Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DERNEKLERİMİZİN EMEKÇİLERİ
18 Ocak 2011 Salı Saat 20:17

Bütün birimlerimiz kurumlarımızın isimlerini değiştirmeyi gündemlerine aldılar, tartışıyorlar ve artık önemli kararları almanın arifesindeyiz. 2011’de somut adımların atılacağını biliyoruz.

Çok geç olmadan bir kez daha hatırlatmak istiyoruz:

Ulusal kimliğimizle örgütlenmek Çerkesleşmek yolunda atılacak büyük bir adım olacaktır. Ama bu adımı atarken gerçekten çok iyi düşünmeliyiz. Tavrımız bugüne, birilerine veya şimdiye kadar yapılan yanlışlara bir tepki değil; anavatanla bütünleşme, uluslaşma ve Çerkesya’yı inşa perspektifli olmalıdır.

Duygusallık yapmamalı, birleşme çabalarımızı bilerek veya bilmeyerek baltalayanların oyunlarına gelmemeli; dünyanın her yerinde aynı ve birleşmeye, bütünleşmeye hizmet edecek bir kimlik altında toplanmalıyız.

Anavatanımızda da Çerkes kimliği altında toplanılmaya çalışılması boşuna değildir. “Çerkes Diasporası” olarak bizler de sürece en uygun düşen “Çerkes Derneği – Adıge Khase” kimlikleri altında örgütlemeliyiz kurumlarımızı. Tek ve anlaşılır olmak, birleşmek ve birlik olmak için önyargılarımızdan kurtulup bu adımı mutlaka atmalıyız.

Ama “Kafkas” veya “Kuzey Kafkasya” gibi yalnızca “Adıge” ismini öne çıkarmak da doğru değildir. Böyle duygusal düşünen arkadaşlarımız, “kirletilmiş Çerkes kimliği”nden de kurtularak kolay bir çözüm bulduklarını sanıyorlar.  Halbuki bu, politik düşünememek, Çerkes halkını bölmek ve birleşmemizi-uluslaşmamızı geciktirmek anlamına gelecektir.

Artı, Çerkesleri tabanda “Adıgeler ve Abhazlar” veya daha da genişletip “Adıgeler, Abhazlar, Osetler, Çeçenler, Karaçaylar ve Dağıstanlılar” diye örgütlemek isteyenlerin, yani Çerkeslerin Adıgeler olduklarını reddedenlerin; “Kafkas”ın yerine “Çerkes”i getirmek isteyenlerin değirmenine su taşıyacaktır.

Bu oyuna gelmemeli; ulusal-uluslaşma kimliğimiz olan, Çerkesya’mıza kanını, ruhunu ve adını veren “Çerkes”in içinin boşaltılmasına; Adıge dili, kültürü, tarihi ve gelecek vizyonu ile bağlarının kopartılmasına; Çerkesleşme sürecinin kültürel bir eksene oturtulmasına izin vermemeliyiz.

Gündemimize aldık ve tartışıyoruz. Ama artık bizleri oyalamak isteyenlerin oyununa gelmemeli; “üst kurulları” veya “yönetimleri” beklemeden son noktayı koyup, “Çerkes Derneği – Adıge Khase” leri örgütlemeli ve “bundan sonra ne yapacağız”ı planlamaya geçmeliyiz.

Yolumuz açık olsun!

 

Çerkesya Yurtseverleri


Bu haber toplam 2513 defa okundu.


L'IŞE CAHİT

Çıkılan bu yolda bende varım diyorum ve şahsi düşüncemi paylaşmak istiyorum.
Şuan yaşadığım yerde Kafkas(!) derneğin de yapılacak ilk genel kurulda derneğin adının Çerkes Derneği olarak değiştirilmediği takdirde oy kullanmamayı düşünüyorum.
Dostlarımla yıllarca Çerkes ( Adige ) olarak bulunduğum Bu kutsal mekanların artık hakettiği etnik kimliği alması gerektiğine inanıyorum
Saygılarımla

04 Şubat 2011 Cuma Saat 00:05
SEMİH AKGÜN

Kendinden Başlamak

Semih Akgün

Dikkat buyur: tarih
Değil geçmişten ibaret

İyi kötü okursan geçmişi
Okursun mutlaka
Yanlış/doğru
Geleceği...

Sahi sen iyiye ve
Doğruya programlısın

Öyleyse başla A B C:
Kendi çocukluğun
Kendi ailen
Kendi topluluğun
Tarihi üzerinden
Dünyanın ve insanlığın
Geleceğini okumaya....

20 Ocak 2011 Perşembe Saat 16:12
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net