Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Natho Kadir
10 Ocak 2021 Pazar Saat 22:29

Yer Yüzünden gelip geçen milyarlarca insandan, pek azı, iyilikleri ve güzel eserleri ile toplum hafızasında kalıcı izler bırakırlar. Natho Kadir işte o tür iz bırakanlardan biri. 


Son yazdığı, Generalin Kızı adını verdiğimiz ilginç öykü kitabının Türkçeye tercümesini çoktan yaptırdığımız halde, pandemi süreci devreye girdiği için baskısı bugüne kadar gecikmiş oldu.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'CIRCASSIAN HESTORY 1927 2021' görseli olabilir

Kitabın baskısını gerçekleştirecek olan, KAFDAV tarafından baskıya hazır olduğu bildirildiğinde, Natho Kadir’in biyografisini yazmaya çalışırken, vefat haberi geldi. Allahın rahmeti ile, mekanının cennet olacağına inanıyoruz.


Natho Kadir 1927 yılında, Çerkesyanın Şapsığ diyarında, o coğrafyada yaşam şartlarının çok zor olduğu bir dönemde, Kara Deniz sahilindeki Hatramtuk köyünde Dünya ya geldi. Sovyet rejiminin en sıkıntılı süreci devam ederken, Dünyayı kasıp kavuran, ikinci dünya savaşının alevleri arasına düştüğünde henüz 15 yaşındaydı.


Ailenin yaşadığı köy, korkunç savaşın ortasında kalmıştı. Annesi, başına isabet eden şarapnel parçası ile hayatını kaybedince, Kadir tek başına onu evlerinin bahçesine defnederken henüz 16 yaşındaydı. Babası felçli olduğu için hareket edemez durumdaydı. Eli silah tutabilecek bütün erkekler savaşın cephesine sürülmüştü. Köyde kalan birkaç yaşlı adam da evlerinden çıkmıyorlardı.


Daha sonra köyünden ayrılmak zorunda kalan Natho Kadir, savaşın seline kapılarak kendisini Avusturya da, Drao nehri kenarındaki esir kamplarında buldu. Şans eseri, ölüme gönderilen gruplar arasından kurtulup, İtalya daki esir kamplarına, oradan da Ürdün e intikal etti. 1956 yılında da ABD ye göç ederek, hayatının sonuna kadar orada yaşadı.


16 yaşına kadar, ailesi ile birlikte ve Xabze ortamında aldığı terbiye ve eğitimin gücü ile, her türlü zorlukların üstesinden gelerek yaşama tutunurken, ana vatanını, milletini ve kimliğini hiç unutmadı. Özellikle Amerika da geçen yaşam sürecinde, dil ve yazma yeteneklerini geliştirerek, birikimlerini ve araştırmalarını toplumunun yararına yazılı eserler haline getirdi.


Çerkes diasporasının yoğun olduğu Türkiye, Ürdün ve Suriye ye, imkan ve şartlar oluştuktan sonra Ana Vatan Kafkasya ya Hemen hemen her yıl ziyaretler yaparak, akraba ve hemşerileri ile ilişkilerini geliştirdi, birlikte kültürel eserler üretmeye devam etti. Bu bölgelerden Amerika ya yolu düşen çoğu kimse de kendilerini ziyaret etmeyi ihmal etmediler.


Özellikle, eğitim veya iş amacıyla, New York a yolu düşen gençlerin uğrak yeriydi evleri. Çoğunu, adeta kanatlarının altına alarak evlerinde misafir ettiler ve desteklediler. Şunu da belirtmek gerekir ki, bütün bu ilişkileri ve hizmetleri, değerli eşi Suad hanımın desteği ve anlayışı ile mümkün olmuştur.


Kendisine tanrıdan rahmet, Suad hanım a sağlıklı uzun ömürler dileriz.


Bu yazı toplam 3179 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net