Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Hiç mi Türkiye Yarı Siyasi Magazini Yazmayalım: Erkan Oğur Ara Güler Mukayesesi
19 Nisan 2021 Pazartesi Saat 18:41

Tamam burası bir Çerkes gündemi sitesi, fakat bazen Cherkessia.net'i Türkiye'nin yarı siyasi magazinine alet etmemin bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum.   


Bu yarı siyasi magazinel konuyu ayağının üstünde yürüyen neredeyse herkes biliyor. Konu belli ancak kimileri için ''mesele'' belli olmayabilir.


Müzisyen Erkan Oğur'un cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın söylediği ''Hiç Oldum''  türküsüne Kopuz'u ile eşlik etmesi sonrası çıkan mahalle faşizmine aşinayız. Aşina olmayanlar için köşe gevezeliği yapalım biraz.


Son günlerin TT olayının seyri şöyle; bahse konu olan türkünün klibi yayınlandıktan sonra mahalle faşizminin tetikleyicisi önderler, ''ya bismillah, küffara diz çöktürmenin tam sırası'' diyerek İbrahim Kalın'ı taşlayan, Erkan Oğur'u kınayan peş peşe açıklamalar yapıyorlar.  https://www.youtube.com/watch?v=aJYAqy8rBkc


Kiminin volümü yüksek, kiminin düşük, fakat amaç aynı, solculuğu ile bilinen Erkan Oğur'a mahalle baskısı ile diz çöktürmek.  


Bu türkü üzerinden incinmiş, kalbi kırılmış veya yarın akşam yapacağı ''devrim'' tam da bu türkü yüzünden sekteye uğramış gibi davranmanın harbi anlamsızlığı. Artık adına ne derseniz deyin.


Bunu yapanlara bakıyorsun yelpaze renkli, ak saçlı müzik gurularından, muhtelif popçulara kadar verip veriştiriyorlar Erkan Oğur'a.


İtiraz şu ''vay efendim sen nasıl cumhurbaşkanlığı sözcüsünün şarkısına eşlik edersin, seni şöyle devrimci bilirdik, böyle ilerici sanırdık, artık öyle değil misin açıkla, ey günahkar! ''


Erkan Oğur bu yobazlığa layıkıyla cevap verememiş ''mırın kırın ederek, neredeyse Türkçe'den Türkçe'ye çeviri isteyen bir şeyler söylemiş. Oysa '' Muhteremler evet ben hala devrimciyim, bütün görüş ayrılıklarımıza rağmen müziğin birleştirici misyonunda buluştuk, bunun nesi kötü yoldaşlar'' dese fiyakalı olmaz mıydı? Bence olurdu. 


Bunlar olup biterken aklıma altı sene öncenin benzer bir ''diz çöktürme'' girişimi geldi.


Fotoğrafın efendisi Ara Güler, 2015 yılında cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın resimlerini çektiğinde, bir grup güzide medyamız ve mahalle yobazları tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştı. 


Ara Güler bu mahalle yobazlığı girişimine öyle bir cevap vermişti ki yüzyılın ayarıydı belki. 


Gazeteci Kübra Par'ın ''sizce neden kızıyorlar'' sorusuna ''Ne bileyim ulan! Bir sebebi yok. Ne istiyorlar? Cumhurbaşkanı değil mi? Çekmeyecek miyiz? Tabii Cumhurbaşkanı’nı çekeceğim, onu çekmeyip sizin gibi serserileri mi çekeceğim! Biz gazeteciyiz, her şeyi çekeriz. Onlara mı soracağım! 


İsteyenler röportajı linkten okuyabilir. https://www.haberturk.com/yasam/haber/1171974-ara-guler-cumhurbaskanini-cekmeyip-sizi-mi-cekecektim)


Bu arada hatırlatmakta fayda var, Ara Güler Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarından önce Kemal Kılıçdaroğlu'nun da fotoğraflarını çekmişti.


''Müzik evrenseldir, türküler kardeşliğe hizmet eder'' diyerek (ki doğrudur) konser veren, albüm yapan, klip çekenler size ne oldu?


İbrahim Kalın türkü söylediği zaman mahalle yobazlığı istem dışı devreye mi giriyor? 


Hani türküler kardeşti?  


''Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur'' sözünü paylaşıp durmanız bir illüzyon muydu yoksa yoldaşlar?


Bu mu sizin vizyonunuz? 

 

Bir de kendini kadim sözlerin ardına gizleyip felsefi ayar yapanlar var ki evlere şenlik.


''Alim sultanın sofrasına oturmaz'' sözünü eğip büküp ''müzisyen muktedirin şarkısına eşlik etmez'' kıvamına bağlayanlar, atıf konusunda ne kadar kifayetsiz olduklarını cümle aleme göstermeselerdi keşke. 


Hey gidi koca Ara Güler, bu mahalle faşizmine zamanında verdiği o mühür gibi sözler, bağımsız bir sanat adamının sarsılmaz, günlük zevzekliklere prim vermez duruşunun en has hali olarak hatırlanacak.


Eyvallahsız bir *Tlıxuj idi. 


Toprağı bol olsun..


* Çerkesce'de ''yaman, korkusuz'' anlamına gelen kelime.


Bu yazı toplam 3531 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net