Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Değerli Cherkessia.net Okurları,
28 Kasım 2010 Pazar Saat 21:41

Gün oldu 24 saat bilgisayarın başında oturduk, gün oldu yorgan döşek bir çeviriyi yetiştirmeye çalıştık. 

Yazarlarımız  “Serbest Kürsü”de görüşlerini sizlerle paylaştılar. Ufkumuzu genişletmeye, dünyaya bakabileceğimiz yeni bir pencere açmaya çalıştılar.

Sitenin görüşlerini “Bakış Açımız” bölümünde sizlere sunduk. Sitenin genel  çizgisi “Çerkesya Yurtseverleri” Hareketi’nin bir parçası, hatta sözcüsü durumuna geldi.

Yurtsever Hareket’in geniş bir Cephe Hareketi olması, bunu sağlamaya çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Henüz yolun başındayız ve aydınlarımız veya toplumumuzda öne çıkmış insanlarımız arasında bu hareketi henüz anlamayan; yanlış değerlendiren birçok insanımız var. 

Cherkessia.net’le yola çıkarken önceliğimiz toplumumuzda öne çıkan bu insanlara ulaşmak, onlarla tartışmak, Yurtsever Hareket’i anlatmak ve Yurtseverleşmelerini sağlamaktı. Ama yalnızca yeni bir perspektif vermeye  değil; bu politikayı taşıyabilecek ruh halini de yaratmaya çalışıyoruz. Bu yönde yayın yapıyor, buna uygun bir dil kullanıyoruz. 

Şimdilik tereddütleri olanlara veya tam olarak anlamayanlara gerekirse defalarca kere anlatmak, samimiyetimizi göstermek; ama aynı zamanda tezlerimizi ve iddaalarımızı kanıtlamak zorundayız. 

Karşılık beklemeksizin, ulus ve yurt sevgisi ile; yalnızca son bir yılını değil hayatlarının büyük bir bölümünü ulusal sorunlarımıza harcayan arkadaşlarımızın gecelerini gündüzlerine katarak çalışmaları bile bazıları için yeterli olmayabilir. Keza sorunun ortaya konulmasının ve üretilen çözümlerin bizlerin belirli fedakarlıklar yapmamız gerektiğini göstermesi nedeniyle rahatlarını bozmak istemeyen birileri bunları anlamamazlıktan gelebilecekler. Ve halkımızın değil; başkalarının hizmetinde olanlarımız da az değil. Ama biz gücümüz yettiğince doğrularımızı anlatmaya ve pratik sürece müdahale devam edeceğiz.

Geçen hafta sitemize yapılan saldırı sonucunda sitemiz veri tabanı tamamen silindi. Kim olduklarını bilmiyoruz ve elimizde bir kanıt yok; ama tahmin etmek de o kadar zor değil?! Siteyi yeniden düzenleyip yayına hazır hale getirmek bir haftamızı aldı. Eksik kalan yerleri önümüzdeki günlerde tamamlamaya, benzeri saldırılara karşı önlemler almaya ve gelecekte daha dikkatli olmaya çalışacağız. Aksaklık nedeniyle herkesten özür diliyoruz. 

Yeniden yayına başladığımız bugün sitemiz yazarları  arasına artık anavatandan yazarlarımızın da katılmaya başladıkları müjdesini veriyoruz.

Bu yazarlarımız Çerkesce, Rusça ve değişik dillerde bizlere katkılarını sunacaklar. Hepsine gücümüz yetmeyeceği için, şimdilik sadece bazılarını Türkçeye tercüme ettirerek sizlere ulaştırmaya çalışacağız. 

Bir başka yenilik de, bundan sonra yazarlarımızın kimi yazılarını, sitemizin açıklamalarını ve Federasyonumuzun sitesinde ya da diğer kardeş sitelerde yayınlanan bazı yazıları Rusça ve Çerkesçe’ye çevirterek anavatandaki kardeşlerimize ulaştırmaya çalışacağız. 

Bu konuda bizlere yardım etmek isteyen arkadaşlar çıkarsa memnun olacağımızı belirtir, görüş ve önerilerinize herzaman açık olduğumuzu bildiririz.

Aramıza katılan arkadaşlarımızdan Xhauko Fatimat, Maykop Devlet Teknik Üniversitesi’nin genç profesörlerinden. Aynı zamanda sitemizin gelini diyebileceğimiz Fatimat, “her başarılı erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır” deyişine de güzel bir örnek. 

Kabard Andzor Kabardey’den bir yurtsever arkadasımız. Su anda hayatını Moskova’da idame ettirmekte. Akademik bir kariyeri olmasa da bilgi birikimi ile Çerkes halkının güçlü kalemlerinden biri olmaya aday.

Sehute Asker tarihçi ve eski Adıgey Adıge Xase başkanlarından. Şu anda Krasnodar Adıge Xase aktivisti. Görüşlerini bizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyor. İlk yazısı önümüzdeki ay akreditasyon verilmemesi nedeniyle katılamadığı Avrupa Parlamentosunda yapılacak olan “Çerkes Günü”nde okumayı düşündüğü sunum metni.

Önümüzdeki günlerde bir de “Genç Yurtsever Kalemler“ başlığında  sitemize ve Yurtsever harekete omuz veren genç arkadaşlarımızı karşınızda bulacaksınız. Hazırlıklarını yaptığımız bu çalışmanın müjdesini de şimdiden vermiş olalım.

Büyüyen yazar kadrosuyla; siz okurlarımızın ve “Çerkesya Yurtseverleri”nin katkılarıyla Cherkessia.net geleceğimizi ilmek ilmek örmeye devam edecek.

 

Saygılarımızla.

Cherkessia.net  adına,

Adnan Khuade

 


Bu haber toplam 2415 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net