Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"12 HAZİRAN" VE TAVRIMIZ!
03 Haziran 2011 Cuma Saat 01:23

Bu güne kadar parti başkanları seçim rüşveti olarak özetlenebilecek, yüzlerce vaatte bulundular. Ancak, yıllardır bu ülkenin en temel sorunu olan hak ve özgürlükler partilerin gündemine giremedi. Türkiye’de yaşayan halkların demokratik talepleri ise seçim kürsülerinde ırkçı kışkırtmaların aracı olarak kullanılmaktan öte telaffuz bile edilmiyor.

Seçim öncesinde bütün partiler yeni bir anayasa vaat etmişlerdi; ama Türkiye’de yaşayan halkların en önemli beklentisi olan “yeni anayasa” seçim sürecinde neredeyse gündem dışına itildi. Miting alanlarında en az dile getirilen şey bu konu oldu. Oysa Türkiye’nin ekmek kadar, su kadar ihtiyacı olan şeyin hak ve özgürlükler olduğunu sağır sultan bile biliyor.  

Yeni Anayasa konusunu seçimler öncesinde tartışma platformlarının dışına çıkardılar ve resmen unutturmak istiyorlar; çünkü anayasayı halkla birlikte yapmak gibi bir istek ve iradeleri yok. Onların hesabı, yeni anayasayı parlamento oluşturulduktan sonra halkı dışarıda tutarak, egemenlerin hesapları üzerinden şekillendirmek....  

Türkiye’de yaşayan Çerkesler bu sene kendilerini görünür kılmaya ve seslerini duyurmaya çalıştılar; ama ne yazık ki yeterli olmadı.  Çerkes halkı somut talepler ve hedefler etrafında biraraya getirilemedi; ciddi bir plan ve program çıkarılamadı; bunlar etrafında bir kamuoyu yaratılamadı. Geleneksel siyasetlerimiz ve kurumlarımız bizleri yine belli partilerin peşine takma hesapları içinde oldular, Çerkeslerin talepleri bir yana bırakılıp, koltuk pazarlıkları yapıldı... 

Halbuki Çerkesler, demokratik, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, bunların Anayasa ile güvence altına alındığı bir ülkede yaşamak ve bunun teminatı olacak yeni bir Anayasa istiyorlar.  

      Bizler, Çerkesya Yurtseverleri olarak, Çerkeslerin bu ülkenin asli unsurlarından biri olduğunu dile getiren partileri ve milletvekillerini Meclis’te görmek istiyoruz. İnkar politikalarının son bulduğu; halkların bir arada, eşit ve özgürce yaşadığı bir ülke istiyoruz. Ancak ne yazık ki Çerkeslerin Türkiye’deki varlığının, ulusal hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasını isteyen,  asimilasyon ve inkara karşı inisiyatif alabilecek iradeye sahip bir partiyi seçim meydanlarında göremedik.   

Bu nedenle Çerkes halkını Türkçü, şövenist ve faşist partilere oy vermemeye; bunun yerine yaşadığımız bölgelerde tanıdığımız dürüst, bizlere ve sorunlarımıza duyarlı olacak adayları desteklemeye; eğer bölgemizde böyle adaylar yoksa seçimlere katılmamaya veya oy vermemeye çağırıyoruz.

Yaşasın  Çerkes Kalma Mücadelemiz!
Yaşasın Çerkesya!
                                                                                                

Çerkesya Yurtseverleri


Bu haber toplam 2679 defa okundu.


geraşe144

seçime 5 kala geç kalınmışlığı düşünmeden daha büyük kamuoyu oluşturulmalı..

06 Haziran 2011 Pazartesi Saat 21:59
Arif Çatao

Diaspora da yaşayan kardeşlerimden ricam bu çağrıya sessiz kalınmamasıdır Yıllar boyunca kendi adetlerini dilini ve kültürünü korumak istediği için sansürlenen ve adeta görmezden gelinen halkımızın kendi çizgisinde yol alma zamanı gelmiştir kapitalist düzeni korumak için dönen çarklar bunu göstermektedir. KEŞKE DEMEMEK İÇİN TAVRIMIZI NETLEŞTİRELİM !!

04 Haziran 2011 Cumartesi Saat 00:06
şaşkın

çerkesleri seçim zamanında bile kimse ciddiye alıp muhatap almadı, kaale alınmayan çerkesler oy kullanırken akıllı oy kullanır inşallah...

03 Haziran 2011 Cuma Saat 21:24
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net