Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal
Organik mi???
12 Kasım 2020 Perşembe Saat 22:51

Organik tarım hakkında birçok tanım bulunuyor. Ancak herkes tarafından kabul edilmiş, ortak bir tanım bulunmadığı için bu tanımlar bazı tartışmaları ve görüş ayrılıklarını da ortaya koyuyor.


Organik tarım “doğadaki dengeyi koruyan, toprak verimliliğinde devamlılığı sağlayan, hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak doğadaki canlıların sürekliliğini oluşturan, doğal kaynakların ve enerjinin en iyi şekilde kullanımı ile en iyi verimlilik alınan bir sistemdir” şeklinde tanımlanıyor.


Organik tarım, dil farklılıkları nedeniyle farklı ülkelerde farklı isimlerle anılıyor. Örneğin, İngiltere’de organik (organic) ,Almanya’da ekolojik (ökologish) ve Fransa’da biyolojik (bioloque) kelimeleri kullanılıyor.


Sürdürebilirlik…


Organik tarım tanımlamalarının bazılarında sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkıyor. Örneğin, Lampkin organik tarımı “bütüncül, uygar, çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir sistemler oluşturmayı amaçlayan bir tarım yaklaşımı” olarak tanımlıyor.


Sürdürülebilir tarım kavramının genel olarak anlamı ise yalnızca doğal kaynakların uzun vadede korunması ve verimliliklerinin garanti altına alınması ile kalmıyor, ekonomik, sosyal ve ekolojik açıdan dengeli tarım sistemini ifade ediyor.


Diğer taraftan, organik tarımda çiftlik; çiftçi, toprak, organik materyaller, iklim, bitkiler, hayvanlar gibi tüm unsurlarıyla birlikte bir bütünü oluşturmak için etkileşim halinde olan ve yaşayan bir organizma olarak görülüyor.


Bu yüzden organik tarım kullanılan girdi tipi (yasaklanan veya izin verilen) yerine, üretimde bütünsel bir yaklaşımı ifade ediyor. Ancak uygulamada organik tarımı alternatif, biyodinamik, yeniden üretken gibi diğer sürdürülebilir tarım sistemlerinden ayırmada, organik olmayan yani sentetik gübreler ve sentetik tarım ilaçlarının kullanımından kaçınma ön plana çıkıyor.


Özellikle pazarlama sistemi açısından, organik tarımı diğer sistemlerden ayırt eden en önemli faktörler arasında yasal standartlar, kontrol ve sertifikasyon işlemleri sayılabiliyor.


Organik satan tezgahlar


Bunları neden yazdım? Pazarlarda, bazı manavlarda ve sokak aralarında meyve sebze satanların tezgahlarında sattıkları ürünün organik olduğuna dair etiketler bulunuyor. Etiket yoksa bile sözlü olarak alıcıya ürünün organik olduğunu söyleyen satıcılar çıkabiliyor.


Halbuki sattığı ürünün organik sertifikasının olması gerekiyor. Sorduğunuzda bazıları mahcup olmakla beraber büyük çoğunluğu tepki gösteriyor. Hatta az da olsa şiddete kalkışan bile oluyor. Organik ürün satın almak isteyen tüketiciler bu tür ürünler yerine sertifikalı olanları almalı.


Bu şekilde hem sağlıklarını hem de ceplerini koruyacaklar!!!


Prof.Dr. Harun Raşit uysal, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi 

e: mail ; harunrasituysal@gmail.com


Bu yazı toplam 1902 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net