Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 MAYIS BİRLİK, DİRENİŞ ve YENİDEN DİRİLİŞ GÜNÜDÜR!
20 Nisan 2011 Çarşamba Saat 22:54


Çerkesler (Adıgeler), Yurtseverler, Dostlar,


21 Mayıs’ta “Ne yapmalı?” sorusunun cevabı, “bu günün bizler için anlamı”nda gizlidir ve 21 Mayıs’ın bizler için anlamı neyse, o güne yönelik planlarımız da öyle olacaktır.

Bu nedenle 21 Mayıs’ın bizim için ne anlama geleceğini gösterecek olan “anlı şanlı teorilerimiz” veya “nerede ne yazdığımız” değil; o gün ne yapacağımız olacaktır. Gerisi “Laf-ı Güzaf’tır”!

Bizler için 21 Mayıs, Kuzey Kafkasya’nın Rus-Kafkas savaşlarındaki son direniş kalesi Çerkesya’sının ve Çerkeslerin Çarlık Rusyasına yenildiği bir gündür.

Bizler için 21 Mayıs, dünyanın en barışsever halklarından biri olan Çerkeslerin özgürlüklerini ve vatanlarını korumak için tutuştukları savaşın sona erdiği; galiplerin atalarımızın cesetleri üzerinde zafer gösterileri yaptığı bir gündür.

Bizler için 21 Mayıs, Çerkeslerin (Adıgelerin) savaşın yenilen tarafı olarak katliamdan geçirildikleri, topraklarının yağmalandığı ve nüfuslarının % 90’ını soykırım ve sürgüne kuban verdikleri bir gündür.
 
Ve bizler için 21 Mayıs, Çerkesya’nın bağımsızlığını yitirdiği; işgal ve ilhak edildiği, emperyalist ve yayılmacı Çarlık Rusyasının bunu dünyaya ilan ettiği gündür.

Yani 21 Mayıs, Çerkesya’nın ve Çerkeslerin (Adıgelerin) ilelebet yokedilmek istendiği bir gündür.

Ne yazık ki bu savaşın saldırgan ve savaş suçlusu olan tarafı Çarlık Rusyası’nın mirasçısı devlet yaptıklarını kabul etmeye, sonuçlarını telafi etmeye yanaşmıyor ve sorunu inkar etmeyi yeğliyor.

Bugün Çerkesler olarak hem anavatanımızda hem de diasporada gelecek kaygısı içerisinde yaşıyorsak ve varlığımız tehdit altındaysa bunun sorumlusu, Çarlık Rusyası’nın politikalarının hala şu veya bu biçimde devam ediyor olmasıdır.

Bu durumda, “21 Mayıs’ın anlamı” ve “21 Mayıs’ta ne yapmalı?” sorusunun yanıtını bulmak o kadar zor olmasa gerek:

21 Mayıs, biz Çerkesler için soykırım ve sürgün demek mi; öyleyse yapmamız gereken bu soykırımın ve sürgünün tanınmasını ve telafi edilmesini istemek olmalıdır.

21 Mayıs, biz Çerkesleri yokettiklerini sanıp atalarımızın cesetleri üzerinde geçit törenleri mi düzenlediler; öyleyse yapmamız gereken “bizi yokedemediniz” diye haykırmak ve suçlulardan hesap sormak olmalıdır.

21 Mayıs’ta, Çerkesya haritalardan ve hafızalardan silinmek mi istendi; öyleyse yapmamız gereken Çerkesya’nın yaşadığını ve bir gün mutlaka yeniden kuracağımızı ilan etmek olmalıdır.

Yani 21 Mayıs, bize yapılanları tersine çevirme; “direneceğiz, dirileceğiz, Çerkesya’da sonsuza kadar yaşayacağız” deme; umut ve direniş tohumları ekme günü olmalıdır.
    
Bunlar kafamızda ne kadar net olursa, nerede-ne yapacağımız ve dünyaya vereceğimiz mesajlarımız da o kadar net olur.

Çerkesya Yurtseverleri için suçlusu da, sorumlusu da belli olan bir soykırımın kınanacağı; sesimizi yükseltip öfkemizi haykıracağımız, çözüm talep edeceğimiz mercii veya ülke neresiyse, 21 Mayıs’ta toplanacağımız yer de orasıdır: İstanbul’da Taksim meydanı başta olmak üzere, RF’nun tüm kurumlarının ve temsilciliklerinin önü bizlerin, yani seslerini yükselten Çerkeslerin barışçıl-demokratik; ama kararlı ve cesur adımlarla toplandıkları merkezler olacaktır.

Çünkü madem suçlu bellidir, sorumlu bellidir ve sorunu çözebilecek tek güçtür; o zaman sesimiz de orada yükselmelidir. Bunun dışındaki hiçbir mekan ve eylem biçimi 21 Mayıs’ın anlamına denk düşmez.

Çerkesya Yurtseverleri olarak, 21 Mayıs’ta duyarlılıklarını gösterip etkinliklere katılacak insanlarımızı bir kez daha bu günün anlamı üzerine düşünmeye; pankartlarını, afişlerini ve sloganlarını günün anlamına ve gelecek vizyonumuza uygun hazırlamaya; hepsinden önemlisi de “muhattabımızı muhattap almaya!” ve tüm dünyaya Çerkeslerin ülküde birleştiklerini, tek vücut olduklarını göstermek için azami çaba göstermeye  çağırıyoruz.

21 Mayıs Soykırım ve Sürgünün Hesabını Sorma Günüdür.

21 Mayıs, Çerkes Halkı’nın Birlik, Direniş ve Yeniden Diriliş Günüdür.

21 Mayıs, “Yaşasın Çerkesya Yaşasın Zafer” Sloganlarını Haykırma Günüdür.

Çerkesya Yurtseverleri

Bu haber toplam 3800 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net