Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal
Dolar Düştü, Sıra Girdilerde
24 Aralık 2021 Cuma Saat 22:08

Çok enteresan günler yaşıyoruz. Döviz kurları bir anda çıktı ve sonrasında çakıldı. On dört Aralıkta 14,38 olan dolar 16 Aralıkta 16,27’ye, 20 Aralıkta 18,28 çıktı ve 23 Aralıkta 12,34’e düştü.


Bu nasıl bir seyir böyle. İnsanın başını döndüren bir durum. Bir ülkenin ulusal parası bir günde böyle asansör gibi iner-çıkar mı? Bu hareketlenmelerden kimler kazandı, kimler kaybetti? Kimlerin haberi vardı? Madem dolar 12.80 olacaktı da neden 18’e çıktı ve sonra düştü? Bu soruların yanıtlarını muhtemelen kamuoyu şimdilik alamayacak.


Şimdi bazıları ve bir kısım medya dolar 18’den 12’ye düştü diye seviniyor. İsterseniz son bir yılın bilançosunu bir çıkaralım.


Geçen Aralık ayında 7.65, Temmuz’da 10,38, Kasım’da 11,13 olan dolar geçen yıl Aralık ayına göre lira karşısında 4 lira 69 kuruş yani yüzde 60 oranında değer kazanmış. Doğru bir ifadeyle lira bu miktarda değer kaybetmiş.


Döviz kuru tüm yıl boyunca özellikle de Aralık ayında yukarı doğru bir seyir izlerken tarımda kullanılan gübre, tarım ilaçları, veteriner ilaçları, tohum, yem, mazot gibi girdilere kur ve enflasyon artışının üzerinde zamlar yapıldı. Kur ve enflasyon oranında zam yapılması Türkiye tarımı için normal. Çünkü çiftçilerin kullandıkları mazot, gübre, tohum, ilaç, yem katkı maddeleri, veteriner ilaçları genellikle yut dışından ithal ediliyor. Ancak üretim aşamasında girdi maliyetlerinin yüksek olması, tarımsal üretimi en çok tehdit eden unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.


YA GİRDİLER...


Gıdalardaki fiyat artışları dolar 18 değil, 12 lira seviyelerindeyken yapıldı. Dolayısıyla gıda fiyatlarının düşmesi beklenmemeli. Ancak kamuoyunu teskin etmek için bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında bir takım göstermelik düşmeler görülebilir. Asıl gıdaların üretildiği bitkisel ve hayvansal ürün girdilerinin düşürülmesi ve döviz düştüğü için azalan akaryakıt fiyatlarının pompa fiyatlarına yansıtılması gerekiyor ki fiyatlar azalsın.


GÜÇLÜ YANLAR NELER?


Türkiye bu krizi aşabilir. Ancak bunun için doğru bir kalkınma modelinin uygulanması gerekiyor. Yıllardır dışarıdan gelen para ve içeride satılan kamu mallarının ederi yüksek teknoloji ve buradan elde edilecek ürünler ile başta tarım-tarıma dayalı sanayi olmak üzere üretime yatırılsaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Kısacası başkalarının parası harcandı ve şimdi de ödeme zamanı geldi.


Aslında iyi ulusal politikalar uygulayarak; tekstil-deri, süt ve ürünleri, et ve ürünleri, salça, konserve, dondurulmuş gıdalar, un ürünleri, zeytin-zeytinyağı, diğer yağlı tohumlar, arıcılık ürünleri, meyve suları, kurutulmuş-yaş sebze ve meyveler konularında Türkiye’nin dünyayla rekabet edebilme şansı bulunuyor.


Bu derece önemli olan tarımın anlattığım fonksiyonları yerine getirebilmesi için çiftçilerin ne olursa olsun desteklenmesi ve devlet politikası olarak kooperatif-birlikler şeklinde bir araya getirilmesi gerekiyor.


Nokta…


Bu arada yeni yılınızı kutlar, yeni yılın dünyaya barış, sizlere huzur, esenlik ve mutluluk getirmesini dilerim.


Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi

E posta, harunrasituysal@gmail.comBu yazı toplam 2414 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net