Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA YURTSEVERLERİ AÇIKLAMASI
03 Mayıs 2011 Salı Saat 02:14

1763-1864 yılları arasındaki Rus – Çerkes savaşının 147. yıldönümü olan 21 Mayıs tarihi öncesinde Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, Gürcistan ve diğer devletlere Çerkes Soykırımının tanınması talebiyle tarafımızdan  resmi başvurular yapılacaktır.

Tarihi vatanında nüfusunun % 90’ının yok edildiği ve vatanlarından sürüldüğü Çerkes halkının trajedisine gerekli hukuki değerlendirme yapılmalıdır.

Biz Çerkes halkının en doğal hakkı olan kendi topraklarında tek bir halk olarak yaşama ve Çerkes diasporasının hiçbir engelleme olmadan Kafkasyaya dönüş hakkı olmasını talep ediyoruz. 

Uluslararası   Çerkesya Yurtseverleri  Hareketi  Yönetimi 

2 Mayıs 2011

____________________________________________________________________________________

Заявление движения «Патриоты Черкесии» 

Движение «Патриоты  Черкесии» выражает решительную  поддержку инициативе признания  геноцида черкесов, совершенного Российским государством в XIX веке.

К 21 мая, в 147-ю  годовщину окончания Русско-Черкесской войны 1763-1864 гг., обращения о признании геноцида черкесов будут направлены нами к руководству Евросоюза, Турции, России, Грузии и других государств.

Трагедия черкесского  народа, более 90% которого было изгнано  и уничтожено на исторической Родине, должна получить соответствующую правовую оценку.

Мы заявляем, что черкесская диаспора должна иметь  право беспрепятственного возвращения  на Кавказ, а черкесский народ –  реализовать свое естественное право  жить на своей земле единой нацией. 

Правление международной  движении «Патриоты Черкесии»

2 мая 2011


Bu haber toplam 3015 defa okundu.


Huaj Eren Öz

sayın murat tan,
tabiki soykırım ve sürgünün tanınması mücadelesi uzun ve zorlu bir süreçtir. bence çerkesya yurtseverleride bunun farkındalar. ama soykırım ve sürgünün resmi başvurusunun önemi şimdiye kadarki teslimiyetçi Kaderci anlayışın kırılıp çerkes ulusal mücadelesinin talepkar bir çizgiye oturmasını sağlayacak önemli bir adım olmasıdır..
bu başvuruyu şimdiye kadar dünyada fiili anlamda gerçekleştirmiş tek kişi bildiğim kadarıyla çerkes kongresi başkanı sayın Murat Berzeg dir.
çerkesya yurtseverleri RF dumasına bu içerikte bir başvuru yaparsa bu konuda resmi başvuru yapan ikinci kişi olacaklardır.
ÇY bu hukuki adımı atma cesareti gösterirse cesur birer vatan evladı olduklarınında imzalı mühürlü belgesine kavuşmuş olacaklardır.
ilkler önemlidir. selamlarımla.

09 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 21:57
murat tan

soykırım için başvurular resmi kurum veya temsilcileri tarafından verilirse dikkate alınır ..devlet ricalinde mevkidaş vardır..muhattap olacak kişi veya kurum..böyle girişimler önce lobi oluşturmadan yani baskı unsuru olmadan dikkate alınması hayli zordur..soykırımla ilgili nihai kararı vercek kurumlar üzerinde etki edecek bir oluşum olmadan yaoılan baş vuruların dikkate alinsa bile karar verilmesi oldukca uzun sürere bunun deyişk öeneklerini incelerseniz ..sizde görürsünüz ..soykırım konusunda en başarılı olan israil .onunda lobi konusundaki başarısı bellidir ...kolaylıklar dilerim..saygılar..

08 Mayıs 2011 Pazar Saat 00:11
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net