Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Çerkes Kadınlarına Müjde!
29 Aralık 2020 Salı Saat 11:40

Evet Çerkes kadınları hazır mısınız? 


2020 bitmeden son dakika müjdesi olarak ''Almastı'' ismiyle maruf nur topu gibi bir ''Çerkes Kadın Hareketi'' doğdu, artık karada ölüm yok size.


Evinizde sofrayı kuruyor fakat en son siz mi oturabiliyorsunuz, dert etmeyin Almastı var. Çekin sofranın fotoğrafını, yollayın deşifre edin ailenizi, bak gör sonra sizden önce yemek yiyen oluyor mu?


Zehes'de size birisi yan gözle mi baktı. Almastı'nın sosyal medya adreslerinden birine yollayın hemen linç etsinler o sapığı. Dünya'ya geldiğine pişman olsun.


Bir Çerkes düğününde pantolon mu giyemiyorsunuz, yazın Bianet e rezil etsinler düğün sahiplerini. O kadar rezil etsinler ki ''bir dahaki düğünümüze şortla gelmek serbesttir'' ibaresi düşsün aklı evveller. 


Birisi Xabze'den mi bahsetti. ''Vay gericiler Xabze'yi dönüştürememiş 19. yüzyıl artıkları'' başlığıyla Almastı'ya yazın, görsünler dünyanın kaç bucak olduğunu. 


***


Yanlış okumadınız, süslü kavramsal ambalajlara sarıp bu dertleri yazmışlar Almastı manifestosuna. 


Değerli arkadaşlar, kardeşler, ''Çerkes Kadın Hareketi'' bence biraz örtük olmuş. Üstünden kızgın alevler çıkan manifestonuz, agresif feminizm örneğinin ''çırağınız olmaya geldim bacılar'' kıvamının ta kendisidir. Kısaca özgünlük yoktur. Esasen hiç evelemeden gevelemeden ''Çerkes Feminizm Hareketi'' ismi alıp direkt kamusal alana avdet edecektiniz. 


Bu alan inanın çok bakir, Kazakistan stepleri kadar hem de. Sonra gelsin manifestolar, gitsin basın açıklamaları, elinizi tutan mı olacak sanki. Kazara tutmaya yeltenen olursa da basarsınız yaygarayı '' Gerici Çerkesler bize yapmadığını bırakmıyor'' diye. Bu görkemli ifşa hareketinin, (yoksa moda değimle yüzleşme mi diyelim ) iştahlı hazır medyası da var nasıl olsa. Kısaca, un var- şeker var-yağ var, neden helva yapılmasın ki.


Böylece o zalim Çerkes erkeklerinin gözünü isminiz ve mor logonuzla korkutarak, gıkları çıkamaz vaziyette iyice sinmelerini sağlardınız. (Muhatabı ilk raundda sol kroşe ile yere serip nakavt etme)


Birisi size iltifat mı etti, ''oryantalist Çerkes kızı imgesi'' olarak mı baktı. Endişelenmeyin, vurun çantanızla gözünün ortasına, ağzınıza geleni söyleyin, bak bir daha yapıyor mu? Bu arada saha deneyimlerinizi @Almastikadin adresine yazmayı unutmayın.


Semerkew (şaka) işte üzeri örtülmüş tacizin en tehlikelisi. Size bir tanıdığınız Semerkew'mı yaptı. Direkt 155 i arayın. Hiç geri durmayın. Bakın burası çok önemli ''Semerkew'' ile işlenen o örtülü taciz ağır şuçtur.  5 yıl yatarı olur, bilin.


Cinsiyetcilik, ah işte en büyük sorunumuz.  Hemcinslerimize ahdımız olsun ki, Çerkes kızlarını toplumdan dışlamak, kategorize etmek isteyen erkek egemen bu çağdışı yaklaşımı Almastı hareketi ile tarihin çöplüğüne yollayacağız. Yeter ki bize yazın paydaşımız olun.  


Çerkes kızı olarak ''zorla mı evlendiriliyorsunuz, veya kaçırılıyor musunuz'' (bugünü kastederek manifestoda var, ben uydurmuyorum) işte buna yapacak bir şey yok dostlar. Zaten zorla evlendirilmişsiniz veya kaçırılmışsınız, artık ne yapılabilir ki. Burada kaderinize razı olacaksınız. Bu örneklem için maalesef bir önermem yok.


''Köylerde günlük hayatın bütün iş yükü üzerinde mi'' ey köylü Çerkes kadını. Hemen sessizce yere bırak o işleri. ''Geleneksel kültür diye güzellenen şey'' senin köleliğindir bunu bil. İşte Almastı ile bunların hepsini aşmak senin elinde. 


Almastı sensin, benim, bizleriz. Çerkes ataerkil alışkanlığının kölesel düzenini ancak bir olursak dar edebiliriz onlara. Evet edebiliriz!


Not: Bu girizgahta Almastı'nın yayınladığı manifestodaki alıntılara epeyce sadık kaldım. Özellikle ironik bir dil tercih ettim.  Sonraki yazıda, bu zorlama prematüre feminizm denemesini ve üstünden alevler çıkan manifestoyu Çerkes kadınlarına bir zihin devrimi gibi sunanlara sorular ve kıyaslar olacak. Kısaca, karşımda ciddi bir metin varmış gibi davranmaya gayret edeceğim.


Ek: Almastı metni için.: https://www.almasti.org/


Bu yazı toplam 4523 defa okundu.

Kadir Erkaya

Kadınlarımızın örgütlenmesini önemsiyorum. ''Almastı Çerkes Kadın Hareketi'' başlığını görünce sevinç ve heyecanı yaşadım ilk anda.
Amaç yazılarını okumaya başladığım da bir iki paragrafı okuduğumda bir daha başa dönüp tekrar okumaya başladım. Döndüm bir daha, bir daha okudum ve maalesef heyecanımın yerini üzüntü aldı.

Fazla uzatmak istemiyorum; zaten duyarlı insanlarımız bu hususta yorumları ve yazıları ile serzenişlerini yaptılar ve bundan sonra da yapacaklar çıkacaktır. Bunlara cevap verecek Almastıcılar da tabi ki çıkacaktır.

Velhasıl kadim Khabzemizin iftiralarla değersizleştirilerek çöpe atılmasına asla müsaade etmeyecek kadınlarımız da var ve yenileri de çıkacaktır.

Oysa ki benim heyecanım ''Çerkes Kadın Hareketinin'' öncelikle dilimizin yaşatılması için çocuklarına dilimizi konuş(a)mayan , Dernekler de açılan bilgilendirme,bilinçlendirme etkinlikleri olan öncelikle Dil ve Khabze olmak üzere, tarihimize ait önemli günlerin anmasına ve kutlamasına çocuklarının katılımının sağlanmasına duyarsız kalan, Dernekte ki kursa katılan bir evladımıza gelmediği gün için niçin gelmedin sorusuna annemin akraba veya altın günü vardı veya babamın işi vardı getiremedi cevaplarına hesap soracaklarını, Veya biz yok oluyoruz diye sokaklarda eylem yapıp dilimizin yaşatılmasına en büyük katkıyı sağlayacak dillerimizde Televizyon istiyoruz diyeceklerini sanmamdır.

Heyecanımı yerle bir eden bu Almastı ne iştir? Kazanım mücadelesi yerine, değerlerimizi değersizleştirme olarak algıladığım girişimlerinden milletimize kazandırıcakları Ne olacak, Ne olabilecektir? Heyecanla bekliyor olacağım.

03 Ocak 2021 Pazar Saat 00:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net