kararlı zaferi durumunda, Rusya'nın Güney Kafkasya bölgesinde belirleyici etkisinin ortadan kaldırılması, aynı zamanda İran'ın ve her ikisinin de arkasında bulunan Çin'in etkisi belirtilebilir.


Bu, sadece Kafkasya'da değil, Hazar bölgesinde de yeni bir kuvvet konfigürasyonu anlamına gelecektir. Oyunda ana bahis olan Hazar bölgesidir, Güney Kafkasya'nın kendisi öncelikle Rusya ve İran'ı atlayan bir lojistik koridor olarak değerlidir. Şimdiye kadar, Çin'i fazla rahatsız etmeden sindiren Orta Asya, 20'li yıllarda o ve ABD arasındaki ana savaş alanlarından biri olabilir.


Ancak, onun işleri açıkça parlak olmasa bile, Ermenistan’ın Karabağ'daki devrilme yenilgisine ilişkin konuşmak için henüz erken. Ama yine de bir kereden fazla değişebilir.


Moskova’nın, ülkenin kuzeyindeki Bakü problemlerini yaratmak amacıyla Lezgi ve Avar irredantizmini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği ve ne kadar ileri gitmeye hazır olduğu da belli değildir. Dağıstan'ı sallamak Rusya’nın kendisi için de tehlikeli bir oyundur.


Ermeni ve Azeri dostlarımın Karabağ'la ilgili herhangi bir metni kişisel olarak algıladıklarını gayet iyi anlıyorum, ama burada konu duygularla ilgili değil, işlerin nasıl yürüdüğüyle ilgilidir: eğer aktif bir yanardağın yamacında yaşıyorsanız, patlamalara şaşırmamalısınız.


Kafkasya jeopolitik bir fay ve bu bölgede çok daha fazla kan dökülecek. Ne yazık ki, Kafkasyalıların kendileri arasında büyük lig gücünün tek bir merkezi yok veya sadece bağımsız bir politika yürütemiyorlar, bu da onların oynadığını değil, onlarla oynandığını gösteriyor. Hayat böyle.


Ve daha fazlası: Karabağ davası (ve ilk değil) açıkça gösteriyor ki, «medeniyetlerin çatışması», «Hristiyan ve Müslüman dünyaları» hakkındaki tezleriyle bu sıradan «analitiğin» hepsinin saçmalık olduğunu gösteriyor. 


Kaynakların ve lojistiğin kontrolü: büyük adamlar arasında bu tür savaşlar var (Karabağ’ın gözlerinde hiç görülmeyen ve bunun için hiç zamanları olmayacak). Bu kabalık için beni affedin, ama bu günlerde sık sık okuduğum ve duyduğum şeylere bakarak konuşmaya değerdi.


Son bir şey: cesur ve güçlü adamların yarış olarak gördükleri savaş çok geçmişte kaldı. Bugün, bu tamamen farklı bir oyundur, ön hattan bin mil uzakta bir ofiste oturan, bira içen küçük gözlüklü, tek bir tuşa basarak yüzlerce Aşil ve Hektör’ü ne olduğunu anlamaya vakitleri olmayacak olan atalarına ayrım gözetmeksizin gönderebilir. Aniden bir «kahraman» olmak istiyorsanız, tek hayatınızı bir başkasının amcası tarafından bir kumar masasına atılan bir çip haline getirirseniz, bunu unutmayın. 


Ve Kafkasya'daki 1920’li yıllardaki durumlar, sıradağın her iki tarafı içinde yeterli olacaktır. Uzun yıllar boyunca Çerkes akrabalarım arasındaki itibarıma nasıl zarar verdiğini mükemmel bir şekilde anladığım için, nedenlerinden biri de budur, Hekuj'da sadece üç aktif yaşam stratejiniz olduğunu direk olarak söylüyorum, umutsuz bir şekilde savaşmak ve çektiğiniz eziyetlerle düşmanlarınızı eğlendirmek, bir yaşam tarzı olarak köle olmak ve köleliğe hakim olmak, bilinmeyenle karşılaşmak ve meydan okumasını kabul etmek.


Anavatanınızda size hakettiğiniz yaşamı vermeyecekler, 150-200 yıllık doğrulanmış deneyim bunu kanıtlıyor. Bana göre yeterince Çerkes kanı döküldü, bu kadarı yeter. Böyle bir arzu varsa, başkalarının dökmesine izin verin. Her zaman, başarı şansı olmayan, intihara meyilli isyanlara, "kardeş halklara gönüllü yardıma" ve insanlarımızın hayatlarının diğer anlamsız israflarına karşıyım. 


