Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİZE ZAFER, BİZE ÇERKESYA YAKIŞIR!
22 Mayıs 2011 Pazar Saat 02:08

Sıfırdan başlamadık belki; ama karanlıkta yol bulmak, karanlığı aydınlatmak zorunda kaldık. Umut vermeliydik; ama önce biz umutlu olmalıydık. Cesareti hepimiz, ama önce kendimiz için istedik.

                “Ayağa kalk, kalk Çerkesya! At üzerindeki yorgunluğu ve yılgınlığı” diye haykırdık. Statükoları ve 150 yıldır bize benimsetmeye çalıştıkları “projeler”i reddedip; “Biz Çerkesiz, Adıgeyiz. Önce kendi birliğimizi sağlamalı, örgütlülüğümüzü yaratmalı, anavatanımızı inşa etmeliyiz. Bütün istediğimiz bu” dedik; ama ne bölücü demedikleri kaldı, ne de milliyetçi, ırkçı, faşist...hatta işbirlikçi!

                “Dünyada kurulan yeni dengeler Çerkeslerin uluslaşması ve vatanlaşması için bir fırsattır; bu fırsattan yararlanabilmek için yeni açılımlar yapmalı, politika yapmasını öğrenmeli ve cesur adımlar atabilmeliyiz”; “Çerkeslerin yararına olan hiçbirşey diğer Kuzey Kafkasya Halklarının çıkarlarını zedelemez; güçlü bir Çerkesya, güçlü bir Kuzey Kafkasya demektir” dedik. Ama ısrarla kendi örgütlülüklerimizi yaratmanın kardeşliğe zarar vereceği masalını anlattılar. Çerkeslere hiçbir yararı olmayan dengeleri ve statükoları korumaya çalıştılar.

                Kendimizi ve ne istediğimizi anlattığımız kadar, bize yönelik eleştirileri de yanıtlamak; karalamaları, çarpıtmaları ve yalanları düzeltmek zorunda kaldık. Her taraftan kuşatıldık, izole edilmeye çalışıldık, siyaset yapmamız bile engellenmek istendi.

                Ama işte tezlerimiz bir bir doğrulanıyor ve hayat bizlerin öngördüğü yönde akıyor. Geçen sene “Çerkes(Adıge) Soykırım ve Sürgünü Yalnız Gürcistan'da Değil, Uzayda Bile Tartışılmalıdır!“ diye başlık atıp; Tiflis’teki konferansa destek verdiğimizde yalnız kaldık, kardeşliği dinamitlediğimiz söylendi, hakaretler edildi…

                Yılmadık, dik durduk; doğrularımızı savunmaya devam ettik. Ve dün Gürcistan “Çerkes Soykırımı ve Sürgünü”nü resmen tanıdı. Bu, bizler için tarihi bir gün, bir dönemeçtir. Çünkü bu karar ile Çerkesya’nın tarihte varolduğu, Rusya İmparatorluğu tarafından yokedildiği resmen tanınmış ve bizim de anavatanımız Çerkesya’yı demokratik yollardan yeniden inşa etmemizin önü açılmış oluyor.

                Evet, 21 Mayıs 2011 Çerkes halkı için tarihi bir dönemeçtir ve Çerkesya Yurtseverleri’nin de artık yeni bir sürece girmesi gerektiği anlamına geliyor. Şimdiye kadar kendimizi “Hareket” olarak tanımlamıştık, bundan sonra hızla örgütlenmeli, profesyonelleşmeli ve Çerkesleşmeliyiz.

                Bugün Taksim’de bunu başarabileceğimizi, kendimize güvenmemiz gerektiğini, vatanımız Çerkesya’yı inşa mücadelemizde yalnız olmadığımızı ve insanlarımızın gözlerindeki inancı, coşkuyu gördük. Kimler yoktu ki Taksim’de?

