Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUSYA FEDERASYONU'NA ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ'NÜ TANIMASI BAŞVURUMUZ
13 Mayıs 2011 Cuma Saat 02:49

 


Bu haber toplam 4867 defa okundu.


MUHARBİY Zafer-Konya

Recep bey'in yazısında dediği gibi çerkesya yurtseverleri sürgün ve soykırıma uğrayan ataları adına önemli bir adım atmıştır.
Erkan Batır, Ömer Deniz, Tarık Topçu, İnal Tamzok, Erdinç Ünsalan, Levent Çetao ve Recep Genel'i Adıge halkının yiğit evlatları olarak selamlıyorum.
minnettarım.

15 Mayıs 2011 Pazar Saat 21:43
hapiy cevdet yıldız

Onurlu bir başvru.Kabalaşmadığımız ve barışçı tutumumuzu bu biçimde sürdürdüğümüz sürece bize verilen uluslararası destekler artacaktır.Çerkesler/Adıgeler ve davamız,dış dünyada sempati ile karşılanmaya başladı.Mağdur olan tarafız.Türkiye'deki liberal ve sol görüşlü aydınlar da sesimizi duymaya başladılar.Dindar çevreler de desteklerini esirgemiyorlar.Örneğin,Düzce'nin Çerkes Camiinde 21 Mayıs'ta,sürgünde ölenler için Çerkesçe Mevlit okunacak.Mevlid'e Çerkes olmayan mevlithanlar ve dindar kitle de katılacak.Bunlar çok güzel ve umut verici gelişmeler.Türkiye hiçbir zaman bu kadar güzel olmamıştı.
Rusya'da da onurlu insanlar,özellikle biliminsanları Adıgelere karşı işlenmiş olan insanlık suçlarından rahatsızlar ve utanıyorlar.Bunu yazılarında sık sık dile getirmeye başladılar.
Bizler,toplum olarak, anayurdumuza dönme,orada özgürce yaşama amacını savunuyoruz.Bunun gerçekleşmesi için,önce işlenmiş olan suçlar RF tarafından itiraf edilmeli ve resmi özür dilenmeli,ardından çifte vatandaşlık ve dönüş hakkı tanınmalı,özellikle dış sürgünün/deportasyon suçunun eksiksiz bir biçimde işlendiği Krasnodar Kray'da RF merkezi tarafından desteklenen yetkili bir merkez kurulmalı,Krasnodar Kray'a ve diğer yerel cumhuriyet ve illere (kraylara) yerleşmek isteyen Çerkesler önündeki engeller kaldırılmalıdır.İsrail kendi Çerkes nüfusunu nasıl koruma altına aldıysa,Rusya da dönen ya da yurdunda yaşayan Adıgeleri koruma altına almalıdır.
Irkçılığı ve şovenizmi yansıtan Rus düşmanlığı ise her platformda kınanmalıdır.Ruslar ve hiçbir halk düşmanımız olamaz.Muhatabımız hükümetler ve uygulanan politikalardır.
Bu bağlamda Türkiye,Suriye,Ürdün ve diğer Ortadoğu ülkelerinde Çerkeslere karşı yürütülen ırkçı ve asimilasyoncu politikalar da kınanmalı,o tür politikalara karşı mücadele verilmeli,o ülkeler demokratları ile birlikte sürdürülen demokrasi mücadelelerine de destek sağlanmalıdır.
Saygılarımla.

14 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 19:37
Hatko Timaf

Basvuruda bulunan Büyüklerimize sonsuzca tesekkürlerimi iletmek isterim. Sag olsunlar var olsunlar.

Cok güzel ve yerinde bir Basvuru, Sürgünün ve Soykirimin taninmasi icin talep olmus. Hersey dobra dobra belirtilmis ve direkt olarak Rusyanin gecmiste ve simdi ne yaptigi yani insanlik sucu isledigi ve bununla yüzlesmesi gerektigi belirtilmis.

Basvuruda savasci ve mücadeleci bir ruh var, teslimiyetci ve Rusyadan birseyler rica etme degil! Cerkesya Yurtseverleri olarak yolumuz acik olsun!

Umarim bazi Kurumlara örnek teskil eder...

Saygilarimla

14 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 13:17
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net