Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
01 Ağustos Anavatan'a Dönüş Günü
04 Ağustos 2021 Çarşamba Saat 13:50

Yer yüzünde yaşayan her canlının, bitkiler de dahil belli bir menşeği, anavatanı vardır. Her canlı, havası, suyu, toprağı ve iklimi ile farklı olan, ana vatan coğrafyasına aittir. O coğrafyada mutludur, güçlüdür ve daha verimlidir. Bitkiler için istisnaları olabilir ama insan için bu değişmez bir gerçektir.


Bu nedenle, insan doğup büyüdüğü ve ait olduğu coğrafyasını farklı sebeplerle değiştirdiği zaman, bazı konularda daha başarılı ve daha güçlü olabilir ama daha mutlu olamaz. Bu gerçek nesiller boyutunca geçerlidir. İnsan, dedelerinin, atalarının ana vatanının coğrafyasını, toprağını, suyunu, havasını özler ve arar. Zira bu tutku ve özlem duyguları aileden, atalarından devredilen mirastır.


Hele, o insanlar ki ana vatanından zorla zulümle uzaklaştırılmış ise, o ana vatan ki, zenginlikleri ve güzellikleri ile farklı ve ezelden beri o insanlara ait olup tarihleri, kültürleri, anıları ve her şeyleri o coğrafya ile özdeşleşmiş ise, o coğrafya terk edilemez, vazgeçilemez ve unutulamaz ana vatandır.


Tam da, Kuzey Kafkasya ve Çerkesya ile çerkesler arasındaki ilişki budur. Çerkesler anavatanları çerkesya dan kopmamak için, canlarını ve kanlarını feda ederek yüz yıllarca savaştılar. 


Vatan savunmasının ne demek olduğunu bütün Dünya ya gösterdiler. Ancak, o topraklara göz diken sınırsız ve orantısız istilacı güç karşısında direnme gücü son erdiğinde, çerkeslerin teslim olmaları da düşmanı tatmin etmedi. Çerkesya yı Çerkeslersiz teslim almak istiyordu ve yer yüzünde görülmemiş trajik bir sürgün uygulandı.


Çerkesler vatandan uzaklaştırılırken, vatana arkalarını dönmediler, her zaman yüzleri ana vatana dönüktü, her an geri dönmeyi hayal ettiler. Bu nedenle gönderildikleri topraklarda, onlarca yıl kalıcı konutlar yapmayı düşünmediler. Lakin, savaştan, zulümden başka amacı ve politikaları olmayan emperial güçler arasında sıkışıp kalan Çerkesler, 140 yıl boyunca dönüşün sözünü bile edemediler.


Rus Çarlığı yıkılıp yerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği kurulurken dönüş kapısı aralandı ise de, bu bilgi gurbetteki halka yansımadığı için işe yaramadı. Bu defa Sovyetler birliği rejimi yıkılıp, çağın demokratik anlayışına uygun, yasal bir düzenleme ile kurulan Rusya Federasyonu devlet sistemi, Çerkesler için dönüş kapılarını açtı. Ama, ortada eski dönüşçüler olmadığı gibi, dönüşün ekonomik ve sosyal koşulları pek kolay değildi. Dönüşler sembolik düzeyde kaldı.


Ne var ki, Sovyet sisteminin çöküşü ile birlikte Yugoslavya da baş gösteren iç savaş sonucu, Kosova da kendilerini ilgilendirmeyen savaşın ortasında kalan iki Çerkes köyünün RF Devletinin desteği ile Ana Vatana dönüşleri gerçekleşti. Bu gerçek dönüşün sembolik tarihi olan 01 AĞUSTOS , ANA VATANA DÖNÜŞ GÜNÜ olarak ilan ve tescil edildi. İyi ki bu işlem ve ilan yapıldı.


Yazının başında sözünü ettiğimiz anavatan gerçeği ve dönüş ideolojisi gurbetteki Çerkeslerin belleğinde kalıcı hale geldi. Bu nedenle, Çerkesler için DÖNÜŞ ideolojisi vardır ve var olmaya devam edecektir. Yavaş ta olsa süreç işlemektedir. Ancak, yakın gelecekte, devlet eliyle toplu bir dönüşün hayalini kurmak yakın gelecekte gözükmüyor.


Geçekçi olalım. Buyurun gelin deseler bile, bugün için diaspora dan ana vatana kitleler halinde top yekun bir dönüş beklemek boş hayal olur. Ancak, RF Devletinin mevcut yasaları çerçevesinde gelip Ana vatan coğrafyasında, Federe cumhuriyetlerimizin nüfusuna, ekonomisine ve sosyal hayatına katkıda bulunacak ve istikbale dönük hayal kuracak gönüllü ve kararlı dönüşçülere ihtiyaç vardır. 


Bu gerçeklerin bilinci ile, VAR OLSUN 01 AĞUSTOS ANAVATANA DÖNÜŞ GÜNÜMÜZ.


Bu yazı toplam 2266 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net