Önde vatanımız, onurumuz, namusumuz Çerkesya haritası ve oniki yıldızlı bayrağımız ile “Yeniden Diriliş Ekibi”miz, ardından Konya Kafkas Kültür Derneğinden Yurtsever kardeşlerimiz,Tızıfed Çerkes Çerkes Gençlik Grubu, FK 1864, Sakarya Çerkesya Yurtseverleri, Reyhanlı Çerkesya Yurtseverleri, K.Maraş, Andırın, Akifiye’li Çerkesya Yurtseveri dostlarımız, Gaziosmanpaşa Çerkes Derneği-Adıge Xase’den Çerkesya Yurtseverleri kardeşlerimiz, Kayseri Kafkas Derneği, Tokat Kafkas Derneği, Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Kafkas Kültür Derneği ve Reyda Kafkas Halk Dansları Topluluğu , Ankara'dan, Afyon'dan, Kayseri'den, Bursa’dan, Eskişehir’den, Mersin’den, Adana’dan, Düzce’den, Samsun’dan… ve Anavatandan katılanlarla hep birlikte Rusya Konsolosluğuna yürüdük. Yüzlerce Çerkes bayrağı ve  ‘’ÇERKES SOYKIRIMI TANINMALIDIR’’ ‘’RUSYA CEVAP  VER ÇERKESYA NEREDE’’  ‘‘ÇERKESYA BİZİMDİ BİZİM OLACAK’’  ‘’RUSYA ÇARLIĞIN PİSLİĞİNİ TEMİZLE’’ ‘’İNTİKAM DEĞİL ADALET İSTİYORUZ’’ ‘’YAŞASIN ÇERKESYA YURTSEVERLERİ’’  gibi sloganlarla Taksim’i “Çerkesleştirdik”, “Çerkes Soykırımı Tanınmalı ve Çerkesya Yeniden Kurulmalı” diye haykırdık.

                İnancımız ve kararlığımız bugün bir kat daha arttı.

                Gerek hazırlık aşamasında tanıtımını yaparak, gerek bugün Taksim’de görev alarak ve katılarak böyle güzel bir etkinliğin ortaya çıkmasına destek veren herkese, bütün gruplara ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Güveninize ve desteğinize layık olmaya çalışacağız.

                Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!

                Yaşasın Çerkesya!

 

               


Bu haber toplam 5106 defa okundu.


BALKAR SELÇUK

TARİH ÇERKESLERİ ÇAĞIRIYOR!

Yüzyılın başında Çerkes Teavün Cemiyetini kuran irade şimdi Soykırım için Rusya'ya ve dünyaya sesini duyururken ana dil için Türkiye Cumhuriyeti'ne sesleniyor.
Türkiye Cumhuriyeti başbakanı bu sesi duymuş olacak ki, dün Kürtler vardı bu günde Çerkesler başladı deyiverdi. Başbakan haklı biz yeni başladık biraz geç oldu ama oldu işte.
Türkiye Cumhuriyeti başbakanının bazı şeyleri iyi bilmesi gerekiyor sanırım mesela:
Sivasta alevileri biz yakmadık!
Başbağlar da sünnileri biz öldürmedik!
Binlerce Kürt köyünü biz yakmadık!
Türk devletinin binlerce askeri ve polisini biz şehit etmedik!
Askeri cuntaları biz yapmadık!
Bizden bu kadar sayın Recep Tayip Erdoğan!
Lütfen şu sözünüzü hatırlayın:
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇUDUR!

Öyle değil mi sayın Başbakan?

01 Haziran 2011 Çarşamba Saat 03:10
Hatko Timaf

Resimdeki sag kösedeki genc kardesimizin yüzündeki ciddiyet ve kararlilik ve elinde Adige bayragi ile slogan atmasi muhtesem. Gelecek icin umut veriyor...21 Mayista Yürüyüslere katilan herkese tesekkürler!

Saygilarimla

25 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 18:35
Merve Çimen Kube

İyi ki Taksimdeydik.
İyi ki Akaretler Örnek okulunun önündeydik.
İyi ki Beşiktaştaydık
Çerkesya bayraklarımız, Ş'arxonlarımız ve 1864 figürlü yeşil pazubantlarımızla.
Varolsun Çerkesya

Kube Merve, Yediç Yunus, Şovgen Sinem, Hatko Sinan

24 Mayıs 2011 Salı Saat 16:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net