Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Seçim Aforizmaları ve Çerkes Aday Sorunsalı
11 Mayıs 2023 Perşembe Saat 23:37

Önceden söyleyeyim, bu satırlar ciddi-tarafgir bir yazı içeriği değildir.  2023 seçimi meydan muharebelerinin son günlerinde biraz gülümsemek, her mahalleden siyasi çelişkileri ironiyle katlanılabilir vaziyete taşıma iddiası içerir. Becerebilirsem tabi.


YSK 64 milyon 191 bin 285 seçmen vasfı taşıyan vatandaşın oy kullanabileceğini yayınladı.  Ben İstanbul'daki mahallemde seçmen kaydı bulunan, fakat o tarihte zorunluluk hasebiyle köyde olacağım için bu seçimde oy kullanamayacağım. Aynı şey annem ve ablam içinde geçerli. Yani YSK sayısından 3 kişi düşülsün..  


Allah sizi inandırsın, siyasi mahallesi fark etmez, öyle bir seçim abanması var ki, bugünlerde yaşadığım dağ köyünden daha gerilere nereye çekilebilirim diye düşünüyorum.


Geçenlerde Yalova merkezden takım elbiseleri, jilet tıraşları, olanca kibarlıkları ile köye gelen taze vekil adayları ''cennette yaşıyorsunuz hanfendi'' diyerek rutin bir iltifat girizgahı yaptılar. 


Artık benim seçim iklimine ön yargım nasıl tavan yaptıysa, bu zararsız iltifata bile ''herkes şahsi çıkarı için vekil olma peşinde, cennet konusuna gelince, dedelerimiz Çerkesya'dan sürüldüklerinde bu kadar batıya yürüyebildikleri için onlara minnettarız'' diyerek hırt bir mukabelede bulunduğum için konuşma fazla uzamadı elbette. Acaba bu aksiliğimle ünlü Çerkes misafirperverliğine halel gelmiş midir.? Gelmiştir, o da kusurumuz olsun napalım. 


Öte yandan farklı siyasi angajmanlardaki vekil adaylarının seçim performansına şapka çıkarmamak mümkün değil. Düğüne git horon tep, cenazede saf tut, hanımlar matinesinde konuşma yap, gençlere aktif gözükmeye çalış, yaşlılara şefkat gösterileri yap, çocuklara sevimlilik piyesi oyna, 3 gün sonra hükmü geçecek olan ''seçmen adayına'' kral-kraliçe-prens muamelesi yap. İşleri hiç kolay değil. Şahsen ben yapamam.

***

Ünlü Çerkeslerden başlayalım; 


Çerkes aktör Mehmet Aslantuğ'u İşçi partisinin devrimci saflarına katan sayın Erkan Baş, Enver Aysever in youtube kanalında ''Batı mahallesinde Türkçe konuşanlara Kürt sorununu söyleteceğiz diyerek Ahmet Kaya örneği üzerinden sayın Mehmet Aslantuğ'a biçtiği rolü özetleyiverdi. Linkin 39. dk sonrası. https://www.youtube.com/watch?v=tDGuxvx4K6o


Enver Aysever'in video çekiminin, eski Diyarbakır belediye başkanı, Gülten Kışanak'ın Erkan Baş'ı fırçalamasından önce miydi, sonra mıydı bilemiyorum tabi. Naifliği, zarafeti ile ünlü Mehmet Aslantuğ'un devrimci TİP macerasının çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Neden mi bayım? Devrimciler de o eski devrimciler değil o yüzden.


Siyasete atılan başka ünlü Çerkes veya yarı ünlü Çerkes var mı bilmiyorum. Misal, ünlü Çerkes listelerinin başında banko adı geçen Ediz Hun, Nazan Şoray, Deniz Akkaya, Janset Paçal v.b isimlerden ses yok bildiğim kadarıyla. 


Gerçi Janset hanım geçenlerde attığı bir tweetle ''annemi Kayseri'den Ankara'ya gelin getirirken, sürekli oturtmanız hasebiyle huzursuz bacak sendromu yaşattığınız gelenekleriniz batsın'' diyerek, 55 yıl öncesinin sözde Çerkes sosyal yaşamına atfettiği hesaplaşmasında son noktayı koymuştu. 


Janset kardeşimize Çerkes etnolog Bgajnoko Barasbi'nin ''Çerkes Etiği'' kitabından sn Beşto Yılmaz Beştepe tarafından Türkçeye çevrilen bölümleri günde 2 doz okuma yapmasını samimiyetle önerebilirim. Ne sinir kalır, ne hesaplaşma. Zira insanoğlu bilmediğinin karşıtıdır. (düşmanıdır lafzını özellikle kullanmadım)


Öte yandan Yeşil Sol Parti saflarında da Çerkes adaylar mevcut. En ünlüsü gazeteci Hasan Cemal herhalde. 


