Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal
Ağaçlar Kurumasın da!!!
11 Ağustos 2021 Çarşamba Saat 15:53

Bu güne kadar iklimin değiştiğine inanmayan köylüler bile artan sıcaklığı, aşırı yağmurları, selleri, zamansız yağan doluyu, fırtına ve kuraklığı artık buna bağlıyorlar.


Dünya ilk kez insan eliyle büyük bir felakete doğru sürükleniyor ve ısı artışının 1,5 derecede tutulmasını sağlamak için imzalanan “Paris iklim Anlaşmasını” imzalamakta direnen birçok ülke bulunuyor.


Sıcaklıklar ve yangınlar çok zarar verdi…


Türkiye önce depreme, sonra sellere şimdi de yangınlara ve olağan dışı sıcaklıklara teslim oldu. Aşırı sıcak havalarla birlikte Türkiye’nin batı ve güneyinde büyük yangınlar çıktı ve bu yangınlarda şimdiye kadar sekiz kişi yaşamını yitirdi. Sekiz kişinin yanı sıra binlerce hayvan, bitki ve milyonlarca ağaç kül oldu.


Türkiye’nin yanı sıra kuzey Akdeniz kıyıları da yanıyor. Yunanistan’da iki yüze, İtalya’da sekiz yüze yakın yangın çevreyi yıkıp geçti.


Türkiye’deki yangınlar binlerce dönüm arazinin, yüzlerce ahır-ağılın ve içerisindeki binlerce hayvan ile arı kovanlarının yanmasına neden oldu. Özellikle Marmaris’teki çam ağaçlarının yanması arıcılığa büyük darbe vurdu. Dünyanın en önemli çam balı üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye’deki çam balının önemli kısmı burada üretiliyor. Arıcılar yeni çamlık gölgeler aramak zorunda kalacaklar. Ancak bunun adı da Marmaris çam balı olmayacak.


Ayrıca özellikle Türkiye’nin batısı geçen haftalarda şimdiye kadar görülmemiş bir sıcaklığın pençesinde adeta kıvrandı. Daha önceki yıllarda 40 derece sıcaklıkları da gördü bu bölge, ancak bu sıcaklıklar birkaç gün sürer sonra aşağıya düşerdi. Bu sene 40 ve üstü adeta kalıcı hale geldi Nerdeyse iki hafta sıcaklıklar 39 dokuz derecenin altına inmedi. Aydın, Antalya, İzmir, Manisa 42, 45 dereceleri gördü.


Hava aşırı sıcak olunca su ve elektrik kesintileri ile arızalar doğal olarak artıyor. İnsanların evlerine geçen yılın neredeyse iki katı oranlarda elektrik parası geliyor. İnsanlar sıcak hava ile elektrik faturaları arasında kalıyor.


Bırakın ürünü ağaçlar kurumasın…


Sıcaklık Aydın ve İzmir’de inciri büyümeden yakaladı, birçok ham meyve ağaçta kavruldu ve tam büyümeden erimeye başladılar. Domates tarlaları, sebzeler birçok yerde sulanamaz durumda kaldı, meyve ağaçları kurumaya başladı. Zaten yok yılı, olan zeytinlerdekilerde bakalım nasıl etkilenecekler? Sulanamayan ağaçlardakiler şimdiden büzüşmeye başladılar bile.


Böyle giderse aşırı sıcaklık ve kuraklığın etkisiyle meyve ve sebze ile diğer tarım ürünleri de pahalılaşacak. Köylüler bu günlerde ürünü değil ağaçlarını kurtarmanın derdindeler. Ağaçlar seneye de ürün verirler ama bir kuruduklarında şimdiki seviye için en az yedi sene germesi gerekiyor. Köylülerin çoğu da muhtemelen bu yedi seneyi beklemek yerine tarımdan vazgeçerler diye düşünüyorum.


Ya siz ne dersiniz?


Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi

E posta, harunrasituysal@gmail.com


Bu yazı toplam 2381 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net