Bunların hepsini daha önce gördük, bu süre boyunca daha faydalı bir mafya kursaydık daha iyiydi (şaka).

***

Карабахский кейс интересен тем, прежде всего, что в случае решительной победы Азербайджана, негласно поддерживаемого Западом и Израилем, а не только Турцией, можно констатировать ликвидацию определяющего влияния России в регионе Южного Кавказа, а также влияния там Ирана и стоящего за ними обоими Китая.


Это будет означать принципиально новую конфигурацию сил не только на Кавказе, но и в Каспийском регионе. Именно он - основная ставка в игре, сам Южный Кавказ имеет ценность прежде всего как логистический коридор в обход России и Ирана. Центральная Азия, которую пока что без особых помех переваривает Китай, может стать одним из главных полей битвы  между ним и США в 20-е гг. 


Однако, пока о переломном поражении Армении в Карабахе говорить рано, хотя дела у неё явно обстоят там не блестяще. Но все ещё может не раз измениться. 


Неясно ещё также: будет ли Москва актуализировать лезгинский и аварский ирредентизмы, с целью создать Баку проблемы на севере страны, и насколько далеко готова в этом зайти - раскачивать Дагестан это опасная игра и для самой России.


Прекрасно понимаю, что мои армянские и азербайджанские друзья воспринимают любой текст о Карабахе как личное, но здесь речь не о сентиментах, а о том как обстоят дела: если вы живете на склоне действующего вулкана - вы не должны удивляться извержениям. 


Кавказ это геополитический разлом и в этом регионе прольётся ещё много крови. Увы, среди самих кавказцев нет ни одного центра силы высшей лиги или просто способного проводить самостоятельную политику, а значит играют не они, а ими. Такова жизнь.


И ещё: Карабахский кейс (и не он первый) наглядно показывает на пальцах, что вся эта доморощенная «аналитика» с ее тезисами про «столкновение цивилизаций», «христианского и мусульманского миров» etc. это все чушь собачья. 


Контроль над ресурсами и логистикой - вот за что идут подобные войны между большими парнями, которые в глаза Карабах никогда не видели и вряд-ли на это у них будет когда-либо время. Простите меня за эту пошлость, но ее стоило проговорить, судя по тому, что часто читаю и слышу в эти дни. 


Последнее: война как состязание доблестных и сильных мужей давно в прошлом. Сегодня это совсем иная игра и попивающий пивко щупленький очкарик, сидящий в офисе за тысячу миль от линии фронта, может одним нажатием клавиши отправить к предкам сотню Ахиллесов и Гекторов без разбору, которые даже не успеют понять в чем дело. 


Просто помните об этом, если вам вдруг захочется стать «героем», превращая свою единственную жизнь в фишку, кидаемаю чужим дядей на игорный стол. А поводов в 20-е гг на Кавказе будет достаточно, по обе стороны хребта. 


Это одна из причин, почему много лет, прекрасно понимая, как это бьет по моей репутации среди черкесских сородичей, прямо говорю, что у вас есть только три активных жизненных стратегии в Хэкуж: драться без надежды и развлекать своими мучениями врагов, быть рабами последних и осваивать рабство как стиль жизни или уйти навстречу неизвестности, приняв ее вызов. 


Достойного жития на родине вам все равно не дадут — 150-200 лет верифицируемого опыта это доказывают. По мне так черкесской крови пролилось довольно — хватит. Если есть такое желание — пусть ее льют другие. Всегда против самоубийственных бунтов без шансов на успех, «добровольческой помощи братским народам» и прочих бессмысленных трат жизней наших людей. 


Все это мы уже видели — лучше бы за это время мафию дельную прошили (шутка).


Bu yazı toplam 4062 defa okundu.

Аслан Кармоков

Не понравилось слово "у вас".Если бы автор написал "у нас" было бы немного лучше.Но автор не чувствует себя частью этого народа,он дистанционно объясняет как нам лучше.

26 Ekim 2020 Pazartesi Saat 22:59
Kase Kik Abdzah

Хуэбжьу губзыгъэ псалъэщ!!!

26 Ekim 2020 Pazartesi Saat 22:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net