79 yaşından sonra fiili siyasete atılan sayın Hasan Cemal'in, seçilemeyecek sıradan aday yapılması bir yana, kazara seçilmesi durumunda ise parti saflarında hangi göreve namzet olacağını 15 yıl öncesi Milliyet için yaptığı röportajlarından sufle alabilirsiniz. (her şeyi biz yazacak değiliz)


''Kayseri'de hiç bir parti Çerkes aday çıkarmadı'' diyerek bağımsız aday Sayın Mutlu Akkaya'nın seçim propagandasının ana argümanı yapanlara, İşçi Partisinin 1.sıra Çerkes adayı Av. Kaspot Bilgin Aslan'ı hatırlatarak konuyu detaylandırmadan geçelim. Ayrıca Milli Yol partisinden 1.sıra Çerkes adayı Atakan Acar'da söz konusu. 


Yalnız enfekte bir zaafı işaretlemeden geçmeyelim. Kayseri Çerkesleri üzerinde estirilen ''vay şu adayı seçemezseniz yazıklar olsun sizin Çerkesliğinize, Çerkesliğinizi sorgulayacaksınız, '' tarzı psikolojik alçak basınç uygulayanlara şu soruyu sorabiliriz? Hangi kafadasınız bayım? 


Kayseri Çerkesleri Türkiye Çerkes diasporasının özgül ağırlığı yüksek olan yapı taşlarıdır. Söz konusu adayı meclise gönderseler de değerlidirler, gönderemeseler de değerlidirler. Tamam kampanya iyi bir şeydir, fakat sonuca odaklı olarak bir topluma kendini değersiz, yetersiz hissettirme girişimi en hafif tabirle abesle iştigaldir. 


Kampanya demişken, en tuhaf çağrı madalyası alacak bir çağrı metni gördüm sosyal medyada. Ankara 3. bölge Yesil Sol Parti milletvekili adayı sayın Metin Kılıç için, yine aynı bölgeden İşçi Partisi adayının geri çekilmesini isteyen Ankara merkezli bir Çerkes grup yazmış sanırım. 


Neymiş efendim ''bizim adayımızın şansı azalıyor, lütfen siz bizim adayımız lehine kendi adayınızı çekiniz'' mealinde bir çağrı. Zaytung sanmayın, sosyal medya da aratırsanız bulursunuz metni. Kampanya yapmak herkesin hakkı, ama başkasına ''kardeş sen çekilir misin'' demek hangi siyasi angajmanın kabul edeceği bir şey ki? Neyse bu tuhaflıkta tarihteki şanlı yerini aldı. 


İzaha muhtaç bir diğer çeliski, iktidar partisinden aday gösterilmiş Çerkeslerin, misal KAFFED ekabirleri ve bağlıları tarafından yok hükmünde sayılması. Örnek: Ak Parti Balıkesir milletvekili adayı Mehmet Aydemir. Muhalif kesimden aday olmadığı için daha mı az Çerkes saydınız Mehmet Aydemir'i? Neden onun kampanyasına zerre destek yok? Balıkesir  Çerkesleri sizin ilgi alanınızda değil mi yoksa? (Biz biliyoruz neden olduğunu da, yazıya soru formatıyla ekleyebiliyoruz) 


Dar alanda kısa paslaşmalarınızı, çifte standartlarınızı Türkiye Çerkeslerinin %70 nin, sessiz çoğunluğunun yarı muhafazakar olduğunu bilerek yapıyorsunuzdur umarım. 


Evet böyleyken böyle. 


Daha devam edilebilir, ancak yazdıklarım çıplak gözle görülen iri çelişkilerdir,  küçükleri yazmak köşe formatını aşar.


Çerkes adaylar, en hakiki Çerkes adaylar, sol siyaset adaylari, sağ siyaset adayları, seküler Çerkesler, yarı muhafazakar çerkesler, bağımsız Çerkesler derken şurada 3 gün kalan seçimlerde Türkiye Çerkeslerinin hangi siyasete, hangi zaviyeye teveccüh edeceğini bir kez daha göreceğiz.


Bu yazı toplam 2027 defa okundu.

Fevzi Çelebi

Aklınıza sağlık, kaleminize kuvvet. Bu dram bu kadar mizahi bir dille verilemezdi.

12 Mayıs 2023 Cuma Saat 18:57
Janak Mehmet Rıza

''Kayseri'de hiç bir parti Çerkes aday çıkarmadı'' diyerek bağımsız aday Sayın Mutlu Akkaya'nın seçim propagandasının ana argümanı yapanlara İşçi Partisinin 1. sıra Çerkes adayını hatırlatarak konuyu detaylandırmadan geçelim. Gülümsettiniz hanımefendi :) elinize sağlık.

12 Mayıs 2023 Cuma Saat 13:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net